Nova godina u Solunu
Veliki broj građana Srbije novu 2015. godinu dočekao je u Solunu. Prevashodni razlog su povoljni aranžmani koje su ponudile turističke agencije, a koji su se prodavali od 90 do 100 evra za dve noći i četiri dana.
Srpski turisti su ovde rado viđeni gosti. Kada prepoznaju da ste iz Srbije, stariji Grci će vam reći da im je Srbija u srcu, dok mlađi među Srbima imaju dosta prijatelja. Više nije retko ni sresti srpsko-grčki par, baš kao što je to slučaj u jednom od restorana na šetalištu pored mora. Za šefa kuhinje bila je fatalna jedna Beograđanka, a venčanje će uskoro biti u Beogradu. Ako se baš ne snalazite sa engleskim jezikom, možete pokušati sa srpskim, jer veliki broj ugostitelja i prodavaca u manjoj ili većoj meri razume naš jezik.
Zbog ekonomske krize ove godine Aristotelov trg, srce Soluna, glavno stecište njegovih stanovnika, nije bio ukrašen kao prethodnih godina, a nije bilo ni velikih koncerata. Ipak, pred ponoć trg je bio prepun ljudi a u ponoć je priređen veliki novogodišnji vatromet.
Grci su veoma tradicionalan narod i praznike radije provode u krugu porodice. Da bi bili pred ponoć sa porodicom, doček Nove godine počinje još u ranim popodnevnim satima. Veliki broj Grka se okuplja ispred kafića gde se priprema roštilj, i uz mnogo hrane i pića se na neki način oproštaja od stare godine. Svi su druželjubivi i veseli a zabavi može da se pridruži svako ko to želi. Tako je mahom u svim kafićima, dok je u Boemskoj četvrti, nešto što je nalik našoj Skadarliji u Beogradu, moguće pronaći i drugu vrstu muzike.
Zanimljivo je da u kafićima možete primetiti sve generacije. Iako se popije mnogo alkohola, nije zabeležena nijedna tuča, u kafićima nema obezbeđenja, a u odnosu na nas, ne možete da ne primetite da nema “opasnih” momaka, nabildovanih i sa kratkim frizurama. Takođe, ne možete da ne primetite da nema bacanja petardi.
U Solunu, kao i u čitavoj Grčkoj, ne očekujte da ćete popiti kafu, pojesti nešto ili obići neku znamenitost rano ujutru, jer sve počinje da radi tek nakon 10 sati.
Aristotelov trg je pravo srce Soluna, i glavno stecište njegovih stanovnika u bilo koje doba dana. Okružen je luksuznim hotelima i „Olimpion“ teatrom, najznačajnijim pozorištem u gradu. Ipak dovoljno je prostran za šetnju ili predah u mnogobrojnim kafićima, gde ćete za dva i po evra popiti kapućino, uz koji služe litar vode i slatke kroasane.
Ako želite da vidite Belu kulu iz 15. veka, koja je i svojevrsni simbol grada, do nje će vas sa Aristotelovog trga dovesti ulica Nikis. Šetnja do kule je takođe pravo uživanje, jer ćete hodati uz more sa jedne strane, a sa druge ćete videti mnoštvo simpatičnih kafića čije su bašte prijatne za sedenje i u toku zime.
Nekada su u Beloj kuli boravili zatvorenici, a sada je pretvorena u muzej. Na vrhu kule je vidikovac sa koga suprotno od mora možete videti gradsku tvrđavu na uzvišenju koje se zove Ano Poli, što znači Gornji grad.
Solun je, takođe, idealan za šoping, ali ove godine nije bilo nekih velikih sniženja. Jedan od najpoznatijih tržnih centara Kosmos nalazi se na istočnoj strani grada, i u njemu se nalaze prodavnice najpoznatijih svetskih brendova. Cene su veće nego što je to u Srbiji, pa savet da ne gubite vreme u ovom tržnom centru već da se šopingu okrenete u centralnim solunskim ulicama. Takođe, treba znati da 1. i 2. januara u Solunu bukvalno ništa ne radi, osim kafića i poslastičarnica.