Korona virus: Strah od Delta soja u Srbiji, preminulo još osam ljudi, „kombinovanje vakcina daje dobru zaštitu“ – studija
Iako je u Srbiji epidemiološka situacija stabilna, nadležni strahuju od širenja delta soja korona virusa, Australija je ušla u „novu fazu pandemije“, a studija u Velikoj Britaniji pokazala je da davanje različitih vakcina za prvu i drugu dozu pruža dobru zaštitu.
„Delta soj kosi sve pred sobom. Kada nam dođe, plašim se da nećemo imati adekvatan odgovor“, rekao je Vučić novinarima posle vežbe Vojske Srbije na poligonu Pešter.
U Australiji je prvi put posle nekoliko meseci zabeležen rast broja novih slučajeva istovremeno u različitim delovima zemlje, a uzrok je delta soj.
Prema britanskoj studiji, kombinovani pristup u davanju vakcina – korišćenje različitih vrsta za prvu i drugu dozu – pruža dobru zaštitu.
Testiranje Kom-kov ispitivalo je efikasnost bilo dve doze Fajzer vakcine, dve AstraZeneka, ili jedne od njih, a zatim druge.
Sve kombinacije su dobro funkcionisale i stvorilče su dobar imunološki odgovor organizma, pokazala je studija.
- Šta je Digitalni zeleni sertifikat i čemu služi
- Delta soj korona virusa – koji su simptomi
- Vodič kroz vakcine protiv korona virusa u Srbiji
Saudijska Arabija počeće imunizaciju mladih uzrasta od 12 do 18 godina, pošto je Agencija za hranu i lekove odobrila Fajzer vakcinu za ovu starosnu grupu.
Jasuhiro Jamašita, predsednik Olimpijskog komiteta Japana, rekao je da je nemoguće da Igre u Tokiju prođu bez zaražavanja korona virusom i pozvao vlasti na strogu kontrolu granica.
U svetu je do sada zaraženo više od 181 miliona ljudi, a preminulo više od 3,92 miliona. Dato je 2,89 milijardi doza vakcina, pokazuju podaci Univerziteta Džons Hopkins.
Šta se dešava u Srbiji?
Prema poslednjim zvaničnim podacima, u Srbiji je u poslednja 24 sata preminulo još osam ljudi, a zaraženo još 84.
Od početka pandemije umrlo je 7.039 ljudi.
Na respiratorima je 13 pacijenata, a hospitalizovano je 309 ljudi.
U poslednja 24 sata testirano je 7.530 uzoraka.
Od početka epidemije zvanično su potvrđena 716.385 slučajeva zaraze.
- Ko ne bi trebalo da primi vakcinu protiv korona virusa – 10 pitanja i odgovora
- Pitanja i odgovori o vakcinaciji protiv korona virusa u Srbiji
- Testiranje na korona virus u teoriji i praksi: Šta sve treba da znate
- Koje vakcine proizvodi Srbija
„Nemam informaciju da se u Srbiji pojavio delta soj koron avirusa, ali je jasno da je pitanje trenutka kada će virus koji tako dominira pokriti čitav svet,“ rekao je epidemiolog Predrag Kon za RTS.
Naglasio je da treba voditi računa o okupljanjima i kontaktima i preporučio onima koji nisu vakcinisani da ne odlaze na velika okupljanja.
Pozvao je sve, naročito mlade, da se vakcinišu i poručio da postojeće vakcine štite i od novih sojeva virusa,
U Nišu je počela vakcinacija dece protiv korona virusa.
Direktor niškog Doma zdravlja Milorad Jerkan za N1 kaže i da lekari imaju obavezu da pozivaju roditelje i da im ponude da njihova deca prime vakcinu, kako bi se što pre zaštitila, s obzirom na to da se na jesen, kako upozorava, očekuje pojava novog delta soja virusa.
U ovom trenutku na lečenju u crvenim zonama širom Srbije, a uprkos stabilnijoj situaciji, pacijenti svakodnevno stižu u najveću kovid bolnicu u Batajnici.
Dr Jelena Veličković, pomoćnica direktora Kovid bolnice u Batajnici, rekla je za RTS da je u bolnici 70 pacijenata što je znatno manje nego prethodnih dana, ali broj primljenih pacijenata varira iz dana u dan.
„Nekada imamo veće prilive iz nekih mini epidemija koje nastaju u ne-kovid bolnicama, pa pacijenti na lečenju zbog druge stvari moraju biti prebačeni u ovu bolnicu ili mini epidemije sa nekih okupljanja i sa proslava kada broj u toku jednog dana bude veći nego uobičajeno“, objasnila je dr Veličković.
Aplikacija za pomoć pacijentima koji boluju od post-kovid sindroma
Uskoro će u Srbiji biti dostupna digitalna aplikacija namenjena ljudima koji imaju problema sa post-kovid sindromom, najavljeno je iz Ministarstva zdravlja.
Cilj je da aplikacija pomogne pacijentima koji i nakon preležanog Kovida-19 imaju zdravstvene smetnje, da pronađu lekara i adekvatnu terapiju.
Pogledajte: Kako da razlikujete simptome korona virusa, gripa i prehlade
Svi državljani Srbije od 12. maja mogu da preuzmu Digitalni zeleni sertifikat, odnosno potvrdu o izvršenoj vakcinaciji protiv korona virusa i rezultatima različitih testiranja na kovid-19.
Digitalni zeleni sertifikat, pored ličnih podataka – imena, prezimena, JMBG-a, pola i broja pasoša, sadrži podatke da li je neko vakcinisan, broj primljenih doza, kao i datum primanja prve i druge doze.
Ovaj sertifikat sadrži i rezultate PCR, antigenskog i serološog testa.
Digitalni zeleni sertifikat dobijaće i oni koji su u prethodnih šest meseci preležali preležali Kovid-19, a posle toga se nisu vakcinisali.
U sertifikat je upisan i podatak o pozitivnom testu.
Ovaj sertifikat moguće je preuzeti preko sajta eUprava.
Prijavljivanje za vakcinaciju u Srbiji je moguće preko portala e-Uprave, Vajber aplikacije, kao i telefonom preko pozivnog centra na broj 0800 222 334.
📢 Доступне нове услуге на Порталу #еУправа :
– Уколико сте пропустили термин вакцинације једноставним попуњавањем упитника поднесите захтев за добијање новог термина
– Слање Потврде о извршеној вакцинацији против COVID-19 на имејл.Више информација: https://t.co/wvbYvWTQKw pic.twitter.com/59N4GtPxeq
— Portal eUprava (@eUprava) March 20, 2021
Ukratko iz sveta:
- Met Henkok, britanski ministar zdravlja, podneo ostavku jer je prekršio meru fizičkog distanciranja
- U Sidneju drugi dan dvonedeljnog karantina
- U Bangladešu od ponedeljka jednonedeljna zabrana kretanja
- U Izraelu ponovo uvedene maske u zatvorenim prostorima zbog straha od širenja novog virusa
- U svetu je do sada zaraženo više od 181 miliona ljudi, a preminulo više od 3,92 miliona. Dato je 2,89 milijardi doza vakcina, pokazuju podaci Univerziteta Džons Hopkins.
Kakva je situacija u regionu?
- Bosna i Hercegovina – 204.945 potvrđenih slučajeva
Do sada je umrlo 9.655 ljudi, a oporavilo se 181.725 ljudi
- Hrvatska – 359.652 potvrđena slučaja
Do sada je preminulo 8.200 ljudi, a oporavilo se 350.938
Državljani Srbije mogu da uđu u Hrvatsku bez ograničenja, saopšteno je na sajtu Ambasade Srbije u Zagrebu.
Za ulazak u Hrvatsku više nije potrebna potvrda o vakcinaciji, niti negativan test.
- Slovenija – 257.221 potvrđen slučaj
Do sada je preminulo 4.419 ljudi, a oporavio se 251.939 pacijenat
- Severna Makedonija – 155.669 potvrđenih slučajeva
Od posledica korona virusa do sada je preminulo 5.484 ljudi, a oporavilo se 149.950
- Crna Gora – 100.145 potvrđenih slučajeva
Preminulo je 1.609 ljudi, a oporavila su se 98.243 pacijenta
- Kosovo – 107.664 potvrđena slučaja
Do sada je preminulo 2.246 ljudi, a vakcinu je primilo 19.257
- Kako i ko sve u Srbiji može da se prijavi za vakcinu protiv korona virusa
- Alkohol i vakcine protiv korona virusa – šta kažu stručnjaci
- Zašto se neki ljudi ne oporavljaju od korona virusa
Kako je u svetu?
Australija se bori sa nekoliko klastera infekcija Delta sojem koji je zarazniji, pa stručnjaci upozoravaju da je zemlja u najopasnijoj fazi od izbijanja pandemije.
Sidnej je zaključan, kao i u Darvin na istoku zemlje, u Pertu su maske ponovo obavezne, a moguće je uvođenje strožih mera nakon što je jedan građanin koji je boravio u Sidneju pre više od nedelju dana testiran pozitivno.
Južna Australija najavila je od sutra uvođenje novih ograničenja.
Australija je do sada bila mnogo uspešnija od drugih razvijenih zemalja u sprečavanju širenja koronavirusa pa je zabiležila manje od 31.000 slučajeva zaraze i 910 umrlih.
Delta soj je podigao uzbunu kod zdravstvenih vlasti, posebno u situaciji kada je samo pet odsto stanovništa potpuno vakcinisano.
Većina novih slučajeva zaraze potiče od vozača iz Sidneja koji je 16. juna bio pozitivan na delta soj, koju se smatra zaraznijim.
On nije vakcinisan, navodno nije nosio masku i sumnja se da se zarazio dok je vozio stranu vazduhoplovnu posadu sa aerodroma u Sidneju.
Vlasti su upozorile da dvonedeljno zaključavanje Sidneja, koje je počelo u petak, neće smanjiti stopu zaraze.
- Potresne fotografije iz Indije – krematorijumi rade danonoćno
- Zašto čitavom svetu treba da je stalo do kovid-krize u Indiji
- Sva pitanja i odgovori o Fajzerovoj vakcini
Met Henkok, britanski ministar zdravlja, podneo je ostavku pošto je prekršio meru fizičkog distanciranja, nedugo pošto su se u medijima pojavile fotografije kako ljubi saradnicu Đinu Koladanđelo.
U pismu premijeru Borisu Džonsonu, rekao je da vlada „duguje narodu koji je podneo tolike žrtve tokom pandemije da bude poštena kada ih izdamo.“
Džonson je rekao da mu je „žao“ zbog ostavke.
Henkokov naslednik Sadžid Džavid kaže da je „počastvovan“ što preuzima ovaj položaj u kritičnom trenutku pandemije korona virusa.
Na čitavoj teritoriji Sidneja u toku je drugi dan dvonedeljnog karantina, uvedenog zbog porasta broja slučajeva.
Mera je prvo u petak uvedena u dve prigradske oblasti i trebalo je da traje sedam dana, međutim, u subotu je proširena na teritoriju čitavog grada.
U državi Novi Južni Vels registrovano je 30 novih slučajeva.
Mera će biti na snazi do 9. jula.
U Bangladešu od ponedeljka će biti na snazi sedmodnevna zabrana napuštanja domova, osim u slučaju nužde.
Mnogi stanovnici glavnog grada Dake u nedelju užurbano napuštaju grad kako bi narednih sedam dana provelo po kućama u drugim gradovima i selima.
Broj zaraženih u ovoj zemlji je u porastu, a najčešće je reč o Delta varijanti, koja je prvi put otkrivena u susednoj Indiji.
Najnoviji talas virusa u Bangladešu započeo je pre šest nedelja. U petak je bilo 5.869 novih slučajeva i 108 smrtnih slučajeva – drugi najveći dnevni broj poginulih u čitavoj pandemiji u zemlji.
Sredinom maja u zemlji je bilo 20 puta manje dnevnih slučajeva.
Pogledajte video: Kako nastaje kolektivni imunitet
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
- KAKO I GDE MOGU DA SE TESTIRAM: Različiti testovi
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk