Čačak u budućnosti
Piše: Darko Mlađenović
Kako biste više voleli da čujete: Čačak, grad u Evropi ili Čačak evropski grad?
Odgovor je jasan a da li nam je jasan put kako do toga doći? Svaki dobar predlog je dobrodošao i svaki predlog treba staviti pred sud javnosti, mada istorija nam govori da su neki vizionari bili ispred svog vremena i videli dalje od ostalih. Da li ste znali da je Ajfelov toranj sagrađen da bi poslužio kao glavni ulaz za Svetsku izložbu 1889 i da su neki parižani smatrali da je ruglo i da ga treba ukloniti. Danas je to jedna od najpoznatijih svetskih turističkih atrakcija koju godišnje poseti 5.5 miliona turista.
Verovatno znate da čuveni Grof Drakula nije bio nikakav vampir ali je jedan roman Brema Stokera uspeo da zaludi svet i obezbedi najveću turistički atrakciju koju Rumunija može da ponudi. Rumunski zamkovi nisu atraktivni i raskošni kao zamkovi u Češkoj ali imaju svoju priču i svoje turiste. Kažu da je vampir srpska reč i da je Petar Blagojević prvi srpski vampir a ne Sava Savanović. Ipak svejedno je jer mi nismo uspeli da svetu prodamo tu priču, bar ne još uvek. Ali da se vratimo na našu priču i na naš grad. Čačak se razvija, grade se stanovi, niču zgrade, restorani, povećava se broj hotela i smeštaja. Dobro je poznato da je naš grad poznat po najboljoj hrani, dobrim kafićima, ljubaznom osoblju, lepim objektima i zašto ne reći korektnim cenama. Šta nam nedostaje? Naravno turisti. A kako ih privući? Kakav potencijal Čačak ima da može nešto bitno promeniti i napraviti kvalitetnu razliku?
Za one koji ne znaju, na Jelici nedaleko od Čačka postojao je grad, veliki, značajan, razvijen, drugi ranohrišćanski centar Srbije, gde je bilo, u starom i ranom srednjem veku, smešteno jako crkveno, vojno i političko uporište hriščanske civilizacije. Sada je tu arheološko nalazište čija kulturna stratiografija seže u period starijeg gvozdenog doba, datiranog u 8, 7. vek pre nove ere.
Želim da vam objasnim ako ne znate, ne radi se tu o jednom zamku već o celom gradu koji se prostirao na više hektara. Pogledajte kako su Slovenci obnovili zamak na Bledu, godinama već dobro zarađuju na ulaznicama , suvenirima i ostalim uslugama. Užičani su krenuli u obnovu Starog grada a planira se izgradnja restorana i hotela u istom stilu nedaleko od njega. Kruševljani su krenuli u obnovu Lazarevog grada i planiraju doziđivanje određenih zidova do visine od 7 metara. A najsvetliji i najskoriji primer koji i mi treba da sledimo je obnova tvrdave Golubac na Đerdapu.
Vlada Republike Srbije je konkurisala sa projektom rekonstrukcije Golupca kod fondova EU i dobila 6.5 miliona evra. Pogledajte na internetu kako sada izgleda Golubac. Molim vas posetite lokaciji naše Gradine, uverite se u razmere i potencijal ovog istorijskog bisera koga posedujemo a ne primećujemo. Pokrenimo priču, učinimo sebi i našoj deci. Kada posetite lokaciju i vidite tu starinu, lakše će vam biti da shvatite našu prolaznost i činjenicu da je stranačka pripadnost potpuno nebitna i da Čačani treba da misle na Čačak, na opšti interes. Zamišljam da će jednog dana Gradina biti puna turista, da će se tu održavati festivali , kulturne manifestacije, pozorišne predstave, koncerti i sve što danas ljude čini srećnijim.
Ljudi koji vode grad i TO Cacka nisu sposobni ni rimske terme u centru grada da osposobimo da primaju turiste…
Moze te da lupetate svasta, ali TOC radi odlicno. Onaj nesretni bivsi Direktor nam je unazadio cacansku turizam. Pogledajte koliko sada dogadjaja imamo i kako se konacno razvija turisticka infrastruktura! Svaka cast i samo napred!
Jednu stvar zaboravljate – Gradina se nalazi na području opštine Lučani.
Dakle, to bi morao biti međuopštinski poduhvat.
Gradina je bila jako utvrđenje, sa građevinama slepljenim jedna uz drugu, poput primorskih gradova. Međutim, znatno je uništena, ostali su samo temelji i nešto zidova, obnova ne bi imala velikog smisla. Ali konzervacija i uređenje lokaliteta uz ture sa vodičima bi mogla biti unosna i korisna
Pripada katastarskoj opštini Atenica. Čačanska je.
Ali nije ni bitno gde je, tekst je dobar i treba slediti ovu maršutu. Šteta samo što je sve preuzela šuma i pre svega treba videti šta je korenje oštetilo i podrilo.
Kakvi smo mi bilmezi majko mila.
Cacak je košarka i rock&roll ,… sve ostalo je sekundarno !!! Milance je smesan sa TURISTIČKOM INFRASTRUKTUROM !!! 😀 😀 😀 nema on veze sa turizmom on je botic SNS-ovaca !!!
Košarka ok, ali r’n’r i Čačak….pa to je postalo smešno…..Čačak je u ex Yu bio poznat kao srpski Nešvil, što znači, prestonica FOLK-a…a tek devedesete, pa bili smo sinonim za turbo folk i taj način života…nažalost, u ovom gradu nikad nije bilo pravog rokenrola, atmosfere urbanog bunta, alternative, osim u individualnim slučajevima
Većina Gradine se nalazi nekoliko metara u Lučanskom ataru. Čačak nije kriv što neko razmeđe nije prirodno povukao vrhom Jelice i sve bi bilo drugačije.
Gradina se prirodno nadvila na Čačkom i nema izgovora da se ona ne stavi u funkciju.
Identična je udaljenost Medved grada od Zagreba. Deset godina su ga projektovali, deset godina sakupljali sredstva, deset godina ga obnavljali i danas IMAJU impresivan lokalitet.
Gradina je našla mesto na izložbama i u publikacijama Sanu. Pokriva mnoge epohe, pa i one nama bitne – prelazak iz antike u rano hrišćanstvo.
Zna se izgled objekata i u saradnji sa SANU, Zavodom za zaštitu spomenika, Crkvom, Evropskim fondovima, treba ih rekonstruisati u potpunosti – do krova.
Gradina je retkost.
Ma bice tu gospodo festivala samo da se drzava smiluje i nadje jos jedan termin za EXIT gde idu ovi moji mnogi vrsnjaci i propadaju od DROGE…
U budjavom Čačku nista novo, nista lepo… Evo cist primer Spomen park ruglo narkotika i budala, a u Čačku sve po starom…