Duing biznis lista, šta je istina?
Piše: Danica Popović, NIN
Nije što smo komšije, nego, stvarno sam ponosna. Po lakoći poslovanja, Makedonci potukoše tolike zemlje na Duing biznis listi Svetske banke – ma, koga sve nisu pretekli: Nemačku, Kanadu, Austriju… Još kad bi to imalo veze sa životom, kud bi im bio kraj!
Nismo ni mi loše prošli – bolji smo od Slovačke! A trinaest mesta ispod nas – Kosovo, koje je po lakoći poslovanja, ako verujete – ispred Italije! Ili, kako beše ona pesma: selo moje, lepše od Pariza…
Otkud ovakva konfuzija u jednoj tako ozbiljnoj publikaciji? Jedni govore o metodološkim nedostacima, drugi vide političku dimenziju… Ipak, ako ćemo pošteno, u pitanju je nemoguć zadatak. Ko bi mogao da rangira 190 zemalja, prema deset zbirnih, pa još i krajnje različitih indikatora – a da barem u desetak slučajeva rezultat ne bude, u najmanju ruku, krajnje čudan?
I onda, kako biste vi to ispravili? Verovatno biste, kao što u Svetskoj banci rade – pravili smisleniji obračun, korigovali nelogične postavke… Recimo, kako reče Kašik Basu, bivši glavni ekonomista Svetske banke, stvarno je bilo glupo da se toliki značaj pridaje visini poreskih stopa u nekoj zemlji. Jer niski porezi uvek prave sve veći fiskalni deficit – koji se mora otplatiti iz sutrašnjih povećanih poreza, pa mu sve dođe na isto. Uz to, kako da se rangiraju rezultati? Najbolji rang bi, znači, imala zemlja u kojoj je poreska stopa – nula odsto?
Nisu sve zamerke bile teorijske prirode. Sećate se prošlogodišnjeg skandala, kada je Svetska banka, promenom pondera (značaja) pojedinih indikatora na Duing biznis listi menjala rejting pojedinih zemalja, čiji se poslovni ambijent nije nimalo izmenio! Pa se ispostavilo da je rejting Čilea na ovoj listi munjevito skakao u godinama kad su na vlasti konzervativci, a istom brzinom padao u doba vladavine socijalista. A nobelovac Pol Romer zbog toga dao otkaz na mesto glavnog ekonomiste Svetske banke…
Još su gore bile sumnje u valjanost vrtoglavog skoka Indije na Duing biznis listi. Kritičari navode da je rejting Indije skakao zahvaljujući reformama koje nisu ni otpočele, već su samo najavljene. Ili, zahvaljujući tome što je Svetska banka, umesto za celu Indiju, uzimala samo podatke za Bombaj – pa je, recimo, kada je reč o dobijanju priključka za struju Indija dobila najveću ocenu, mada u najvećem delu zemlje struje ima nekoliko sati u toku dana, a negde ni toliko. Da stvar bude gora, Indija je dobijala pozitivan skor za reforme za koje je vlada javno govorila da su čist promašaj… i tako popravila rejting na Duing biznis listi za trideset, pa sad još za čitavih četrnaest mesta!
I onda, kad kažu da smo zauzeli 44. mesto – hajde da kažemo, upravo smo to mesto zaslužili! Međutim, kako iz godine u godinu Srbija dobija sve glasnije hvalospeve – i od Svetske banke i od MMF-a – ostaje zagonetka – jesu li pohvale koje dobijamo nekako odrazile, makar na rezultate na Duing biznis listi? Jer, zaista je bilo impresivno slušati šefa kancelarije Svetske banke u Srbiji kad je nedavno izjavio da je srpska ekonomija na „zdravim nogama“, da reforme idu u dobrom smeru, a da privredni rast, uz nekoliko reformi, u srednjem roku može da bude od pet do sedam odsto… Nije rekao o kojim se reformama radi, ali, sigurno ih treba što pre primeniti!
A možda je bolje, koga interesuje stvarnost, da pogleda i neke druge rejtinge i publikacije, naročito iz onih institucija koje, za razliku od Svetske banke, ne smatraju nijednu vladu ovog sveta – svojim partnerom. Valjalo bi, recimo, pogledati rezultate Indeksa ekonomskih sloboda i uporediti ih sa Duing biznis listom. Tamo Srbija nije na 44. nego na 76. mestu, a da Makedonija ni u snovima ne može da se pohvali da je po ekonomskim slobodama bolja od Nemačke, Kanade ili Austrije.
Ili se samo upitajte – kako to da u Makedoniji, ili u Srbiji – ni Sirijci neće da ostanu i započnu biznis? A lepo im na Duing biznis listi piše koliko je lakše poslovati u Makedoniji nego u Nemačkoj, o nama i da ne govorim.
„Duing biznis lista“ se pravi prema tome koliko su politčari, tajkuni i kriminalci spremni da jedni drugima pozitivno odgovore na pitanje: ‘oćemo li nešto da radimo?
Zato Srbija sasvim opravdano iz godine u godinu napreduje na toj listi, a ovu vlast narod neće smaknuti dok Srbija na toj listi ne dođe na prvo mesto.
Teško onoj zemlji koga hvali Mmf, Argentina je recimo jako „lepo“ prošla kao miljenik Mmf.a.
Jeste li probali kad Pushing Biznis….