Insistiranje na nastavi u ovakvim uslovima nije obrazovni proces
Piše: Dr Aleksandra Bulatović, viša naučna saradnica, Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu
Insistiranje na „normalnom“ obrazovnom procesu u uslovima blokade zapravo stvara iluziju obrazovanja, dok suštinski proces ne može da funkcioniše jer je obrazovanje i politička kategorija, ne samo tehnički prenos znanja.
Obrazovanje nije neutralno – ono je politički proces. Obrazovanje se ne odvija u vakuumu; ono je uvek deo šireg društvenog i političkog konteksta. Kada postoji društveni sukob koji se direktno reflektuje na školu, insistiranje na „normalnom“ obrazovnom procesu zapravo znači ignorisanje te realnosti. Simulacija nastave u uslovima blokade prikriva politički konflikt i umanjuje značaj problema koji su doveli do nje.
Uslovi za nastavu su ključni za njenu validnost. Nastava se ne svodi samo na fizičko prisustvo u učionici. Ako su školski prostori blokirani, učenici i nastavnici podeljeni, a atmosfera konfliktna, onda nema mogućnosti za kvalitetan obrazovni proces. Nastavak nastave u takvim uslovima može se smatrati institucionalnom fikcijom – škola formalno funkcioniše, ali suštinski ne ispunjava svoju svrhu. Insistiranje na „normalnoj nastavi“ u uslovima blokade je nepedagoško.
Obrazovanje treba da uči učenike kritičkom mišljenju i sposobnosti da prepoznaju društvene probleme. Ako se insistira na nastavi „po svaku cenu“, učenici dobijaju poruku da su obrazovni proces i društvena realnost odvojeni, što nije tačno.
Pravi pedagoški pristup bi bio prepoznati blokadu kao društvenu činjenicu i otvoriti prostor za raspravu o tome – zašto do nje dolazi, šta ona znači i kakav je njen uticaj na obrazovanje. Simulacija obrazovanja je opasnija od prekida nastave. Lažno predstavljanje da se obrazovni proces „normalno“ odvija u nenormalnim uslovima urušava njegov kredibilitet. Umesto forsiranja formalnog nastavnog procesa koji ne može biti delotvoran, bolje je priznati problem i pokušati ga rešiti kroz otvoren dijalog i preispitivanje obrazovne politike u kriznim situacijama.
Ukratko – ako blokade onemogućavaju inkluzivno i funkcionalno obrazovanje, insistiranje na nastavi u takvim okolnostima nije obrazovni proces, već simulacija koja podriva njegovu suštinu.
Kad ovako priča neko ko je nazovi pismen, teško nama! Za oduzimanje diplome.
Ne razumem… Napisi ti bolji tekst.
Zasto se onda ne zavrsi skolska godina nego se maltretiraju oni koji rade a oni sto ne rade uzivaju
Oni koji su u obustavi rade više nego ikad, dok ovi koji tobože rade tj. simuliraju nastavu drže časove tabli i praznim klupama. Dok su prvi svakodnevno u školi sa svojim đacima u blokadi,drugih nigde nema, oni su na odmoru.
Sve neki filozofi ima li nekog da nije filozof s Hoče da kaže istinu bez filozofiranja. Dosta sa filozofima kakva su oni proizvodna grana ovog društva
Što si nepis men,’ebo te. Iz kog si plemena, Šaka Zulu?
Bravo za text! Pratim textove koje piše gospodja Bulatovic, kao i uvek precizno i jednostavno objasnjeno. Bravo!
Jadni mi sa ovakvim stručnjacima. Ne dao bog nikome
Odličan tekst! Žao mi je što ga mnogi ne razumeju,a pisan je zaista vrlo jednostavnim jezikom. Tužno je koliko ljudi imaju potrebu da vređaju druge bez da se iole potrude da shvate o čemu se zaista radi
Uh, uplaših se od izgleda i pogleda ove žene
Који отворени дијалог? Са ким? Зар је могућ без напада?
A u kojoj je opozicionoj stranci navedi stručnjak? Blage veze nema o čemu ona priča…. Pokušava nešto da kaže, a realno nema kapaciteta!! Naučna saradnica…?!????
Ja bih dala otkaz na vasem mestu, pa onda vodite politiku.u meduvremenu, jrsite zakon, ustav, demokratiju, koristite decu za vase politicko nadmetanje. Ne treba da dibijate platu kad ne radite. Ja necu da vas izdrzavam kao neko ko se sam zaposljava. Bas ste „elita“. Tesko nama s vama
Ovakve gluposti nisam davno cula
Nekoje jednom postavio dijagnozu kada počinje impotencija!:
„Kada se mozak k*rči, a k**ac filozofira“!
Kod nas u društvu je upravo ovo na delu, a „avangarda“ sa filozofskih fakulteta je, kao i uvek, u proteklim godinama, perjanica potvrde ove dijagnoze!
A koje ste Vi struke? Sa kojom diplomom? Saradnik na kom fakultetu?
Ko dade diplomu ovoj osobi. Kaze obrazovanje je politika. Pa valjda nije i ne sme da bude. Zamolio bih redakciju da bira sta objavljuje .
Politika je širok pojam u ovom kontekstu Gospođa govori o obrazovnoj politici i ona kao takva uvek proizilazi iz društvenog konteksta tj. itekako zavisi od politike u užem smislu. Nadam se da razumete!
Smo vi solite pamet.Izgleda roditeljima treba soliti pamet.Kada im deca ne završe školsku godinu ne upišu fakultet i ne diplomiraju opet kriva država.
Teško štivo za one koji to ne mogu da razumeju. Treba napisati seljački kako bi i ti nepismeni razumeli. Bravo Aleksandra.
Друштвена чињеница јесте да школе не раде.
Наставници у школама знају зашто.
Наставници знају зашто су на улицама.
Знају и родитељи,знају и деца.
Неправда је постала закон и човекова дужност је отпор.
Прочитајте текст неколико пута, све док га не будете разумели у потпуности.
„Ко на брду ак и мало стоји више види но онај под брдом“.
Ауторка стоји на брду.
Не потцењује оно што не разумете.
Zato ste I podivljali sto ne ucite!
Ћуд је женска смијешна работа! Не зна жена ко је какве вјере; стотину ће промијенит вјерах да учини што јој срце жуди.Vratite se onome za šta ste plaćeni,a politikom se bavite van škole.
Tačno je da nije normalno ući u učionice i baviti se obrazovni procesom dok traju blokade.Šta nudi kao rešenje Vaš Institut? Zar Vi ne pripadate Univerzitetu koji ima legitimitet da rešava problem u društvu ili je Vaš posao samo da prepoznajete problem? I Vi radite, pišete, mislite, filozofirate, primate platu za to. Pa krajnje je vreme da i mi nastavnici vidimo naše đake u klupama. Da se sa njima ispričamo, šalimo i krenemo da radimo. Da li je to normalno? Za početak jeste. A da neće biti baš sve normalno, pa neće…
OS od pocetka skolske godine rade u punom kapacitetu.Uopste nisu peazne klupe.Djaci normalno uce imaju pismene zadatke,razne testove.Isto tako srednje skole.Cetvrta godina se priprema za maturu.Ovo se odnosi na Beograd.Samo su u protestu gimnazije.Gimnazijalci kad zavrse gimnaziju nisu niko i nista dok ne zavrse fakultet,pa otuda povezanost sa studentima.Srednjoskolci mogu a i ne moraju na fakultet.Sto se tice nastavnika i profesora samo manjina ne radi.Mnogi prosvetari profesionalno obavljaju svoj posao i hrabro se bore da uspostave ravnotezu izmedju ucenika i roditelja i velikog pritiska od strane organizatora.