Ne može fudbalski klub imati maternji jezik
Пише: Симо Стокић
Сваком лаику је познато да правно лице не може имати матерњи језик. Уставно право на превод одлуке и коришћење матерњег језика односи се искључиво на физичка лица.
Фудбалски клуб из Новог Пазара регистрован је уредно на српском језику и нигде у уставу не постоји право на матерњи за језик за правна лица у овом случају фудбалски клуб. Прихватање тога разлога за суспензију неке одлуке је нечувено кршење правних норми. Иступање фудбалских клубова у правном промету као и остваривање било којих права и обавеза фискалне, или било које друге природе може и мора да се одвија искључиво на службеном језику државе у којој је такав клуб регистрован.
Овде се не ради о одлуци која је усмерена на неког појединачног играча, већ на клуб, па је апсурдно и чак подсмешљиво позивати се на матерњи језик клуба. Све је то чак објављено у свим електронским медијима и нико се није запитао да ли је такав разлог за суспензију одлуке заиста заснован на уставу.
Такво брзо и нетачно промишљање као и коришћење квази права за фудбалски клуб мора бити спречено и правне последице које су наступиле према клубу по основу одлука на српском језику морају се до краја спровести и испоштовати пошто то нема везе са остваривањем права на матерњи језик, јер то право једноставно нема клуб и искључиво је резервисано за физичка лица.
Према томе, ако је одлука на српском језику извршна, она мора бити спроведена све на том званичном језику Републике Србије, а жалба због језика је недопуштена и нема правног значаја за донете акте од стране Фудбалског савеза Србије.
Симо С. Стокић, дипл. правник из Чачка
_________________________________________________________________
HVALA TI ZEMLJACE… HVALA TI DO BOGA , JER SI ME OBRADOVAO DA IPAK MEDJU NAMA IMA PAMETNIH.