Sloboda govora i izražavanja
Пише: Симо С. Стокић, дипл. правник
Члан 46. Устава Републике Србије прописује поред осталог и слободу говора и изражавања а у погледу норми о ограничавању те слободе наводи се да се то може вршити за случај заштите права и угледа других.
То значи да се Законом који уређује родно сензитивни језик могу прописивати санкције за случај неправилног ословљавања лица женског рода у погледу означавања имена њихове професије, због дискриминације по том основу.
Дакле да почнемо ићи на курсеве језика и учење како се каже особа женског пола а бави се столарским занатом. Да ли је „столарка“ или „столарица“. Ако поведемо са собом вештака за језичке заврзламе можемо избећи непријатне ситуације. Само ко ће да плати све то да би било цакум пакум у погледу правилног изражавања.
У противном у јуну месецу ступа на снагу тај закон који прети и санкцијама уколико се правилно не опходимо нашим речником према особама супротног пола, јер на тај начин може да се изврши дискриминацију те особе.
Професија није живо биће и не може се везивати за полну различитост познавалаца неке професије. Професија није крава или во, није мачка или мачак, није Петар или Петра.
Видљиве су велике поделе у погледу означавања професија којима се баве лица мушког или женског пола. Требамо знати шта се тим терминима означава без обзира на пол онога који врши одговарајућу службу.
Дакле, шта се то означава речју „психолог“, „филолог“, „драматург“? Да ли се тим термином у први план истиче пол лица које врши и обавља одговарајућу службу и има посебно занимање или се тим термином наглашава и истиче професија конкретне особе, без обзира на пол?
Сматрам да је у питању ово друго и да под појмом „филолог“ треба да подразумевамо оспособљену особу која се бави питањима језика одређеног народа. Када заврши одговарајући факултет особа било којега пола (до сада је тако било) стиче диплому дипломираног психолога који термин означава искључиво стручну оспособљеност тога лица да се бави тим занимањем, а које занимање може да врши лице било којега пола.
Дакле, уопште тај термин не имплицира нити дискриминише полни дигнитет већ истиче у први план способност вршења тога посла, занимања. Тај термин сублимира у себи скуп особина и знања које једно лице мора да има да би се бавило тим занимањем, без обзира на пол. Не могу се одређене способности и карактеристике неког специфичног занимања везивати за полну различитост.
Ја нисам стручњак за језике, али законско уплитање у народни језик и говор са претњом санкцијама потпуно је неприхватљиво.Како да назовемо особу женског пола која је обучена да вози авион? Да ли „пилотица“? Народни језик мора да се изнедри спонтано а не да се намеће законским претњама. Не можемо ми сада да улазимо у парапсихолошке разлоге давно усвојеног термина „слушкиња“ па сада исти користити као оправдање за полно усаглашавање других занимања која обављају различити полови.
По мом мишљењу треба дозволити свакоме да себе ословљава како му је воља у погледу таквих речи која указују на полну различитост а не уводити законску обавезу и казне ако неко некога ослови онако како се овом другом није свидело. То може да доведе до хаоса у правном поретку исто као и примена неких норми из Закона о слободном приступу информацијама од јавног заначаја.
Не може закон мени наређивати како ћу ја причати под условом да не вређам саговорницу. Ако ми досадашњи уобичајени говор за особе женског пола: професор, доктор, начелник, изговоримо на јавном месту или у неком писаном тексту који је објављен, могло би доћи до спора.
Ако се држави не свиђа мој изговор и употребљене речи онда нека то решава на неки други начин а не да уводи казне за грађане који би морали са собом да воде језичког тумача да их упућује како да причају у свакодневној комуникацији да би избегли кажњавање због дискриминације супротног пола.
Због тога би Уставни суд Србије требао да донесе коначну оцену у погледу родно сензитивног језика а посебно у погледу укидања било којих санкција за она лица које не желе да користе у пракси ту врсту језичке дивергенције.
_______________________________________________________________