Споменик Стефану Немањи нема легитимитет струке
Пише: Ђорђе Шипетић, архитекта
Утицај политике на уметничко стваралаштво, није ништа ново. При том не мислим само на диктаторске режиме, већ и на оне номинално демократске. Истина – знатно мање, односно са битним додатком – како Александар Кадијевић то запажа: „У демократски развијенијим срединама и путем архитектуре се развија плодни дијалог идеологија, који њихов културни живот чини богатијим и динамичнијим“[1].
Када је архитектура у питању, тај утицај је био највећи, јер је она често служила као политички плакат, односно средство опросторавања неке идеологије. Не треба бити превише крут и генерално осуђивати ту појаву јер нису ретки случајеви када је тај утицај изродио врхунска уметничка дела.
„У уравнотеженом третирању елемената архитектуре као уметности, пројектанти и наручиоци би требало да идеологији дају ону улогу која јој припада, ни претерану, а ни сасвим занемарљиву. Када је њен уплив примаран, она преводи архитектонско стваралаштво у његову супротност, у сфере у којима неуметнички садржаји супституишу естетске.“[2]
Проблем настаје када властодршци немају ни образовања, ни разумевања, ни стила, а желе пошто-пото да „опросторе“ себе, а да би затим могли у свом селу да кажу: „Оно сам ти ја радио“. Лако ћемо се сложити да овај опис савршено одговара просечном функционеру СНС-а.
То је, у ствари, корен проблема у вези постављања споменика Стефану Немањи – вулгарни и агресивни утицај неуких политичара на посао од изузетног културног, уметничког и националног значаја. Уосталом, писмо оставке члана жирија, проф. Миодрага Живковића најбоље сведочи о политикантским шпекулацијама представника власти током трајања конкурса. Тачније речено – овај конкурс нема легитимитет струке. Или, још тачније – толико СНС уважава струку и схвата конкурс као вековну, позитивну тековину изналажења најбољих уметничких решења.
Пре кратког осврта на поменуто дело, треба нагласити да оно не мора нужно да поседује врхунске естетске квалитете, али мора да представља врхунско уметничко дело. А то није исто, јер би када би уметност само производила лепо, онда би и парфеми били уметност, како то запажа пољски философ Владислав Татаркјевич [3]. Естетска вредност је само једна од компоненти које би требало да садржи уметничко дело, а које примарно мора садржати духовну компоненту.
Међутим, потпуно флуидно стање уметности савременог доба су у потпуности релативизовали појам уметности, па су многи данас често збуњени када чују термин уметничко дело. Ја се свакако не бих повиновао многим јефтиним, помодарским трендовима који су допринели томе.
„У доба кад више нема уметности, кад више не настају уметничка дела, у време симулације и симулакрума као њених продуката, писати о филозофским аспектима уметничког стваралаштва и његових производа неодољиво подсећа на авантуре великог Сервантесовог јунака.“ [4]
Без намере да сада заговарам одређене правце у вечитој расправи између различитих уметничких и архитектонских школа (неки други пут), нити држим предавање о уређењу тргова, али мора се нагласити скандалозно кршење основних обликовних догми као што су пропорција, сразмерност и хармоничност. Када се томе додају и историографске грешке, у овом комплексном (иако не делује тако) уметничком подухвату, овакво дело никако не може добити прелазну оцену.
Потреба за већом монументалношћу, као оправдање висине споменика,делује комично, јер озбиљан пројектант-уметник зна да је заблуда веровати да са повећањем димензија у истој мери расте и његово монументално дејство. Када се пређу извесне границе, ефекат потпуно изостане [5]. Из тога произилази да се увек ради о доброј пропорцији између величине скулптуре, трга и околних зграда – сценографија која сачињава трг. То је суштина – не може се споменик посматрати као јединка, већ искључиво део једне веће сцене, као што је трг, у којој он мора бити у кохерентном, хармоничном, пропорцијалном и стилском односу са осталим учесницима у тој сцени, што ово решење споменика то свакако није, напротив.
Дакле, није тачна оцена да је споменик превелик, већ непропорцијалан. Могао је он бити и већи, што велики жупан свакако заслужује, али када би Београд имао такве просторе где би један такав споменик могао да се уклопи.
Друга скандалозна грешка је локација споменика – поставити споменик испред зграде која је доминирала тим тргом,осим што умањује утицај на трг и значај саме зграде која је културно добро од великог значаја, јесте уметнички харакири без преседана. Озбиљан уметник зна да не могу два различита објекта, са доминантном улогом, стајати један поред другог јер се тако међусобно потиру. Да би споменик задржао доминантну улогу, без да угрожава другог, њему је потребна неутрална позадина која би му чак истакла одређене вредности. Баш као што сликари често користе неутралну позадину за своје потребе. Оваква визуелна неравнотежа на сцени је заиста непримерена и граничи се са кичом.
Постоје и бројни други проблеми око одређених детаља, а који се никако не смеју занемарити – величина и несразмерност постамента, рецимо, али то је изгледа пракса са споменицима српских државника (погледати споменик кнезу Михајлу). Затим, ту су и други вајарско-симболички проблеми, као што је млохаво држање великог жупана, утисак нестабилног постамента (нестабилност државе?), полуразорен постамент (разорена држава?) итд.
Треба и похвалити неке детаље, нарочито оне везане за симболику садржане у постаменту односно идеје музеја у малом чиме се повећава интеракција човека и „уметничког дела“ – човек више није само неми посматрач-пролазник већ читалац, учесник, ученик… Такође, и партерно решење је за похвалу, али због бројних скандалозних уметничких гафова ово решење никако није смело да добије прву награду на конкурсу.
Међутим, овде се отвара једна друга тема која је била доминантна у јавности у протеклом периоду – латентан презир, једног дела друштва, према свему традиционалном, па и према традиционалном схватању уметничког дела (занемарити онај мизеран број аутошовиниста којима смета сам Стефан Немања).
Стиче се утисак да би жестина критике једног дела јавности био исти чак и када би руски аутор исправио све грешке. Очигледно да је за њих проблем у „традиционалистичком обрасцу“ и свему традиционалном као „анхроном“. Проблем је што решење споменика није у духу апстрактне уметности, па чак ни фигуративне као школе која би њима била компромисна и прихватљива. Проблем је „анахрони реализам“ (академизам…).
Многи самозвани савременици очигледно сматрају да имају тапију на уметничку критику, јер их је вишедеценијски политичи систем подигао на такав пиједестал. Никада њихово тумачење уметности не би било доминантно да га политички систем, релативизацијом апсолутно свега у друштву и наметањем „нове уметности“, није таквим учинио.
„Када су варвари у V столећу наше ере по први пут разорили Рим, нису поштедели ни скулптуру великог римског стоика и цара из II столећа Марка Аурелија. Састругали су са статуе позлату, и тако „огољену“ оставили је наредним поколењима. Савремени „варвари“ у филозофији и естетици далеко су немилосрднији: они руше и уништавају све што је створено до њих, проглашавају сву досадашњу историју уметности и естетике химером, преко читаве традиције прелазе ћутањем, полазе искључиво од себе и свог немуштог бунцања о уметности… Варварима у Риму било је потребно само неколико деценија па да постану грађани Рима и усвоје Римске традиције, не разарајући у прах и пепео римске институције; савремени варвари у том смислу су далеко немилосрднији: уверени су да све почиње од њих, да су они, само они и њима сличне сподобе, једино кадре да суде о свету и о уметности, а све што је резултат делатности ранијих епоха мора бити уништено или предато забораву те најгоре данас пролазе они народи који за собом имају своју историју.“[6]
На крају овог значајаног националног подухвата, који је давно морао бити спроведен, намеће се утисак да је решење споменика непланирано, на један експресионистички начин осликао власт СНС-а: произвео је само нове сукобе и поделе у друштву и банализовао и нагрдио светиње и великане овог народа, што би била логична последица националне неписмености представника власти, који само ради маркетинга чине овакве подухвате.
Аутор: Архитекта Ђорђе Шипетић, члан упрве и и Савета за урбанизам ГрО Двери Чачак.
[1]Александар Кадијевић. Улога идеологије у новијој архитектури и њена схватања у историографији.
[2]исто
[3]Милан Узелац. Увод у естетику.
[4]исто
[5]Камило Зите. Уметничко обликовање градова.
[6]Милан Узелац. Увод у естетику.
______________________________________________________________________________
Savet za urbanizam pokreta Dveri, ha ha ha šta sve čovek neće pročitati u ovom Ozonu. U tom savetu mora da su sve „veliki“ stručnjaci. Da li je i Boško u tom savetu pošto se on razume u sve, ekonomiju, urbanizam, poljoprivredu, ekologiju…… Ti nešto da znaš, radio bi svoj posao ne bi mlatio praznu slamu u propalim Dverima.
Pazi naprdnjačkog bota kako pametuje. Znači AV može da se razume u sve i da se trpa svuda i to je tebi normalno, a Boškić ne može, ni bilo ko drugi.
Samo ste vi naprdnjaci pametni i sve znate a svi ostali u Srbiji su neznalice i budale.
Ma more kad motka proradi videćemo ko se u šta razume.
A da su Dveri propale, to si u pravu.
Ni ti ni Bosko nemate legitimitet kad zmurite na marifetluke direktora TOCa. Zasto se nisi oglasio za park u Ovcar Banji? Koliko je to kostalo? Hvalio se direktor da je sa vama sve „dogovoreno“!
Sta je dogovoreno? Kako vi to sve znate?
Klasicna „Mileva“ ide i samo slusa sta ko i gde prica. Koga vise zanima i Toc i sns i Bosko i bilo sta.
Normalan narod zivi zivot, a vi svi samo tudje u nadi da cete biti neka vlast pa da ce neko da vas ceni. Nema toga drugar, svi ste isti, ni nikoga ne ceni.
I da, dosta vise sa tim direktorom Toca, totalno nebitan covek u svemu i za svacije zivote. Neki tamo prolazni lik, totalno nebitan.
Neće biti tako Gondola, ako si ti tutumalj, mi ostali nismo i jako nas interesuje ko i šta mulja sa našim parama.
Koliko je direktor TOCa isplatio bivsem direktoru da napusti toc?
Ko pita?
Ovo pitanje se odavno postavlja?
Možete li da promenite font tako da ovaj kurziv koji se koristi za citate bude čitljiv, jer sam jedva uspeo da pročitam ovu rusku ćirilicu? Tako je zamorno da posle čitanja onoga što je navedeni arhitekta izjavio nemam volje da bilo šta komentarišem u vezi spomenika.
Ionako je mnogo toga rečeno, a kad neko normalan dođe na vlast, treba obavezno taj spomenik da premesti negde gde neće smetati kao što smeta zgradi stare železničke stanice. Eto, možda može na Ratno ostrvo, gde će se videti sa Kalemegdana, a neće nikome smetati, jedino što je problem da se prebaci tamo jer bi buka velikih mašina rasterala životinje kojima je to ostrvo stanište.
Beogradska ispostava bugarskog, privatnog fakulteta arhitekture, koji je dotični gospodin završio, mu daje za pravo da palamudi o ovakvim stvarima. Čuvena bugarska škola arhitekture.
Rece akademski gradjanin sa megatrenda…
Spomenik o kome ce tek,da se raspravlja,samo zbog maca.
Osecanje,poruku koju izaziva,polozaj glave i mac u ruci,da se klanja,KAJE,OSECA SE KRIVIM sto je uopste ratovao za Srpsku drzavu.
Koncept spomenika su ikljucivo trebali da konkurisu Srbi,i da prodje kritike vise komisoja.
Samo je Ruskom vajaru trebalo dati da to sprovede u stvarnost,a ne da on sam luta i istrazuje po manastirima.
Protka Cacak.
NA TRGU TREBA NAPRAVITI SPOMENIK MILUNU MOZGONJIĆU. OD ZAHVALNIH GRAĐANA. VISINA 12 METARA. KOLIKO DIPLOMA, TOLIKO METARA.
Da je mene,laika, neko konsultovao,moj predlog bi bio da fenomenalna muzicka fontana bude postavljena ispred Muzeja jer bi to bio savrsen balans izmedju Savskog trga i Sava promenade, oaza lepote i uzivanja kako za turiste tako i za nase gradjane i zaposlene na pauzama,a ovaj brutalni Spomenik bi mogao da se premesti na Slaviju jer bi bio idejna celina sa Hramom i malo kome bi na toj raskrsnici bio ovoliki estetski krose kao sto je to slucaj sada…
Politika me ne interesuje samo mislim da bi ovako bilo i lepse i korisnije za ljude…ali skupa steta je napravljena.
Niti je fontana zazivela kako bi i gde bi trebalo,niti se mnogima dopada sto ovakav Spomenik zaklanja prelepu zgradu buduceg Muzeja i narusava koncept dela grada sa kojim stilski nema veze…
Interesantan tekst. Napišite nešto o spomeniku Stracimuru koji će biti postavljen u Čačku, o autoru, delu…
Одлична идеја!
Ђорђе, дајте Ваш предлог за споменик жупану Страцимиру у Чачку.
Не идејно решење, већ Ваш виђење како треба да буде решење монумента.
И хајде да покренемо иницијативу да се на Тргу постави такав споменик.
И Велику жупан и Чачак то заслужују
И Кнез Јован Обреновић, такође…
И многи…
Дајте иницијативу
gle! u ruci sveca mac.da li je iko od vas video ikonu nekog sveca sa macom u ruci.kome to mrtav nemanja preti macom.umesto da u ruci drzi krst casni,stavili mu mac u ruke bezboznici.masa od 60.000 kg,a ne zna se koliko je spomenik placen.samo se kod lopova ne zna kolko sta placaju tudim parama.vi botovi sns upamtite u odnosu na vaseg lidera av,nas bosko je VAISTINU ZLATAN.nevalja vi niko iz srbije,a vlajau vam hrvati,bosanci,crnogorci,kosovari koji su porobili srbiju.vi ste izrodi ljudskog roda i srpskog naroda.
Pa krst bode oci Arapima koji su kupili pola Beograda! Za 100 godina samo ce postojati zapisi da smo nekad bili pravoslavni narod. Ako se Vucicu ne stane na put, najebali smo!
Diskusija o spomeniku, dok čitamo da se Tomo Zorić, slučajno našao u društvu poapšenih i to baš u trenutku akcije. Uzimao kiriju.
Još se samo Tomo nije javio da kritikuje spomenik, pored koga će se slikati pola Evrope, Kine, Poljske, Turske…
Sta je sa nasim zupanom na trgu? Komisija dve godine ne moze da se odluci kome ce da tutne lovu za idejno resenje.