Srpske firme sele se iz Srbije
Piše: Milenko Vasović, Bizlife
Čitava jedna firma iz Požege preseljena je nedavno u Rogašku Slatinu u Sloveniju. Sve je premešteno i sredstva za rad i radnici i rukovodstvo. U Srbiji je ostala samo veb adresa na kojoj se kad ukucate pojavi obaveštenje „uskoro novi sajt kompanije, hvala na razumevanju“. Reč je o preduzeću za međunarodni drumski transport.
Ova seoba urađena je u tišini, za nju malo ko zna. Nikoga ne interesuje to što se odselilo sto i kusur kamiona i isto toliko vozača. Jedna druga, možda i veća iz iste branše, izmeštena je nešto ranije iz Srema u Salcburg u Austriju. Procene su da je u skorije vreme više od hiljadu kamiona i približno isto toliko vozača napustilo Srbiju.
U našoj zemlji registrovano je više od 10.000 modernih „drumskih krstarica“ za međunarodni transport. Država, samo po osnovu akciza, godišnje ima 5.000 hiljada evra prihoda po kamionu. Kada se odseli 1.000 kamiona država po tom osnovu gubi pet miliona evra. A gde su porezi i doprinosi na plate radnika, a gde je servisiranje tih mašina, registracije… Ogroman je to odliv novca i ljudi, a seobe ima i u drugim delatnostima.
Zamislite da se desilo obrnuto, da je iz Slovenije kompletna firma preseljena u Srbiju. Sjatio bi se državni vrh da to predstavi kao svoj veliki uspeh, slavodobitno bi stisnuta pesnica išla put neba. Slikanju ne bi bilo kraja. Država bi se pohvalila da je kao pomoć izdvojila desetak, dvadeset hiljada evra po zaposlenom za slovenačku firmu koja je prepoznala „odličan privredni ambijent u Srbiji“.
Drumski međunarodni transport je težak, ali unosan posao. Najveći problem je naći dobre vozače. U susednoj Mađarskoj su organizovali obuku za 20.000 vozača kamiona i rešili taj problem. U Hrvatskoj, na primer, trenutno nedostaje 1.000 vozača kamiona. A šta mi radimo? Isporučujemo najbolje kadrove i najbolje firme bogatoj Evropi.
Zašto kamiondžije sele firme iz Srbije? Zbog loših uslova poslovanja, zbog države koja im više odmaže nego što pomaže. Iskorišćenost „srpskih“ kamiona zbog administriranja je značajno manja od iskorišćenosti „evropskog“ kamiona. Veliki problem su međunarodne (CEMT) dozvole. Njihova raspodela gotovo po pravilu svake godine dovodi do štrajka kamiondžija, a država ne čini napor da se njihov broj uveća i transparentno raspodeljuje.
O ovoj pojavi, ovom problemu se u Srbiji ne govori, zato što se ovde uopšte ne govori o problemima. Nije poželjno kvariti sliku „istorijskog uspeha“, a mogla bi tri, četiri ministarstva da se zapitaju šta se to događa i kako to zaustaviti.
Čitava priča može i ovako da se posmatra. Neki od tih vozača vremenom će premestiti i porodice u Sloveniju, njihova deca biće Slovenci srpskog porekla, unuci… Prošla godina bila je najkatstrofalnija u poslednjih 112 godina u pogledu broja umrlih i rođenih u Srbiji. Kako reče nadležna ministarka umrlo je oko 100, a rodilo se manje od 65 hiljada. A ta 2016. biće svakako bolja od 2017. i narednih godina…
Naše velike transportne gazdurine(ima ih u Čačku 5-6)placaju vozače u unutrasnjem transportu po 1500-2000din.dnevno.Za taj novac voze po ceo dan i istovaraju robu sami.Kad se odbiju dnevni troškovi i saobracajni glodari ostane pola.Zbog toga ovaj posao rade neiskusni i oni koji nemaju šta drugo da rade.Vrlo brzo ce doci vreme kada ovaj posao Lukincima,Ganadorivcima,Bosincima i ostalim gazdurinama neće imati ko da radi.Živi bili pa videli!
BoSinci su najgori od sve dece. Pola vozača im jednom nogom na gasu, drugom u grobu.
Tako je,bravo
Botu pa ne mogu svi na drzavne jasle… da voze, kradu gorivo, kradu palete, kradu robu koju prevoze…
ovo je prvi put da neko nesto napise na tu temu. Na zalost,nema druge nego odlazak. Plata vozaca je spala na domen osobe koja radi u trafici jednu smenu,zato nije ni cudo ste se sele i vozaci i drugi radnici
Nazalos lopovske firme opstaju pogotovo one koje kao uplacuju minimalac a neke i do 30.000 din da bi to na kraju meseca odbile od nekog navodnog procenta od 10% od samo njima znane cene prwvoza , sto znaci da firma od 120 kamiona svakog meseca bez ikakvih poreza i doprinosa pokrade drzavu i vozace za 3.600.000 dinara plus sto nijedna ne placa sto je po zanonu obavezna ni topli obrok ni regres ni prevoz a ako neka kao plati 10.15, ili izdasnih 20€ dan cekanja ona to duplo ukrade na obracunu od nekih jebenih 10% od necega samo nilma nanog A LOPOVSKA DRZAVA NA SVE TO CUTI ILI BAR VECI DEO ORGANIZOVANIH KRIMINALACA KOI SU NA KLJUCNIM POZICIJAMA U INSPEKCIJI I DRZAVNIM MINISTARSTVIMA……
Tako je,bravo
Jedini spas je da se svi vozači nekako ujedine i definišu prava i cenu rada.Pojedinačno ništa!