Srpsko životinjsko carstvo
Piše: Biljana Stojković, vanredni profesor na Katedri za genetiku i evoluciju Biološkog fakulteta u Beogradu
Srbija je divna zemlja mogućnosti – za mufljuze, bitange, barabe, prevarante, šibicare, amoralne spodobe i slična divna stvorenja. Upravo takvi su favorizovani i samo takvi mogu prisvojiti neku malu ili veliku funkciju i, posledično, zajahati svaki trag zdrave pameti. U biologiji se teško mogu naći primeri funkcionisanja životinjskih čopora u kojima najgori i najnesposobniji upravljaju, naređuju, raspodeljuju hranu ili praktikuju bilo kakav oblik vlasti. Kod šimpanzi (uzmimo naše najbliže srodnike za primer), vođa mora biti pametan, lukav i pronicljiv, a mora se i udružiti sa takvima da bi njegova vlast bila održiva. Hoću reći, životinje ne trpe glupost!
Takođe, koncepcija evoluciono stabilne strategije predviđa, uprošćeno govoreći i u slobodnoj interpretaciji, da broj prevaranata u jednom životinjskom društvu ne može biti veliki. Ukoliko njihova učestalost previše poraste, raste i verovatnoća da će druge jedinke iskusiti prevaru i naučiti da je prepoznaju, što, konačno, vodi učestalijem kažnjavanju i eliminaciji pokvarenjaka. Životinje, dakle, ne tolerišu bitange!
Srbija, zemlja divnih mogućnosti, trpi i toleriše sve. Čak, štaviše, obožava i neguje ljudski talog. Istine radi, nismo mi danas jedinstveni u ovoj ljubavi prema nikogovićima – samo smo malo ekstremni. Oduvek sam govorila da su se ljudi, kao biološka vrsta, odlepili od sopstvene biologije (osim po pitanjima elementarnih fizioloških radnji), a ova suprotnost u temeljima društvene strategije i organizacije, u odnosu na životinjske grupe, samo dodatno ilustruje takvu tvrdnju.
Podsećanje na galeriju primitivaca, plagijatora, glupaka, pokvarenjaka i sličnih likova bez ikakvog znanja i integriteta, koji dominiraju našom (kvazi)političkom scenom, nije direktan povod za ovo izlivanje gorčine nad parodijom onoga što bi jedna država trebalo da bude. Želja mi je da listi pridodam novitet u liku i delu Muamera Zukorlića, bivšeg muftije, a sada novopečenog civila u političkom mulju.
Znamo, naravno, da je ovaj lik bio političar, lokalni drmator i biznismen i pre nego što se zvanično odlučio za carstvo ovozemaljsko. Iz njegove biografije izdvajaju se osnivanja raznih muslimanskih organizacija, nacionalnog veća, izdavačke kuće, univerziteta i fakulteta, a u praktično svim tim institucijama nije obavljao funkciju manju od predsedničke. Ne može se sporiti pravo organizovanja ili pravo na promociju kulturnih odrednica manjinskih naroda – to je, zapravo, divna stvar u ideji multikulturalnosti. Problem nastaje, međutim, kada se takve aktivnosti koriste za mobilizovanje primitivnih ratničkih osećanja, a g. Zukorlić jeste bio optuživan za podizanje međunacionalnih tenzija u raznim povodima i prilikama. Nikada se nisam mogla oteti utisku, iako dozvoljavam da sam mogla biti u krivu, da je svo to dizanje prašine služilo malo čemu drugom do sasvim ličnoj promociji jednog muftije koji je za svoju budućnost imao velike planove i koji je gajio krupne političke ambicije.
Da li se može reći da je pozicija predsednika skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo veliko političko dostignuće – ja stvarno ne znam. Činjenica je da je trenutno zadovoljila apetite civila Zukorlića, a premijeru Vučiću koristila da podmiri račun sa koalicionim partnerom. Kao i obično, predsednik Vlade nije imao previše zanimanja za smislenost svojih kadrovskih rešenja (od keramičara u Ministarstvu odbrane do plagijatorske bitange u Ministarstvu policije, da pomenemo samo neke od likova). Dakle, Vučić ne nalazi ništa čudno u brojnim činjenicama koje g. Zukorlića diskvalifikuju za obavljanje ove funkcije.
Prvo, kao što svi dobro znamo, obrazovanje je, prema Ustavu R. Srbije – sekularno. Možemo se uhvatiti za formalnu priliku da Zukorlić više nije muftija. Da li to, međutim, znači da je sasvim okrenuo leđa svom svetonazoru i formalnom obrazovanju koje je isključivo religijsko (Islamski fakultet u Alžiru i post-diplomske studije u Libanu)? Čak i da nije bio iskren u posvećenosti svojoj veri, ostaje činjenica da razumevanje školstva nužno proizilazi iz ličnog iskustva, a ono je, u ovom slučaju, u potpunosti okrenuto religiji. Na osnovu čega je g. Vučić zaključio da takva biografija kvalifikuje Zukorlića za bavljenje reformom i osavremenjivanjem obrazovanja u Srbiji, ostaje nejasno. Ako ga je uopšte i briga za obrazovanje i nauku, što je malo verovatno, Vučić verovatno računa na to da ni Zukorlić nije previše zainteresovan za bilo šta od tog posla. Time se, nažalost, opet vraćamo na tezu o šibicarenju u srpskoj politici.
Strategija zvana „mufljuz” dolazi do izražaja u drugoj činjenici koja bi morala diskvalifikovati Zukorlića za navedenu funkciju. Naime, ovaj lik je predsednik tzv. Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru koji nije akreditovana visokoškolska institucija. Nemanje akreditacije znači da ustanova ne zadovoljava neke od važnih uslova da bi diplome takvih fakulteta uopšte bile validne i govorile o dovoljnoj kompetentnosti u struci. Na primer, fakultet, odnosno studijski program, mora imati odgovarajuće kurikulume, kompetentne profesore, dovoljan broj nastavnika, zadovoljavajući prostor, uslove za rad, itd. Na hiljade studenata je, tako, pod rukovodstvom g. Zukorlića, završilo neke studije i dobilo nepriznate diplome. Priča se da je isti Univerzitet proizveo 60 doktora nauka. U idealnom civilizovanom svetu ovo bi se moglo označiti kao organizovani kriminal u masovnim prevarantskim aktivnostima, a nekakva finansijska inspekcija pretražila bi dotok i protok novca od prevarenih studenata. U Srbiji, kao što videsmo, za takve radnje bivaš nagrađen.
Uzimajući u obzir da Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo ima prilične ingerencije u procesu akreditacije visokoškolskih ustanova, sva je prilika da će Zukorlić, sa nove pozicije, konačno izdejstvovati zvaničnu dozvolu za rad. Još jednom će nam biti demonstrirano da politička družina mufljuza i baraba nema ni najmanju ideju o tome šta bi obrazovanje i nauka morali značiti jednom društvu, ukoliko uopšte postoji ambicija da se ono izdigne iz brloga.
Ovaj primer je samo jedan u moru sličnih apsurdnih događaja koji izmiču svakoj logici. Ja sam često uverena da se neko dobro zeza s nama. Ponekad pomislim i da je u pitanju socijalni eksperiment gde su građani Srbije zamorčići u nekoj ozbiljnoj komparativnoj studiji o socijalnom ponašanju životinja, sa ciljem da se još bolje razumeju mehanizmi koji karakteristike ljudskih društava toliko odvajaju od životinjskih. Valjda bi mi i takvo tumačenje zvučalo utešnije od jednostavnog zaključka da smo zaista dotakli dno sa družinom bitangi.
NEMAM NIŠTA DA DODAM NARAVNO, OSIM DA JAVNO KAŽEM DA SE STIDIM U SVOJIH 63 GODINE.
svaka cast
Poštovana gospodjo Stojković,
Hvala Vam zbog ovog članka! Pre par dana sam načula ovu vest o postavljenju muftije na gore pomenutu poziciju, ali pošto na to nije bilo nikakve reakcije akademskog sveta, pomislila sam da vest i nije tačna, jer za Boga miloga,graniči se sa ludilom!
Muftija koji živi po šerijatskom zakonu, ima Univerzitet koji ne poštuje zakone ove države, želi da „svoj“ pazarski mešihat pripoji sarajevskom ,treba li da nabrajam dalje…
U svakoj normalnoj državi, dobio bi robiju, a kod nas , funkciju. I uvek pomislim da ne može gore, ali poučena iskustvom, vidim hidžabe na ulicama Srbije. Počelo je od Maje Gojković… U snu se ne snilo…
Turska vrši uticaj na Srbiju uz pomoć ogromnog novca, a ja se bojim nesvesti svoga naroda .