Svetska banka ukinula Duing biznis listu
Dugo im je trebalo, ali se ipak desilo: Svetska banka je prestala da objavljuje svoju čuvenu Duing biznis listu. Kako sami navode, prekid je nastao zbog brojnih neregularnosti u podacima objavljenim u izveštajima za 2018. i 2020. Ali, ni u druge podatke više ni oni ne veruju, već poručuju: „Poslednjih pet izveštaja mora se sistematski pregledati, a dok se nepravilnosti ne isprave, novih izveštaja neće biti.“
Bruka sa Duing biznis listom započela je pre dve godine, kada je glavni ekonomista Svetske banke dao ostavku i javno se ogradio od nelogičnih rezultata o uspehu Čilea, čiji je rejting na Duing biznis listi vrtoglavo skakao dok su na vlasti konzervativci, i padao čim se socijalisti vrate na vlast. Da ironija bude veća, tih godina se ništa u privrednom ambijentu Čilea nije menjalo, menjala se samo metodologija obračuna na Duing biznis listi. A taj glavni ekonomista, Pol Romer, dao je ostavku i vratio se na univerzitet, na kome je odavno zaslužio Nobelovu nagradu, koju je krajem te godine i dobio.
Naredni skandal se desio lane, kada je predsednik Svetske banke podneo ostavku, i to tri i po godine pre kraja mandata – a odlazak objasnio time što je našao bolji posao! Da stvar bude još gora, njegova oproštajna izjava ne bi prošla ni u filmovima C kategorije: „Ova mi se prilika ukazala i, znate, teško je predvideti kada će ovako nešto da vam se desi u životu“. A onda je rekao da je „rad Svetske banke sada važniji nego ikada“, ali je on, eto, našao nešto još važnije: bolji posao – za sebe lično.
Poslednji skandal izbio je pre par nedelja, kada se ispostavilo da su u izveštajima iz 2018. i 2020, u četiri zemlje identifikovane „teške nepravilnosti“. Radilo se o Kini, Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Azerbejdžanu, u čijem je rejtingu u Duing biznis listi zabeležen senzacionalan pomak u poslovnom ambijentu: u Saudijskoj Arabiji za tridesetak mesta naviše, u Kini za petnaestak mesta, i tako redom…
Koga je interesovalo, u istom tom izveštaju je mogao da pročita i to da se na Balkanu najlakše posluje u – Severnoj Makedoniji! Po lakoći poslovanja, Makedonija je pretekla Nemačku, Francusku, Švajcarsku, o Sloveniji i da ne govorimo… a eto, nijedan izbeglica iz Sirije nije ni pomislio da u toj obećanoj zemlji provede trenutak više nego što je potrebno da se odmori i da nastavi put dalje na sever!
I dobro, šta ćemo bez Duing biznis liste? Evo, i Stejt department se na nju često poziva, baš je nas pre neki dan pohvalio, kažu, u Srbiji se popravlja investiciona klima, samo ima još malo korupcije i administrativnih odugovlačenja… a dokle će Đekna, što bi rekli, ne zna se…
Da ih išta o Srbiji zanima, uradili bi isto što je pri analizi stanja u Bosni uradio Kurt Basener iz evropskog Saveta za demokratizaciju politike, pa poručio: „Da budem sasvim otvoren, politička elita u BiH sastoji se od veze između politike, biznisa, organizovanog kriminala i medija, u sve tri etničke grupe, podjednako. A njihovi glavni interesi su: mogu li zadržati sve što pokradu, mogu li ostati na položaju kako bi nastavili da kradu, i mogu li izbeći svaku odgovornost, bilo političku ili zakonsku. Ovaj sistem im to dozvoljava, i ništa što im Evropska unija može ponuditi nije bolje od toga. I to je razlog što nema nikakvog pomaka.“
Moram primetiti da ste slozno i veoma radosno duvali u istu tikvu sa „svetskom“ bankom koja je u privatnom vlasnistvu i svetska je taman koliko i beograd-na-kanalizaciji, i MMF-om, koji je, zamislite, takodje u privatnom vlasnistvu, i medjunarodan je samo po prevarama koje je izveo u mnogim zemljama ovog sveta.
Sada, kada vise ne mozete da dobijate jeftine kredite koje su vam delili zute „demokrate“, a posto su se promenili kvislinzi koji sluze tim prevarantima, sada, a ne tada, imate primedbe na njihovo zlocinacko ponasanje i sitan lopovluk domacih kvislinga.
„gospodjo“, bolje da cutis!