Prethodni članak
70 godina od oslobođenja Čačka u II svetskom ratu
Povodom 70. godišnjice oslobođenja Čačka u Drugom svetskom ratu, u sredu, 3. decembra 2014. godine, u 10,00 časova, na Spomen parku borbe i pobede, biće održan parastos svim stradali Čačanima.
Parastos će održati sveštenici Hrama Svetog Vaznesenja Gospodnjeg.
U sklopu programa obeležavanja Dana Grada Čačka, u sredu 3. decembra, u Skupštini Grada održaće se:
12:00 – Izložba povodom obeležavanja 70. godišnjice konačnog oslobođenja Čačka u Drugom svetskom ratu
Organizatori: Međuopštinski istorijski arhiv i Narodni muzej
(Hol ispred sale Skupštine grada)
19:00 – Svečana akademija povodom obeležavanja 70. godišnjice konačnog oslobođenja Čačka u Drugom svetskom ratu
Organizator: Međuopštinski istorijski arhiv i Narodni muzej
(Sala Skupštine grada)
(Hol ispred sale Skupštine grada)
19:00 – Svečana akademija povodom obeležavanja 70. godišnjice konačnog oslobođenja Čačka u Drugom svetskom ratu
Organizator: Međuopštinski istorijski arhiv i Narodni muzej
(Sala Skupštine grada)
Ko nas na kraju oslobodi partizani ili cetnici
U borbama za oslobodjenje ucestvovale su i ustase, tada preobuceni
u partizanske uniforme pod komandom pukovnika Marka Mesica i kapetana
Marijana Prislina. Inace Mesic je poslednji komandant ustaske 369 vrazje pukovnije koja je zarobljena kod Staljingrada i nosilac je nemackog odlikovanja Gvozdeni krst.
Toliko o oslobodiocima, Jadni smo mi Srbi!
Jedva čekam da vidim i naravno čujem,ko je oslobodio Čačak i od koga.Moj stric je bio borac partizanskog odreda „Dr Dragiša Mišović“ranjen je u novembru 1941g.na Jelici od strane četnika,ležao u bolnici u Guči,pa su ga odatle prebacili sa drugim teškim ranjenicima prema Zlatiboru.Tu su ih 29-og/30-og novembra 1941 sačekale nemačke trupe na Palisadu i sa tenkovima ih bukvalno izgazili. Sve ovo su istorijske činjenice. Na Zlatiboru su počivali do sredine pedesetih, kada su posmrtni ostaci prebačeni na današnji trg ispred Doma kulture. Stariji Čačani se sigurno sećaju uređenog spomenika, sa dve velike bronzane ležeće figure, koje su predstavljale ranjene borce. Početkom šezdesetih godina prošlog veka, spomenik je kompletno“rasturen“(ako se tako može reći). Posmrtni ostaci su ponovo „izvađeni“,i premešteni na Spomen park. Bronzane figure su premeštene u krug nekadašnje Fabrike“CER“, gde se i danas nalaze, daleko od očiju javnosti, blizu današnjeg kružnog puta. Naravno zarasle u korov i pokrivene „našom nebrigom“.1980g.je preuređen Spomen park, kako izgleda i dan danas. Posmrtni ostaci su ponovo premeštani, ali mislim da je to verovatno bio i poslednji put. Izvinjavam se na malo dužem pisanju, ali neka ovo bude moj mali doprinos povodom 70-ogodišnjice konačnog oslobođenja Čačka od fašizma.
kako okrenes,englezi oslobodise cacak!
Oslobodio Djenadic hahaha.
Grad Čačak su oslobodili partizani 1944 godine. Moja familija je učestvovala u oslobađanju. I nemojte lažirati istoriju, NEMCI SU SE DALI U BEG KAO I ČETNICI!
Prdnem ti na lažljivu familiju .čačak nikada nisu partizani oslobodili .Pokaži mi i jednu fotografiju oslobađanja Čačka ima jedna gde su Dražini vojnici koju su partizani posle rata retuširali i prepravili obeležja i zastavu su prepravili
zar posle sedamdeset godina ne znamo ko ga oslobodi