96-ta godišnjica smrti Kralja Petra I
Јуче је одржан помен поводом деведесет шест година од смрти Његовог Величанства Краља Петра I у цркви Светог Ђорђа на Опленцу.
У име Његовог Краљевског Височанства Престолонаследника Александра, праунука Њ.В. Краља Петра I, венац је положио г-дин Предраг Марковић, члан Крунског савета. У име Владе Републике Србије, венац је положио г-дин Негован Станковић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
Краљ Петар Први Карађорђевић био је пето дете Кнеза Александра и Кнегиње Персиде (кћерке Војводе Јеврема Ненадовића), а рођен је на Петровдан, 11. јула 1844. године. Деда му је био врховни Вожд Првог српског устанка, Карађорђе. У лето 1883. године на Цетињу се оженио Кнегињом Љубицом – Зорком, најстаријом ћерком црногорског Књаза Николе. У том браку рођено је петоро деце: ћерке Јелена и Милена (умрла као дете), и синови Ђорђе (одрекао се права наследства престола 1909), Александар и Андрија (умро као дете).
Дана 28. маја 1903. године Војска је извела државни удар и прогласила Кнежевића Петра Карађорђевића за Краља Србије, што је својим избором потврдила Народна Скупштина 15. јуна. Њ.В. Краљ Петар Први умро је у Београду, 16. августа 1921. године а сахрањен је 21. августа исте године у крипти цркве Светог Ђорђа на Опленцу.
Њ.В. КРАЉ ПЕТАР I
Краљ Петар Први Карађорђевић рођен је као пето дете Кнеза Александра и Кнегиње Персиде (кћерке Војводе Јеврема Ненадовића) на Петровдан, 11. јула 1844. године. Основну школу и гимназију завршио је у Београду, а даље школовање је наставио у Швајцарској у заводу Венел-Оливије у Женеви. По завршеном школовању септембра 1861, Кнежевић Петар се уписује у париски Колеж Сен Барб, а 1862. у чувену војну академију у Сен-Сиру коју завршава 1864. године. У Паризу се бавио фотографијом и сликарством, и усавршавао своје војничко и политичко образовање. Оно му је отворило видике идеја политичког либерализма, парламентаризма, демократије и њених институција. Почетком 1868, са свега 24 године, Кнежевић Петар је у Бечу штампао свој превод књиге енглеског политичара и филозофа Џона Стјуарта Мила “О слободи”, са својим предговором, који ће касније постати његов политички програм.
После убиства Кнеза Михајла у мају 1868, политички кругови блиски династији Обреновић прикључили су новом српском Уставу и одредбу којом се породици Карађорђевић забрањује повратак у отаџбину и одузима сва имовина.
Кнежевић Петар се придружио Легији странаца француске војске 1870. и са њом је учествовао у рату између Француске и Пруске, због чега је одликован Орденом Легије части. Године 1875. радио је на организовању и активно учествовао у босанско-херцеговачком устанку. Након неуспеле Тополске буне 1877, водио је живу политичку активност.
У лето 1883. године на Цетињу се оженио Кнегињом Љубицом – Зорком, најстаријом кћерком црногорског Књаза Николе. У том браку рођено је петоро деце: кћерке Јелена и Милена (умрла као дете), и синови Ђорђе (одрекао се права наследства престола 1909), Александар и Андрија (умро као дете). После краћег боравка у Паризу, породица Карађорђевић преселила се на Цетиње, где је остала следећих десет година. Због лошег материјалног положаја, Кнежевић Петар продао је кућу у Паризу 1894, и настанио се са породицом у Женеви. Његови контакти са људима из Србије, нарочито са вођом радикала Николом Пашићем никада нису престајали.
Током 1897, Кнежевић Петар одлази у Русију, и бива примљен код цара Николаја II. Три године касније покушао је да се споразуме са Краљем Александром Обреновићем о признавању принчевске титуле и повраћају одузете имовине, али без успеха. Кнежевић Петар је још више појачао своју политичку активност за повратак у Србију. Године 1901. настојао је да ступи у ближе односе са Аустро-Угарском, нудећи јој свој политички програм.
У ноћи између 28. и 29. маја 1903. официри завереници убили су Краља Александра Обреновића и Краљицу Драгу. Војска је на своју руку извела државни удар и прогласила Кнежевића Петра Карађорђевића за Краља Србије, што је својим избором потврдила Народна Скупштина 15. јуна. После 45 година Карађорђево потомство поново долази на чело српске државе, чиме почиње нови период у њеном развоју. “Желим да будем прави уставни Краљ Србије“ – рекао је Краљ Петар I у свом прогласу током полагања заклетве.
Од самог почетка своје владавине, Краљ Петар I суочио се са озбиљним препрекама. Земља је била растрзана унутрашњом политичком борбом, а Аустро-Угарска, испрва наклоњена новом српском Краљу, постала је убрзо отворени непријатељ Србије, нарочито после кризе изазване анексијом Босне и Херцеговине 1908. године.
Први балкански рат против Турске 1912, и Други – против Бугарске 1913. – окончани су тријумфом српске војске под врховном командом Краља Петра I, и ослобађањем Рашке области, Косова, Метохије и Македоније, и њиховим припајањем Србији.
Услед сталних и тешких напора у Балканским ратовима, здравствено стање Краља Петра I се погоршало, и он је 24. јуна 1914. пренео краљевска овлашћења на свог сина Престолонаследника Александра. Месец дана касније, Аустро-Угарска је објавила рат Србији, чиме је започет Први светски рат. После величанствених победа на Церу и Колубари 1914, након уласка Немачке и Бугарске у рат 1915, српска војска била је принуђена на повлачење и напуштање земље. Албанска голгота оставила је великог трага на здравље остарелог Краља. Он је ипак доживео да дочека коначну победу и ослобођење Србије, и стварање нове државе настале уједињењем Срба, Хрвата и Словенаца.
Умро је 16. августа 1921. у Београду, а сахрањен је у својој задужбини на Опленцу. Због својих заслуга у Балканским ратовима и у Првом светском рату у српском народу остао је запамћен као Краљ Петар I Ослободилац.
______________________________________________________________________
Poslednji Kralj, demokrata, legenda, zlatnim slovima upisan u Knjigu Zivih. Lik i delo Kralja Petra je za sva vremena ovekovecio u cuvenoj trotomnoj biografiji, na zalost, pokojni Dragoljub Zivojinovic. Potsecanja radi, ove godine je i godisnjica smrti Mucenika Patrijarha Varnave Rosica, 80-to godisnjica. Na zalost, ni knjige do dan danas o njemu. Ovw godine je i 80-to godisnjica Krvave Litije. Niti jedne jedine knjige o tom dogadjaju. kako se odnosimo prema proslosti i velikanima iz te proslosti, takva, mnogo gora nam je sadasnjost, a izgleda da ce nam crnja biti buducnost od sadasnjosti.
Јесте то је онај краљ демократа због кога уцмекаше његово величанство краља Александра Обреновића и Краљицу Драгу.Потаманише све њихове сроднике по Сербију,У Луњевици су мештани склонили две девојчице у неко село и тамо их уписали под другим именима и презименима у књиге рођених.Данас тамо нема живих под тим презименом. У Милановцу убијени су потомци Јакова Обреновића брата по мајци Милоша Обреновића.Неколко хиљада чланова напредњачке тадање странке у Србији је ликвидирано од стране радикалске странке про енглески настројене.Горачанска буна је изазвана од стране радикала који су нерегуларно оверавали бирачке спискове на шта су се побунили напредњаци те је са пуним правом реаговала полиција и војска а најебала сељачка гулија.Наравно после доласка демонкрате Пере нико од злочинаца није изведен пред суд,поред свих протеста страних државника.Интелектуалци тадање Србије почели су да пишу нову фалсификовану историју СЕрбије .То је краљ због кога је у првом рату погинуло 1.500.000 становника илити педесет посто становника предкумановске Србије.Страдало 70% мушке популације.Од укупног броја страдалих било је око 10%војника који су страдали у непосредној борби са непријатељем,а 90% жртава је колатерална штета како се то сад модерно зове.Страдало је преко 2оо.000 мобилисане мушке деце од 15,16 и 17година које је Пашић мобилисао 1915 год.Ова деца су приликом повлачења преко Албаније страдала преко 90%.Наравно званична историјографија крије ове сурове геноцидне податке.Само је Бранислав НУШИЋ у својој књизи Деветстопетнаеста посветио овом страдању Сербске деце.Наравно Никола Пашић и његови краљеви са оваким жртвама проглашавају победу и гурају народ уз све обмане и преваре у нове геноцидне ратове опет за рачун ЕНГЛЕСА.Тако 27 марта група разбојника и енглеских плаћеника опет гура СЕРБСКИ народ у нов геноцид.И тако наметнута лажна и болесна храброст и препотентност Серба много ће коштати заведени народ током другог рата.Због свега Карађорђевиће треба ако ништа друго оно заборавити.
Kada se komentarise deo istorije Srbije treba sagledati i politicke dogadjaje neposredno oko Srbije.TREBA UZETI POLITICKE I RATNE CILJEVE BUGARSKE I USTROUGARSKE.Netreba to mesati sa unutrasnjim dogadjaima.Dokaz je da posle stogodisnjeg ropstva pod turcima,kao i ponasanje Austrougarske od 1908 prema srbima i Srbiji,kao i zverstva Bugarskih komita nad Srpskim narodom pod turskom upravom.Pojavljuju se u zadnjih godina razna tumacenja Velikog rata.kao da je u Evropi samo se ratovalo na balkanu.Kada nesto komentarisete koristite pticiju umesto zablje perspektive.To receno danasnjim jezikom SWOT analizom.Morate d uzmete u obzir da.je Srpski narod pruzeo sudbinu u svoje ruke a da su kralj i politicari samo sluzili narodu.Sustina je da je sadasnji narod hendikeliran.Tako da je u svemu povrsan.Istorija Francuske,Engleske i ostalih naroda su isto imali.Karsdjordjevice i Obrenovice.MUGOS