Advokati iz Niša i Kragujevca stupaju u štrajk
Upravni odbori Advokatskih komora Beograda (AKB) i Šapca obustavile su rad svojih članova od 2. do 4. decembra „zbog usvajanja i načina usvajanja“ Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika na zadnjoj sednici Skupštine Srbije. Njima su se pridružile i kolege iz Niša i Kragujevca.
Advokatima iz Beograda, Šapca i Niša koji štrajkuju zbog usvajanja i načina usvajanja izmena i dopuna Krivičnog zakonika na sednici Skupštine Srbije održavnoj 27. novembra pridružiće se i kolege iz Kragujevca.
Advokatska komora Beograda (AKB) odlučila je da obustavi rad od 2. do 4. decembra.
Advokatska komora Šapca zbog istog razloga izglasala je odluku o obustavi rada od 2. do 5. decembra.
Advokatima iz Beograda i Šapca pridružiće se i kolege iz Niša koje su najavile obustavu rada za 3. i 4. decembar, a advokati iz Kragujevca su najavili obustavu rada za 4. decembar.
Kako je saopšteno iz Advokatske komore Niš, oni neće raditi ta dva dana, osim u postupcima „u kojima se tog dana odlučuje o određivanju pritvora građana i u postupcima pred maloletnim učiniocima krivičnog dela“.
Oni podržavaju kolege područnih komora Beograda i Šapca, jer „smatraju da je neophodno očuvati jedinstvo advokature i solidarnost na nivou advokatske organizacije Srbije“.
Šta podrazumevaju izmene Krivičnog zakona?
Nacrt izmena i dopuna Krivičnog zakonika predviđa mnogo negativnih odredbi, kao što je ona da krivično može da bude optužen onaj ko putem sredstava informisanja objavi materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela, rekao je ranije za „Vreme“ advokat Srefan Ćorda.
On je istakao da je u Nacrtu negativno i što se za sve kazne koje se pooštravaju, konkretno za kaznu doživotnog zatvora, ne dozvoljava mogućnost uslovnog otpusta.
Rekao je i da je u Nacrtu negativno i to što su ukinuta određena krivična dela koja su ranije postojala, kao što je iznuda iskaza.
Istakao je da ima i pozitivnih svtvari predviđenih Nacrtom kao što su pooštrene kazne za krivična dela najtežih oblika ugrožavanja bezbednosti saobraćaja, kao što je vožnja pod uticajem alkohola ili droge (ili oba), bahata vožnja ili namerno obaranje pešaka na pešačkom prelazu.
Govoreći o novim krivičnim delima koja se uvode Nacrtom, a tiču se napada na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi i napad na lice u zdravstvenoj ustanovi, Ćorda je ukazao da i to može biti mač sa dve oštrice.
– Time se automatski pooštravaju kazne za dela koja su učinjena prema njima, ali kada nekome date svojstvo službenog lica stavili ste mu i veću odgovornost. Kada službena lica izvrše određena krivična dela u svojstvu koje čine moraju da budu teže osuđena – upozorio je Ćorda.
On je ukazao da je tako moguće da neko napadne nastavnika ili zdravstvenog radnika, koji su u statusu službenog lica, a da onda „neki bahati roditelji ili neko ko želi da se sveti takođe može da pokrene postupak da je takvo službeno lice zloupotrebilo svoj položaj i da se zato traži veća kazna“.
__________________________________________________________
Podržavam advokate iz Niša i Kragujevca