Aerodrom u Ladjevcima neodrživ
I u ovoj predizbornoj kampanji adut vladajućih stranaka bio je aerodrom Ladjevci, odnosno njegovo stavljanje u civilnu upotrebu. Kao što znate, napravljena je pristanišna zgrada i toranj, kao i pristupne saobraćajnice ali od 2010. godine na kapiji aerodroma stoji katanac.
Predsednik udruženja nadzvučnih pilota, potpukovnik u penziji, pilot-instruktor Boriša Mandić, kaže za Ozonpress da je stavljanje aerodroma Ladjevci u civilnu upotrebu politički projekat koji ima veoma slabe izglede da zaživi. Mandić kaže da struka nije pitana i da postoje tri velika razloga zašto je to nerealan projekat.
-Dugo godina sam bio uključen u idejni proces osmišljavanja, organizovanja, planiranja proračuna kako da se vojni aerodrom Ladjevci konvertuje u civilno-vojni aerodrom, odnosno mešoviti aerodrom. Naša iskustva govore da svi ti objekti u svetu, koji imaju status civilno-vojni ili mešoviti, nemaju svetlu perspektivu. Najmanja aktivnost vojske dovodi do toga da se aerodrom zatvara. Komercijalne kompanije to ne trpe. Drugi problem u Ladjevcima je meteo faktor. Niko nije pogledao meteo bilten u poslednjih 50 godina da vidi koliko je u letnjim mesecima prisutna magla. To je magla 10 do 15 metara iznad piste, taman toliko da pilot ne vidi pistu da sleti. Džaba vam svi savremeni instrumenti jer pilot mora da ostvari vizuelni kontakt sa pistom.Treća, najgora stvar: ogroman novac je dat na izgradnju dva objekta – pristanišna zgrada i toranj za kontrolu letenja, a niko nije obratio pažnju da se reparira poletno-sletna staza. Voleli bi da objekat u Lađevcima sutra zaživi, međutim računica, olovka i papir pokazuju supotno. Kada to bude zaživelo, i ako bude ikada zaživelo, dnevno održavnje aerodroma biće ravno budžetu opštine za mesec dana. To su ogromni troškovi. Biće da tu niko nije konsultovao struku, biće da je to još jedan megalomanski projekat, i biće da je to rađeno nešto bez realne osnove i po našoj proceni to za sada nema realnu perspektivu da zaživi – navodi Mandić.
On kaže da je vojni aerodrom trebalo da se 1955. godine gradi u Čačku, u Preljini, gde se danas nalazi aerodrome Ravan. Medjutim, tadašnji političari nisu želeli da Čačani dobiju aerodrom, pa je Aleksandar Ranković doneo odluku da se gradi aerodrom u Ladjevcima.
-Nas Čačane srce boli zato što je taj objekat političke prirode, u našoj dokumentaciji možete videti da je aerodrom 1955. godine trebalo da bude napravljen u Preljini. Medjutim aerodrome nisu hteli da prave Čačanima već Aleksandru Rankoviću, bez pitanja struke, pa je zatim napravljen još jedan promašaj veka – aerodrom u Sjenici, pa je Ljubičić napravio i treći promašaj veka Ponikve – navodi Mandić.
Boriša Mandić od 1998. godine je krenuo u oživljavanje aerodroma u Preljini. I pored silnih otpora i izostanka podrške lokalne samouprave, aerodrom u Preljini je opstao i živi sa velikim mogućnostima daljeg razvoja. Kako kaže Mandić, na ovoj lokaciji, zahvaljujući odličnoj ruži vetrova, magle skoro da nema, pa se može uzletati praktično tokom cele godine.
– Suprotno Ladjevcima, mi smo sasvim druga priča. Želimo da u razvoju sami sebe izdržavmo i da se korak po korak razvijamo. Preljina i Ravan ima idelane meteo uslove za vazdušni saobraćaj i vazduhoplovstvo. To svi potpisujemo. Ovaj ovde mikro prostor ima neverovatan broj sunčanih dana u godini, pa skoro uvek može da se bezbedno uzleti i sleti – objašnjava Mandić.
___________________________________________________________
Ova priča sa opstrukcijom Čačka traje jako dugo, daj bože da se grad održi…
Steta sto ne moze cokula da naredi da poverujemo u njegovo lupetanje.Trebao je da prvo kaze koliko ima od Ladjevaca do Preljine i onda nam objasni odakle tolika razlika u meteo uslovima kad se radi o istoj neprekidnoj ravnici.Kao cokula se razume u odrzivost,a ceo vek proveo na budzetu,cista zavist
Pa proveri. Ladjevci su pored reke. A mozes da naucis sta je ruza vetrova.
Kad je prizemna magla,onda nema ni poletanja ni sletanja,znaci ako nas neko napadne po magli izgleda da ne mozemo racunati na odbranu sa Ladjevaca ili to vazi samo za civilne avione.Hvala na savetu,moracu ponovo da proucim sta je ruza vetrova,jer ima vise od dvadeset godina kako sam polagao meteorologiju u DCV,pa se zaboravilo
normalno da se mi srbi u sve razumemo bolje biti cokula nego kondura kao ti niko ne slusa ljude od struke nikad nije mogao da civilni i vojni aerodrom da cirkulise zajedno zar mislic da ce neka avio kompanija da leti u ladjevcima i ceka da vojska zavrsi letenje pa da se prizemlji glupost vojsci placaju da lete aostali placaju da bi letel
Ovo je izuzetno povoljno za grad i za Cacane.Trebalibi da podrzimo ovu pricu,a ne projekte iz drugih gradova.Prvom prilikom cu posetiti aerodrom u Preljini da vidim staimaju od letelica….
Stvarno nije u redu da aerodrom Morava svojim postojanjem ometa aktivnost i razvoj Mandićevom klubu u Preljini…Treba videti, ako nije problem, da se Morava pomeri do Trstenika i 98. brigada avijacije raspusti pa da ljudi u Preljini rade na miru kad već nemaju magle cele godine!
kada vojska u ladjevcima pokusa da upali avion i onsa malo nakaslje odmah zabrana letenja za sve a to za maglu si u pravu u preljini je nema skoro nikad idealni uslovi za letenje i to nije mandicev klub nego cacanski aero klub ali opet kazem mi srbi se u sve razumemo pa i avijaciju nije mi jasno odakle tolika zavist za nesto sto cacak ima
Aerodrom u Lađevcima je trebalo da bude otvoren 2012.godine kada je stigla donacija od Turske u visini od 10 miliona dolara da se završe svi radovi. Kada je SNS preuzela vlast a nekada kapitalni ministar Velimir Ilić postao ponovo mistar opšte struke u naprednjačkoj vladi on je odbio tu donaciju i sada imamo zaključan aerodrom koji je mogao da ima nekoliko stalnih komercijalnih linija i plus teretni saobraćaj. To je dokaz kako radi odnosno ne zna da radi naprednjačka vlada, a o Velimiru Iliću ne treba više ni pričati.
Zna li ko od opštinara za aerodrom.?Da je u Atenici ili Prislonice bio bi in tema.Ovi naši više imaju sluha za kupusijadu pasuljiada sabor ovoga ili onoga.
Aerodrom u Nisu jedva da radi a oko Nisa gravitira mnogo vise stanovnika nego oko Cacka , Kraljeva i Kragujevca. Problem je i standard gradjana, ko ce da plati povratnu avionsku kartu 250-300 evra kad je prosecna plata 400 evra. Drugo, Beograd ne dozvoljava da se razvije bilo koji drugi aerodrom osim Surcina jer bi im oduzimao pare. To je slucaj i sa drugim oblastima (fakulteti, zdravstvo…). Jedini spas za Srbiju je dencetralizacija, jer je sve skoncentrisano u Beogradu i okolini.
Norisa ne drami…
pa godinama su vojni avioni leteli i sa Ladjevaca, Ponikva, Sjenice….prema tome nemoj da zavadjas narod.
A Aerodrom Ravan treba da bude DRZAVNI aerodrom, a ne privatnici da prave pare na drzavnoj pisti.
kako ti znas da je ravan drzavna pista pista je delom privatna jedan deo zakup od seljaka toliko o tvojoj infomisanosti samo ljubomora i zavist
Koliko ste vi dokoni !!
pi ti si dokon cim se ukljucujes
Sa zubima za vazduh..
TO TO I TO..
BORISA TI SI JEDINI!!