Ако се не изабере нови Савет РЕМ-а уз нови закон, све друге измене неће имати важност
Члан Радне групе за израду Закона о електронским медијима Раде Вељановски изјавио је да није прихваћен затев Радне групе да се у моменту доношења новог закона изабере и цео нови састав Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).
– Ја мислим да, без обзира на све друге измене којих има још и које нису лоше у радној верзији закона, ако се та измена не усвоји, све то друго неће имати никакве важности – рекао је Вељановски за агенцију Бета поводом нацрта Закона о електронским медијима који је Минстарство информисања и телекомуникација јуче упутило на јавну рапсраву.
Нагласио је да је избор новог састава Савета РЕМ-а у тренутку усвајања новог закона уписано у Медијску стратегију усвојену у јануару 2020. године, као и у Акциони план за спровођење те стратегије усвојен исте године.
– То је државни документ, документ са потписом председнице Владе Ане Брнабић, и сада власт одустаје од сопственог става који је усвојен још пре три и по године. Јасно је наравно зашто – јер њима овакав Савет РЕМ-а одговара – оценио је он.
Вељановски је навео да Радна група није прихватила ни предлог да се забрани функционерска кампања која по садашњем закону може да траје до 10 дана пред изборе.
– Ја сам рекао, то и медијска коалиција подржава, 10 дана није ништа. То је јако мало, функционерска кампања треба перманентно да буде забрањена. Али пошто ми знамо у којим околностима живимо (предложено је) да то треба да буде забрањено од момента када се распишу избори, али ни то није прихваћено – казао је Вељановски.
Навео је да је прихваћен захтев медијске коалиције да се из кандидовања чланова Савета РЕМ-а искључе државни органи, попут Скупштине Србије, Скупштина Војводине и њихови надлежни одбори, али да је то предато Заштитнику грађана и Поверенику за заштиту равноправности.
– Јасно је да, пошто власт има одлучујућу улогу ко ће бирати те органе, онда преко њих може да буде сигурна да ће имати најмање два члана Савета РЕМ-а. Ми смо против тога, иако је то боље решење од овог које смо до сада имали, да надлежни скупштински одбори предлажу кандидате – казао је Вељановски.
У закон је, додао је Вељановски, сада ушла и одредба по којој су критеријуми за то ко може да буде члан Савета РЕМ-а, много озбиљнији, строжи, јаснији и прецизнији него до сада, као и да се захтева најмање десетогодишње искуство.
– Ту се наводи да могу да буду предложени наставници, асистенти, сарадници факултета и универзитета, али само они који су новинарско-комуниколошког, медијског смера и који имају најмање 10 година искуства. Могу да буду предложени новинари, уредници, руководиоци електронских медија, истраживачи медија, композитори, писци, музичари, али који имају искуство рада у електронским медијима најмање 10 година – рекао је Вељановски.
Те критеријуме, како је нагласио, не задовољава нико ко је у садашњем Савету РЕМ-а.
– Они хоће да се усвоји закон са тим критеријумима, а да остане исти Савет. Па то је контрадикторно – указао је Вељановски.
Навео је да ће кроз јавну расправу која почети следеће среде у Београд, а потом сваке наредне среде у Нишу, Новом Саду и Kрагујевцу, указивати на своје аргументе.
– Ја се бојим да ће та ширина јавне расправе, за коју је увек добро да буде широка, можда да створи огромну количину разних примедаба и предлога, где ће можда да буде скривено оно што је најважније. Много је битно да људи који се у то разумеју, који су се и до сада бавили тим законима, да буду стално присутни и да говоре о томе – рекао је Вељановски.
________________________________________________________