Alkohol kao stalna pretnja
Nesporna je činjenica da su droge iz godine u godinu sve prisutnije i predstavljaju najveću pretnju kada su mladi u pitanju, zbog čega se u javnosti često, svesno ili nesvesno, zloupotrebi ostalih psihoaktivnih supstranci pridaj manja pažnja. Dok na jednoj strani lekari, psiholozi, sociolozi… neprestano upozoravaju na sve rasprostranjeniju zloupotrebu alkohola i duvana, naglašavajući da se starosna granica konzumenata sve više pomera naniže, u široj javnosti se na ova dva poroka često gleda kao na deo tradicije. U kojoj meri je alkohol rasprostranjen među mladima pokazalo je i istraživanje koje je u čačanskim osnovnim i srednjim školama rađeno na temu bezbednosti mladih.
– Polazeći od objektivne činjenice da je ispitanicima zagarantovana anonimnost svesni smo da dobijeni rezultati, a posebno u ovom delu izveštaja mogu da budu predmet diskusije njihove verodostojnosti. U tumačenju dobijenih rezultata pošli smo od pretpostavke da su ispitani učenici bili otvoreni za saradnju i da su iskreno odgovarali na sva pitanja iz upitnika, pa i ovog dela koji se bavi upotrebom psihoaktivnih supstanci. U celini gledano, konzumiranje alkoholnih pića je rasprostranjeno među adolescentima u Čačku. Utvrđene razlike pokazuju da stariji učenici (srednjoškolci) i mladići češće konzumiraju alkohol. Kada je reč o osnovcima, odnosno učenicima VII i VIII razreda koji su učestvovali u istraživanju ohrabruje da se 61,3 odsto izjasnilo da nikada nije konzumiralo alkohol, s obzirom da je tek svaki treći srednjoškolac izjavio da ne pije. Međutim uprkos tome podata da često i svakodnevno alkohol koristi 4,5 odsto učenika VII i VIII razreda osnovnih škola, odnosno 26,7 odsto srenjoškolaca, je podatak koji mora zabrinuti. Rezultati istraživanja su pokazali da mladići češće konzumiraju alkohol od devojaka, odnosno da svaki treći mladić ne pije alkoholna pića i skoro svaka druga devojka, a da često i svakodnevno pije alkoholna pića 13,5 devojaka i 21,4 odsto mladića – rezultati su istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Ono što posebno zabrinjava kada je reč o alkoholu je činjenica, koju je potvrdilo i ovo istraživanje, da prvi kontakt sa alkoholom mladi, čak njih oko 30 odsto, imaju već u uzrastu između osam i dvanaest godina. Na drugoj strani podatak da se pijanstvo nije desilo svakom drugom ispitanom učeniku ne može a da ne zabrine. Posebno kada se u vidu ima veza između konzumiranja alkohola i nasilja.
– Kada je reč o opijanju utvrdili smo i značajne razlike u opijanju između učenika osnovnih i srednjih škola. Naime, značajno veći broj učenika VII i VIII razreda osnovnih škola nikada nije bilo pijano na to da tek svaki treći srednjoškolac nije nikada bio/la pijan/a. Zabrinjavajuće je to što je gotovo 60 odsto srednjoškolaca izjavilo da je bilo pijano više od jednog puta – upozoravaju autorke istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Utvrđene uzrasne razlike, koje je pokazalo ovo istraživanje pokazuju i da se učenici III razreda srednjih škola češće opijaju od svih drugih učenika, mogle bi se dovesti u vezu sa proslavama punoletsta koje su aktuelne u ovom uzrastu. Međutim ono što više zabrinjava je blagonaklono odobravanje ili nemoć roditelja koji organizuju ove proslave.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.