Ambasadori Frankofonih zemalja posetili Cacak
Ambasadori Frankofonih zemalja 30. marta 2023. godine posetili su Čačak, Nacionalnu prestonicu kulture Srbije. Među gostima Čačka bili su ambasador Francuske, Pjer Košar; šef misije Saveta Evrope u Beogradu, Tobias Flesenkemper; ambasador Albanije u Srbiji, Ilir Bočka; ambasador Kraljevine Maroko, Mohamed Amine Belhaj; ambasador Kraljevine Kambodže Tan Vuta i prvi sekretar Dač Sopana; predstavnica ambasadora Švajcarske u Srbiji Saskia Salzman i Mirjana Lafata zadužena za projekte u oblasti kulture; Tomas Mes, savetnik u ambasadi Belgije; savetnik ambasadorke Rumunije Adrian Abrudan; Frank Hidinga, ataše za francuski jezik Francuskog instituta u Srbiji.
Dobrodošlica gostima i predstavljanje projekta „Čačanska rodna“ organizovana je u Gradskoj biblioteci „Vladislav Petković Dis” u Čačku.
Ambasadore je primio gradonačelnik Čačka, Milun Todorović, a nakon prijema priređena je poseta odeljenju strane knjige u Gradskoj biblioteci.
– Pre nekoliko meseci zajedno sa gospodinom Gujonom otvorili smo ovde Odeljenje strane knjige i časopisa, jedna francuska porodica pre skoro 100 godina želela je da bude prvi pokrovitelj otvaranja tog odeljenja ovde u Gradskoj biblioteci. Naša saradnja traje dugo. Kroz „Čačansku rodnu” sada imamo četiri celine – Na Moravi, Na Kaldrmi, Na Slobodi i Na Raskršću. Krajnja vrednost jesu i tri nova nematerijalna dobra, iza nas će ostati tri nova muzeja. Fokus nam je da osnažimo i mlade umetnike, oni su oslikali preko 100 murala i uplešali naš grad. Želim da uživate u Čačku, da dolazite što češće, videćete sve ono što naš grad nudi – rekao je Milun Todorović gradonačelnik Čačka.
U ime grupe ambasadora Frankofonih zemalja, koja obuhvata 24 diplomatske misije i ambasade, a kojom presedava ambasadorka Rumunije Silvija Davidoju, obratio se ambasador Francuske u Beogradu, Pjer Košar:
– Mi smo veoma srećni sto smo danas ovde u srpskoj Prestonici kulture za ovu godinu, koja je bila otvorena pre nekoliko dana sa divnom ceremonijom.Ovde smo kako bismo pozdravili volju sprskih vlasti da promoviše kulturu i širi je u celoj Srbiji, a naše ambasade biće srećne da u tome pomognu. Danas na neki način zatvaramo mesec Frankofonije, ali ona je aktivna tokom čitave godine u Srbiji i to zahvaljujući aktivnosti Grupe diplomatiskih misija Frankofonije. Frankofonija nastavlja tokom čitave godine da živi zahvaljujući profesorima francuskog, gimnazijama u kojima se uči francuski, katedrama na univerzitetima, zahvaljujući podršci vlasti u Srbiji. Frnakofonija je nešto što je zajedničko milionima ljudi, a koji govore francuski jezik, to su i vrednosti koje su nam zajedničke. Veoma smo zadovoljni i srećni što Srbija učestvuje u zajednici Frankofonije kao pridruženi član i što teži ka tome da postane punopravni član Frankofonije – izjavio je ambasador Francuske u Beogradu Pjer Košar.
Frankofoni ambasadori posetili su zatim Narodni muzej u Čačku i veliku retrospektivnu izložbu „Večito“ koja je posevećena stogodišnjici rođenja jednog od najvećih srpskih i jugoslovenskih arhitekata Bogdana Bogdanovića, a zatim je organizovan i obilazak grada sa DUK festivalom, prvim međunarodnim festivalom mladih u Centralnoj Srbiji, i razgledanje gradskih murala Čačka.
Frankofoni ambasadori u Srbiji deo su jedinstvene grupe čiji je cilj da budu platforma za razmenu informacija i kontakata između diplomatskih misija.
Fotografije: Bus Plus Produkcija
__________________________________________
Šta čita magistar? Je li član Biblioteke?
Јесте оне „Библиотека код Милутина“ печењаре у Крагујевцу! Него колико светских језика говори овај келнер полиглота, кад окупља овако велико шаренолико светско друштво?