Beda zatire grobove dedova
NAJTEŽE je kada morate da birate – hoćete li da unucima kupite jaknu za zimu da se deca ne smrznu, platite dažbine, ili ćete poslednji novac dati na zakup i održavanje grobnih mesta za babu i dedu. Nemaština nas je naterala da se odričemo naših predaka, njihovih posmrtnih ostataka. Srce mi se cepa, duša me boli, ali nemam para… Neka ih sahrane u zajedničku grobnicu…
Govoreći ovo, Čačanka Mara A. (68) nije mogla da sakrije suze, ali se krije od našeg foto-aparata. Kaže nam: Nemojte me slikati, sramota je ovo, velika sramota!
Trenutno su pred upravom JKP „Gradsko zelenilo“, u čijoj je nadležnosti briga o groblju, četiri obaveštenja potomaka, u kojima se navodi da se „odriču“ posmrtnih ostataka svojih predaka i da ovo preduzeće može slobodno da raspolaže sa grobnim mestima. Razlog njihovog odricanja je to što nemaju novca da plate godišnja održavanja i desetogodišnji zakup grobnih mesta, zbog čega „Gradsko zelenilo“, po slovu Zakona, može da im tu parcelu oduzme, a posmrtne ostatke premesti u zajedničku grobnicu.
– Poslednjih 25 godina nismo plaćali održavanje grobnih mesta, a mislim i da dugujemo za dva desetogodišnja zakupa. To je mnogo novca za krizu u kojoj smo se našli i za vreme kada smo se borili za parče hleba. Baba i deda su sahranjeni na starom groblju, a grobnica postoji više od 60 godina. Osim toga, suprug i ja morali smo da plaćamo i grobna mesta za roditelje. To je već velika suma, i toliko para nemamo. Zato smo morali da obavestimo upravu groblja da grobna mesta mogu da preuzmu, a da posmrtne ostatke pohrane u zajedničku grobnicu – ispričala nam je Mara A.
Direktorka „Gradskog zelenila“ Jasminka Lazić ističe da do sada nisu ekshumirani posmrtni ostataci iz grobnih mesta za čiji zakup i održavanje postoje dugovanja. Potvrdila nam je da su u upravu groblja od avgusta prošle godine stigla četiri obaveštenja da se ljudi odriču grobnih mesta. U upravi dodaju da je postupak vraćanja ovakvih parcela u vlasništvo preduzeća skup, počevši od ekshumacije, koja mnogo košta (više od 30.000 dinara), pa do prerade okvira na grobnom mestu. Kažu, ipak, da će morati da se nešto preduzme i da će se razmisliti kako će se postupiti po zahtevu građana koji su najveći dužnici.
– U toku je popis svih grobnih mesta na čačanskom groblju, koje je staro više od 200 godina. Tek posle toga će se znati koliko je grobnih mesta za koja potomci ne plaćaju zakup i održavanje i koliko dugo. Ima i onih grobnica za koje ne možemo da nađemo zakupce – rekla nam je direktorka Lazić.
Vlade Ilić, Novosti
Grobno mesto je vec jednom kupljeno i to ne jeftino. Odrzavanje je nikako.
Održavanje se plaća, ali šta oni održavaju to niko ne zna. Da porodice ne održavaju na sve strane bi bio korov i đubre!