Bez slobodnih medija nema nezavisnog sudstva
Слобода медија и безбедност новинара морална су и демократска обавеза нашег друштва, изјавио је председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић током дискусије о односу судова и медија одржане на Годишњем саветовању судија у Врњачкој Бањи. Милојевић је казао да новинари имају пуно право да коментаришу судске одлуке и да је потребно да судије и новинари чешће разговарају како би боље разумели једни друге.
Оваква дискусија организована је први пут током „Судијских дана“, годишњег скупа свих српских судија, а један од организатора била је и Пиштаљка.
Једна од тема било је и кршење претпоставке невиности, пошто је Адвокатска комора Београда коју предводи Југослав Тинтор недавно покренула недавно иницијативу да се функционери који прекрше претпоставку невиности и новинари који такве њихове изјаве пренесу новчано и затворски казне.
Судија Врховног суда Радмила Драгичевић Дичић рекла је да је она против тога да новинари кривично одговарају за кршење претпоставке невиности.
– Претпоставка невиности гарантована је Уставом и међународним правом тако да је мој став да то не треба посебно уређивати, а адресат у овом случају нису медији већ извршна власт – проблем је када носиоци те власти крше презумпцију невиности – рекла је Дичић.
Један од учесника панела, главни уредник Пиштаљке Владимир Радомировић, истакао је пример кршења претпоставке невиности од стране шабачких функционера Српске напредне странке у случају судије из Шапца Биљане Мраовић.
Њу су ти званичници напали и оптужили да је корумпирана због првостепене пресуде којом је градоначелника Шапца Небојшу Зеленовића ослободила оптужби да је ненаменски трошио буџетски новац.
Радомировић је навео да је Пиштаљка стала у заштиту часне судије Мраовић, као и пре осам година, када није била реизабрана за судију иако је упозоравала на корупцију у шабачком суду.
Судија Драгичевић Дичић је додала да она цени то што Пиштаљка ради и да је добро што је ова организација стала у заштиту судије Биљане Мраовић.
Веран Матић, чије су изјаве о сумњивим догађањима у судском процесу за убиство новинара Славка Ћурувије навеле Адвокатску комору Београда да покрене спорну иницијативу о кажњавању новинара, рекао је да без медија нема контроле судске власти.
– Нисам приметио да су се судије оглашавале када су представници извршне власти кршиле претпоставку невиности – рекао је Матић.
Он је још једном указао на нерешене случајеве убиства и отмице новинара у Србији.
Одговарајући на питања новинара, судија Радмила Драдичевић Дичић се осврнула на наводе Верана Матића и рекла да није суд крив што се до сада није судило убицама новинара.
На панелу је говорила и новинарка Инсајдера Сенка Влатковић Одавић која је подсетила да су судије имале пуну подршку медија у време након убиства Зорана Ђинђића. Навела је да када Веран Матић коментарише и критикује дужину и начин на који се спроводи процес за убиство Славка Ћурувије, да то има везе само са здравим разумом.
Адвокатима и судијама се обратила и новинарка Политике Александра Петровић која је истакла да новинари не смеју да буду колатерална штета када преносе изјаве функционера.
Рекла је и да информације које у току истраге процуре у медије не долазе из суда и тужилаштва, него од оних којима је у интересу да те информације пласирају одређеним медијима.
На скупу у Врњачкој Бањи се говорило и о потреби да судије и медији ближе и чвршће сарађују јер, како је рекла судија Ивана Рамић, медији и суд треба да имају исти циљ када је реч о извештавању о судким процесима.
Председник Врховног суда Драгомир Милојевић је рекао да је израђена нова комуникациона стратегија којом треба да се побољша сарадња медија и судских органа те да су председници судова одговорни што рад судова није добро праћен у јавности.
Бивши председник Врховног суда Хрватске Бранко Хрватин, који је сада ангажован на изради комуникационе стратегије, казао је да без слободних медија нема ни независног судства, док је амерички тужилац и стални представник Министарства правде САД Амит Кабравала дао конкретне предлоге како да се унапреди сарадња судова и медија.
Владимир Радомировић је говорећи у име Удружења новинара Србије позвао носиоце судске власти на састанак са представницима медија како би се њихова међусобна сарадња унапредила.
Скуп у Врњачкој Бањи помогли су Мисија ОЕБС-а у Србији и канцеларија Министарства правде Сједињених Америчких Држава у Београду.
Аутор: Новак Грујић Извор: pistaljka.rs
______________________________________________________