Bezpredmetna javna rasprava o Nacrtu zakona o zaštiti vazduha
Povodom javne rasprave o Nacrtu zakona o zaštiti vazduha, oglasio se EkoBlok, saopštenjem u kome se kaže:
Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo je 15. januara 2025. godine postupak javne rasprave o Nacrtu zakona o zaštiti vazduha, dok je javna prezentacija održana 21. januara 2025. godine samo u Beogradu.
Kao osnovni cilj izrade novog zakonskog akta istaknuta je potreba za usaglašavanjem sa preuzetim međunarodnim obavezama Srbije u oblasti zaštite vazduha, a što treba da rezultira da se novi propis efikasnije sprovodi, da unapredi saradnju institucija i doprinese boljoj i pravovremenoj informisanosti građana o stanju kvaliteta vazduha.
Uvidom u Nacrt zakona o zaštiti vazduha koji je dostupan javnosti i poređenjem sa merama i efektima dosadašnje primene važećeg Zakona o zaštiti vazduha, EkoBlok mreža ne prepoznaje da će ponuđena nova zakonska rešenja omogućiti niti suštinski i dugoročno doprineti unapređenju stanja u oblasti upravljanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vazduha.
EkoBlok stoji na stanovištu da ukoliko je cilj poboljšanje zakonske regulative u oblasti zaštite vazduha, a imajući u vidu loše stanje kvaliteta vazduha poslednjih godina o čemu svedoče Godišnji izveštaji o stanju kvaliteta vazduha Agencije za zaštitu životne sredine, neophodno je da ponuđen novi zakonski okvir, pre svega, definiše osnov i mere za efikasnu kvalitativnu (u pogledu procedura) i kvantitativnu (u pogledu parametara) valorizaciju sprovođenja mera previđenih Zakonom u cilju smanjenja emisija zagađujućih materija u vazduh, odnosno, zagađenja ambijentalnog vazduha i blagovremeno obaveštavanje javnosti o rezultatima i efektima kroz Izveštaje o rezultatima sprovođenja mera koji će se objavljivati u zakonskom roku, odnosno, kontinuirano u unapred definisanim vremenskim intervalima.
U Nacrtu zakona nismo prepoznali osnov za uspostavljanje ovakve prakse u primeni zakona.
Uzimajući u obzir izostajanje praćenja i merenja efekata sprovođenja mera i primene važećeg Zakona o zaštiti vazduha na nacionalnom i lokalnom nivou, a upoređujući sa ponuđenim merama predviđenim u Nacrtu zakona o zaštiti vazduha, smatramo da nije bilo osnova ni potrebe da se pokreće proces izrade novog Zakona o zaštitivazduha.
Primarni fokus je trebao biti na doslednoj i efikasnoj primeni važećeg Zakona o zaštiti vazduha i sprovođenju mera predviđenih Programom zaštite vazduha u RS za period od 2022-2030. godine sa Akcionim planom, uz neophodne izmene i dopune Zakona.
Posebno treba imati u vidu da je u toku izrade novog Nacrta zakona o zaštiti vazduha Evropska unija usvojila novu Direktivu o kvalitetu ambijentalnog vazduha i čistijem vazduhu za Evropu (Directive 2024/2881), a da i pored deklarativne namere da se naš novi zakonski akt uskladi sa međunarodnim obavezama Republike Srbije ova Direktiva nije ni na koji način obrađena, a posebno ne u kontekstu osnovnih unapređenja (stroži standardi kvaliteta, fokus na zdravlje, pristup pravdi, pojačano praćenje implementacije, itd.) što dalju diskusiju o Nacrtu zakona čini bespredmetnom.
__________________________________________________________________