Biseksualne žene i lezbejke – žrtve diskriminacije i nasilja
Biseksualne žene i lezbejke su jedna od najmanje vidljivih marginalizovanih grupa u našem patrijarhalnom društvu.
Problemima i potrebama ovih žena ne posvećuje se dovoljna pažnja, niti se radi na njihovim sistemskim rješenjima. Suočavamo se svakodnevno s nepostojanjem zakona, neprimjenom ili neadekvatnom primjenom postojećih zakona i zakonskih regulativa, predrasudama i stereotipima u javnom prostoru, pogrešnim i senzacionalističkim medijskim pristupima, kao i verbalnim i/ili fizičkim napadima – kaže za Danas Maja Šenk iz Organizacije za lezbejska ljudska prava.
Iako Srbija ima premijerku lezbejku, dodaje naša sagovornica, koja je u vezi sa svojom partnerkom dobila dijete, uopšte se ne govori o tome da je lezbejskim parovima u Srbiji uskraćeno pravo na zasnivanje porodice.
– Lezbejke i biseksualne žene, također, susreću se sa diskriminacijom u pristupu zdravstvenom sektoru, naročito zdravstvenim uslugama od značaja za seksualno i reproduktivno zdravlje. Lezbejke i biseksualne žene su često žrtve nasilja, poput zastrašivanja, ucjena, psihičkog nasilja. Fizičko nasilje je samo vrh ledenog brijega. Žene, uglavnom, zbog straha i nepovjerenja u državne institucije ne prijavljuju pretrpljene zločine, te počinitelji ostaju nekažnjeni. Ono što je posebno zabrinjavajuće je da su počinitelji u velikom broju slučajeva najbliži članovi porodice i/ili prijatelji. Ne smijemo zaboraviti ni dvostruku diskriminaciju koju LBQ žene trpe svakodnevno. U ovom društvu je dovoljno teško biti žena, a pogotovo žena drugačije seksualne orijentacije – ističe Maja Šenk.
Ко па њих узнемирава. Друго питање никоме на челу не пише оријентација ни партијска припадност осем као ове на слици што се приказују ради рекламације да добију паре из иноземства за своје деловање.
Zasto im ne verujete da su im pojedina prava ugrozena i da su diskriminisane???
Šta koga briga što ste lezbejke, premijerka vas je zeznula jer se samo njoj može, a za vas ne čini ništa. Doduše, niko vam i neće dati veća prava
Gde su vam obaveze? Od….sa pravima, niko vas ne dira. U cetiri zida radite sta god pozelite. Dosadni ste kao bolest.
Cim procitam reci tipa: rješenjima,brijega,nepovjerenja,smijemo i sl. odmah znam da se radi o bosansko-hercegovackoj ili crnogorskoj furdi,dokotrljanoj iz stala sa nekih planincina u Srbiju,da ovde zivi,ali sa stalnim busanjem o svom sirotiljskom zavicaju. Da covek povrati i od brdjana i od lezbejki..
Bravo za Cacak! Svaka cast!
Mislim da su njihovi muski drugari, u mnogo gorem polozaju.
Ovo mi se cini kao neke feminiskinje koje samo zele da budu vazne.
Poznajem dosta ljudi koji nisu ni biseksuaalni, nego homoseksualni, sasvim normalni ljudi, ne isticu to, nikakvih problema nemaju i normalno zive, cak ni ne posecuju parade i imaju lose misljenje o njima (paravan za pranje para).
Reci dela, šta vele ti tvoji prijatelji, smeju li se venčati sa svojim partnerom i tako regulisati imovinska i slična pitanka? Posetiti ga u bolnici. Jel ih niko nikad nije uvredio zbog orijentacije, ni uživo ni preko medija? Nikad nisu pročitali pretnju na grafitima? Govori li taj tvoj prijatelj da je s partnerom kupio stan ili išao na letovanje, a ne sa „cimerom“? Pitaj to te svoje prijatelje, baš me zanima u kojoj to zemlji dembeliji žive i oni i ti s njima.
Najugrozeniji je obican narod.
Bas deluju kao da su zrtve sistema.Njihov jedini problem je sto ne mogu da propagiraju svoj stil zivota koliko bi htele.One nisi svesne sta je intimni zivot,nesto sto ostaje izmedju dve osobe koje se vole,vec hoce svoju intimu da serviraju svima.A mene bas zabole ona stvar sta one rade.
Koga boli tuki za ovo neka digne dva prsta??
Zasto se ne govori o ulozi sigurnih kuca.
Zasto se samo govori da su zene stanari.Zasto se ne govori da na zapadu postoje SIGURNE KUCE I ZA MUSKARCE.
Sta se ovo desava u Srbiji.
Ima fakultet,ima u banci dobru platu,od koje moze da zivi cela porodica.
Tata joj kupijo stan,ima solidna.nova kola na kredit,ima kucnog ljubimca.
A vec dugo nema decka.
STA SE DESAVA,SA SRBIJOM.
@Ko je ugrozen,u Srbiji
Nije to samo u Srbiji, to je globalni „trend“