Borba za slobodu medija
Медији, новинарска удружења и НВО заједно за слободу медија у Србији
Више од 150 медија, новинарских удружења, новинара и организација цивилног друштва покренуло је заједничку акцију у знак подршке недавно угашеним Врањским новинама и борби за слободу медија у Србији.
Чланови иницијативе позвали су медије, портале, веб стране организација, друштвене мреже грађана да у четвртак, 28. септембра, у подне замраче екране или да током тог дана обележе своја штампана издања црним знаком који симболизира, како се наводи, „медијски мрак са којим се већ годинама суочавамо у Србији“.
Kако су организатори навели, одлука о заједничкој акцији донета је у петак, 22. септембра, у „недељи у којој су кулминирали напади на слободу медија и интегритет и егзистенцију независних новинара“.
– У само једном дану угашене су Врањске, догодили су се напади на истраживачког новинара KРИK од партије на власти, а новинарке су поново биле мета напада на насловној страни листа Информер – пише у саопштењу.
Оцењује се да су гашење Врањских и штрајк глађу њиховог власника и главног и одговорног уредника Вукашина Обрадовића „симболи ситуације у којој се налази огромна већина других независних медија у Србији, као и слобода медија у целини“.
– Ова група представља и одговор грађана Србије на константно урушавање слободе медија и изражавања, на националном и локалном нивоу. Група ће организовати заједничке акције у борби за Врањске и слободу медија и изражавања, а информисаће и домаћу и међународну јавност о кршењу слободе медија у Србији – стоји у саопштењу.
Група је позвала заинтересоване медије, организације и појединце да се прикључе заједничкој акцији путем мејла stojimuzvranjske@gmail.com.
Чланови иницијативне групе су Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ), Асоцијација медија, Асоцијација онлајн медија, Београдски центар за људска права, Балканска истраживачка новинарска мрежа (БИРН), Биро за друштвена истраживања, Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС), Центар за практичну политику, ЦРТА.
У акцији учествују и дневни лист Данас, Фондација Славко Ћурувија, Грађанске иницијативе, Хелсиншки одбор за људска права, Јужне вести, Kомитет права за људска права (YUCOM), Мрежа за истраживање криминала и корупције (KРИK), Kућа људских права, Локал Прес – Асоцијација локалних и независних медија, Медиа и реформ центар Ниш.
Међу покретачима акције су и недељници Kикиндске, Нови магазин и Време, Независно друштво новинара Војводине (НДНВ), Независно удружење новинара Србије (НУНС), Пешчаник и Транспарентност Србија.
__________________________________________________________