Боровница – поезија укуса
Сала чачанске библиотеке „Владислав Петковић Дисˮ прве вечери октобра била је премала да прими све заинтересоване да присуствују промоцији научне монографије – БОРОВНИЦА – технологија гајења, заштите и прераде, аутора др Александра Лепосавића и др Дарка Јевремовића у издању Научног воћарског друштва Србије са седиштем у Чачку.
Домаћин промоције, Тијана Бежанић из Завичајног одељена библиотеке, представљајући ауторе и рецензенте, напоменула је да су се аутори потрудили да у 13 поглавља књиге на једноставан и свима близак начин дочарају сложену технологију гајења боровнице, посебно указујући на изузетну техничку опремљеност књиге.
Познати новосадски професор, др Зоран Кесеровић као први рецензент књиге је похваливши дугогодишњи труд и залагање аутора на присутности и помоћи произвођачима нагласио да је монографија о боровници прва таква написана на овом језичком простору а да је по садржају и начину писања превазишла многе књиге које се баве далеко заступљенијим и описиванијим воћним врстама. Он је нагласио да је боровница веома интересантно и тражено воће у свету а да Србија има Богом дане услове за гајење и да плодови из наше земље пристижу у тренутку када је нема на светском тржишту. Због тога је, навео је он, раст производње и извоза из Србије константан и да смо у 2019. години извезли 1.226,6 тона свежих плодова овог воћа по просечној извозној цени од 5,95 евра по килограму. Од извоза боровнице је остварен нето девизни прилив од 7,3 милиона евра по чему је превазишла и неке далеко познатије производе из наше земље, као што је сува шљива. Још је напоменуо да извоз боровнице из наше земље скоковито расте и да је пораст извоза у 2019. ој у односу на 2018. у годину био за 106% већи.
Обраћајући се присутнима, свака са позиције својих специјалности, рецензенти књиге др Татјана Вујовић, научни саветник Института за воћарство из Чачка и др Тања Васић, доцент Пољопривредног факултета у Крушевцу, обрадиле су физиолошке особености и заштитарски део штива у књизи.
У веома надахнутом осврту на књигу, познати српски технолог за племенита алкохолна пића, др Бранко Поповић из Института за воћарство рекао је да боровница не погодује за прераду у ракију али да су плодови овог воћа „поезија укуса”! Др Поповић се осврнуо и на просветитељску улогу Института и његов допринос стварању и увођењу нових сората у производњу. У случају боровнице, која се код нас до 2006. године није гајила у значајном обиму ни уз примену технологије каква је након израде пројекта „Увођење плантажног гајења боровнице у општини Ариље (у оквиру малих и средњих предузећа и предузетништва” заступљена у Србији.
Аутор монографије, др Александар Лепосавић је изненађен великим бројем присутних у емотивном говору рекао: „Хвала вам свима а ваша бројност је доказ да је Србија велика тајна и да за пољопривреду наше земље ипак има наде”! Додао је још и да је од 2006. године до момента изласка монографије из штампе пређен дугачак и нимало лаган пут. Због тога је истакао да је књига писана у инжењерском стилу уз јасно сагледавање и покушај пружања одговора на бројне изазове са којима се боровничари или они који се тек одлучују на гајење овог воћа могу сусретати.
Ово је први програм након пресељења у нову зграду Библиотеке који промовише завичајно стваралаштво стручњака из области пољопривреде, технологије гајења, заштите и прераде воћа. С обзиром на одличну сарадњу релевантних институција са Градском библиотеком и велико интересовање публике овакви садржаји и у будуће ће бити заступљени у програмској шеми Библиотеке.
____________________________________________________________________