Botovanje naše nasušno
Такозвани Робин Худ са Твитера, односно “ловац на ботове”, који је желео да остане анониман, испричао је у емисији „Међу нама“ на ТВ Нова С, у мају 2020. године како функционише систем за ботове.
Он је у емисији истакао и да Српска напредна странка (СНС) за потребе ботовања користи сервере који се налазе на линку Телеком Србије и регистровани су на седишту ове странке. Оно што је интересантно јесте и чињеница да сви ботови раде у државним предузећима.
– У свему овоме оштећени су грађани Србије, јер се из државне касе извлаче паре за ботовање. Сви ботови углавном су запослени у јавним предузећима. Оно што је интересатно јесте да је обавеза сваког од њих да се при доласку на посао улогују на поменути систем. Рецимо, ако се појави вест која је битна за владајућу странку, истог тренутка се ботови усмеравају на ту вест и дужни су да пишу хвалоспеве – рекао је он.
Можда је „ботовање“ дозвољена алатка у надметању политичких странака за креирање јавног мњења и убирање политичких поена, али је са aспекта поштовања закона свакако недозвољена работа на начин како се реализује у Србији.
Осим наведеног, постоје и бројна друга веродостојна сведочења, па и изjаве оних који су били ангажовани као Интернет ботови у СНС-у, на основу којих се може закључити да се ботовање организује о трошку пореских обвезника у Србији.
Не само на основу новца који су добијали као надокнаду за ботовање већ и по основу запошљавања у јавним предузећимаи службама, где су током радног времена имали задатак да ботују, а не да обављају редовне радне активности на радној позициј и на којој се налазе.
Сходно члану 6. Закона о запосленима у јавним службама лице које је радно ангажовано у јавној служби не сме својим радом да наноси штету другим лицима и јавном интересу. Такође у обављању службеног посла мора да поступа политички неутрално.
Шефовима и налогодавцима забрањено је да издају налоге или врше притисак на запослене да раде супротно наведеним одредбама.
Чланом 9. овог закона одређено је да су запослени обавезни да користе финансијска средства и опрему јавне службе на економичан, рационалан и ефикасан начин само за потребе посла у јавној служби у којој раде.
ИЛИ БОТОВАЊЕ ИЛИ ОТКАЗ
Коришћење радног времена и техничких средстава (компјутера), радног простора и ресурса јавне службе (Интернет конекције, софтвери …) за страначко ботовање, свакако није законом дозвољена активност.
Иако је поменутим законом предвиђено да запослено лице може да одбије извршење налога претпостављеног који није у складу са законом и да за такав поступак не може да сноси штетне последице, у пракси се догађа нешто сасвим супротно.
Запослени пристају да на послу у јавној служби обављају страначку, а не радну делатност и не буне се. Они ретки који су се побунили добијали су моментални отказ даљег ангажовања у јавној служби.
У интервјуу датом порталу Јужне вести иу Нишу, члан СНС који је желео да буде анониман објаснио је да евиденцију партијских интернет активности, такозвано ботовање, води локални одбор који извештаје шаље централи у Београду. На питање да ли одбијање партијских наређења има и последице његов одговор био је:
– Последице? Наравно да их има. Углавном су чланови интернет тима запослени у јавном сектору и можете да замислите која ту последица може да буде. Престанак радног односа.
Коришћење јавних ресурса, мимо јавних средстава додељених по закону за потребе кампање и редован рад политичких партија, забрањено је и Законом о финансирању политичких активности (члан 23).
Политичким субјектима је забрањено да у току изборне кампање користе друге јавне ресурсе, укључујући службене просторије, возила, веб сајтове и инвентар државних, покрајинских и локалних органа, јавних установа и јавних предузећа, наводи се у овом закону. Надлежност над применом Закона о спречавању корупције као и Закона о финансирању политичких активности има Агенција за спречавање корупције, која је у свом делокругу рада самосталан и независан државни орган, а за свој рад одговара Народној скупштини.
БЛАГОНАКЛОНОСТ НАДЛЕЖНИХ
Поред поменутих закона коришћење јавних ресурса за промоцију политичке партије, изборне кампање или кандидата забрањено је и Законом о јавним предузећима.
Па тако Закон о јавним предузећима у члану 70. каже: Забрањено је коришћење имовине, активности, имена и визуелног идентитета јавног предузећа у свим активностима везаним за политичке странке и изборне кампање, као и свака друга употреба јавних предузећа у политичке сврхе.
Прописане су и санкције за такав прекршај: Прекршај одговорног лица (члан 78.): Новчаном казном од 50.000 до 150.000 динара казниће се за прекршај одговорно лице у јавном предузећу уколико користи или му је било познато да се користе, а не предузме радње за које је надлежан да спречи коришћење ресурса јавног предузећа у политичке сврхе супротно забрани из члана 70. став 1. овог законa.
Осим запослених у јавним службама ни државни службеници не би смели да се на свом радном месту баве ботовањем јер је Кодексом државних службеника прописано: Јавна средства која су му поверена у вршењу послова државни службеник не сме да користи за промоцију политичких странака, односно политичких субјеката.
Због овог, а и бројних других прекршаја изборних правила и важећих законских прописа на једној страни и благог или готово никаквог поступања надлежних органа и изостанка санкционисања евидентираних кршења законских прописа, уочених током праћења парламентарних избора у Србији, ОЕБС-ова Канцеларија за демократске институције и људска права (ОДИХР) дала је препоруку „да власти у Србији треба да предузму мере за спречавање злоупотребе службеног положаја и јавних ресурса“.
ГРАЂАНИ ФИНАНСИРАЈУ СТРАНАЧКЕ АКТИВНОСТИ
Надгледање поштовања закона требало би да буде ефикасно, док би кршења требало санкционисати казнама према принципу пропорционалности с ефектом одвраћања од понављања санкционисане радње.
Ситуација са ботовањем у Чачку и Моравичком округу не разликује се од прилика у другим деловима Србије.
– Локална власт новцем Чачана плаћа СНС ботове кој и воде рат на друштвеним мрежама. Ми са нашим парама, са парама пореских обвезника града Чачка, финансирамо страначке ботове СНС који 24 сата дневно на друштвеним мрежама коментаришу у интересу владајуће странке – каже лидер Двери, Бошко Обрадовић.
Пре неколико месеци, корисници друштвених мрежа у Чачку имали су прилику да се упознају са правим именима чачанских напредњачких ботова. Након што је део списка изашао у јавност, видимо да се овим послом баве и „обични“ чланови и локални страначки функционери, међу којима су чланови Градског већа, СНС директори, лекари, професори, наставници, кондуктери и они који су по страначкој напредњачкој припадности запослени у градској администрацији и по јавним предузећима и установама.
На ФБ страници Градског одбора СНС-а у више наврата објављиване су информације о састанцима страначког Тима за Интернет и друштвене мреже. Колику важност странка придаје ботовима види се по томе што су на састанку били председник Градског одбора СНС Милун Тодоровић (иначе градоначелник Чачка), члан Извршног одбора странке Крсто Јањушевић и координатор Савета за Моравички округ Дарко Василић. Како је на Facebook-у објављено на састанку су договорене нове активности.
О томе да ли су овакве активности противзаконите и зашто јесу, није се разговарало.
Ovaj tekst objavljen je u okviru programa „Mediji i demokratija“ u sklopu projekta „Slobodni mediji o (ne)slobodnim izborima“. Projekat se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Nezavisno udruženje novinara Srbije. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove NUNS i Ambasade SAD već isključivo autora.
__________________________________________________________