Prethodni članak
Bresnička vartolomejska noć
U organizaciji Međuopštinskog istorijskog arhiva i potomaka postradalih meštana, u Bresnici je u petak 28. novembra, obeležena sedamdesetogodišnjica najvećeg zločina koji su nemački okupatori počinili u čačanskom kraju.
Napuštajući liniju fronta uspostavljenu u jesen 1944. godine, levom obalom Zapadne Morave, na potezu od Kraljeva do Kablara, kojom su Nemci obezbeđivali povlačenje svojih trupa, okupatori su u noći 28. novembra u Bresnici ubili 117 meštana, mahom žena, dece i staraca. Povodom sedamdesetogodišnjice Bresničke vartolomejske noći, u Crkvi Svetog Evangeliste i Apostola Marka, mesni paroh Radica Čanić i sveštenik Tomislav Katanić, dugogodišnji bresnički sveštenik, sada u penziji, služili su parastos. Mada su Bresničani i do sada svakog 28. novembra, obeležavali dan stradanja svojih predaka, sedamdesetogodišnjica ovog zločina predstavljala je pravu priliku da se stradanju žitelja ovog sela posveti medijska pažnja kakvu ovaj tragični događaj zaslužuje. Za opomenu i nauk – da se više nikada nigde tako nešto ne ponovi.
U organizaciji pomena stradalim Bresničanima ove godine najviše su se angažovali Mišo Muzikravić, Radenko i Slobodan Baković, a Bresničane i organizatore prisustvom je, između ostalih, udostojio i dr Đorđe Đukić, profesor na Ekonomskom fakultetu beogradskog univerziteta.
Milica Baković, profesorka srpskog jezika, u saradnji sa Organizacionim odborom, u ulozi intermedijatora, uspela je da taj stravični događaj utisne u sećanje nekoj novoj generaciji koja stasava na ovim prostorima. U godini kulture sećanja, a za opšte dobro, to bi trebalo da bude dužnost svakog rodoljuba i aktivnog intelektualca.
Tim povodom u parohijskom domu, ona je postavila tematsku izložbu knjiga i dokumenata, vlasništvo autorke izložbe, pod nazivom „Bresnica u istoriji i tradiciji“. U uvodnoj reči Milica Baković se ukratko osvrnula na bogatu istoriju Bresnice čiji vremeplov nije upućivao na današnju demografsku sliku.
Na osnovu arhivskih izvora oktobar i novembar 1944. godine, dva tragična meseca u istoriji Bresnice, dokumentovano i iscrpno predstavila je Lela Pavlović, direktorka Međuopštinskog istorijskog arhiva u Čačku, dok je književnik i publicista Radovan M. Marinković, koautor feljtona „Jauci iz Bresnice“ objavljenog 1974. godine u nedeljniku Čačanski glas, pročitao izuzetno dramatično svedočenje Bresničana koji su preživeli taj pogrom, koji nedvosmisleno oslikava razmere ljudskog bezumlja.
U okviru obeležavanja godišnjice okupatorskog zločina prikazan je duboko potresan dokumetarni film „Crna bresnička jesen“ snimljen 1985. godine, po scenariju Nedeljka Ješića u produkciji RTB, koji nikoga nije ostavio ravnodušnim. Progovorili su oni kojih više nema, progovorili su o užasnoj noći kada su zauvek zavijene u crno mnoge bresničke porodice, a mnoge porodice su se zauvek ugasile. Po pričanju savremenika – meštana Bresnice, izgledalo je da se u Bresnici više nikada neće zapevati ili veseliti, kao da tu više neće biti života.
Izgledalo je, ali nije tako… Bresnička škola ima preko stotinak đaka koji iskre neku novu budućnost.