Budući studenti ne vide budućnost u Srbiji
Vest da je pedesetak maturanata čačanskih srednjih škola odlučilo da akademsko obrazovanje nastavi u Sloveniji svojevremeno je izazvala veliku pažnju javnosti s obyirom na razloge koje su ovi mladi Čačani naveli, a u najkraćem se mogu sažeti u to da oni svoju budućnost ne vide u Čačku i Srbiji. Od tada su prošle nepune tri godine a upis mladih Čačana na slovenačke fakultete je postao nešto sasvim uobičajeno budući da se iz svake generacije na jedan od četiri slovenačka univerziteta upiše nekoliko desetina čačanskih maturanata. Da nesreća bude veća uglavnom je reč o odličnim učenicima nosiocima Vukove ili neke druge prestižne diplome, koji kako objašnjavaju sebe ne vide u zemlji i gradu gde se znanje i poštenje ne vrednuju.
Drugi ništa manje bitan razlog što se sve više mladih iz Srbije upisuje na slovenačke fakultete je činjenica da je studiranje u Sloveniji potpuno besplatno, ali i da se na fakultetima u ovoj bivšoj republici SFRJ a danas članici Evropske unije ne polaže prijemni ispit. U Sloveniji postoje četiri Univerziteta na kojima je studiranje potpuno besplatno. Prema računici naših srednjoškolaca, studiranje u ovoj zemlji nije mnogo skuplje u odnosu na Beograd. Naprotiv, u Sloveniji su mesečni troškovi oko 400 evra, dok oni koji dobiju dom imaju još niže troškove. Postoje različite studentske olakšice i popusti, a sa studentskom vizom može se raditi part-time studentski posao. Oko 400 stranaca može da konkuriše i za stipendije Vlade Slovenije.
U akademskoj 2014-2015 godini u Sloveniji je upisalo studije oko 300 maturanata iz Srbije, a ta brojka se povećava iz godine u godinu.
– Planiram da upišem ekonomiju u Ljubljani, a to će učiniti oko tridesetak učenika iz generacije koji su se prijavili. Čuli smo za tu novu priliku studiranja jer su studije besplatne, nema prijemnih a tu je i želja da vidimo svet. Iskreno ne vidim sebe ni u Čačku ni u Srbiji. Volim svoj grad ali ne bih volela da ostanem – objasnila je svojevremeno svoju odluku da studije nastavi u Sloveniji Čačanka Isidora Stanojević.
Ovaj trend sociolog Goran Javorac i psiholog Vladeta Đurđić kažu da čačanski maturanti razmišljaju racionalno i da idu tamo gde će moći da obezbede egzistenciju. Osim zastarelog obrazovnog sistema, kao glavne razloge za odlazak mladih navode i klimu u samom društvu ali i globalne tendencije, pre svega mobilnost mladih.
– Ova pojava se može posmatrati sa više aspekata. Prvi aspekt je prirodna fruktuacija ljudi i radne snage koja je karakteristična za ovo nova doba. Drugi aspekt je taj lični plan koji je vezan za političku i ekonomsku nestabilnost koja karaktetriše naše krajeve. Činjenica je da nemamo rešeno pitanje državnih granica, pitanje Kosova, da imamo mladu demokratiju, neustaljen odnos između vlasti i opozicije, neizgrađene institucije. Postoji jedna zamućena perspektiva jer se u državi neguje skepticizam prema pravcu gde bi društvo trebalo da ide. Neću da pozdravljam tu odluku ali po meni to je jedan racionalan izbor – smatra Vladeta Đurđić.
Sociolog Goran Javorac kao razlog za odlazak mladih vidi pre svega zastarelom obrazovnom sistemu koji se sporo menja, visokim školarinama popularnoj mogućnosti kupovine diploma bez prevelike muke, nezaposlenosti i sporo ili nemoguće napredovanje u struci.
– U Srbiji je trka studenata i roditelja kako pre svega upasti na budžet, dok sve veći broj zemalja, raznim merama, podstiču dolazak naših studenata i nude besplatno studiranje. Posebno je za naše mlade zanimljivo da za vreme studiranja putuju ili da odlaze na razmene, što je manje izraženo u Srbiji. U globalu sistem obrazovanja je drugačiji i napredniji, i ide u korak sa potrebama mladih na tržištu rada, što mladi visoko kotiraju i cene – smatra Goran Javorac.
I Đurđić i Javorac upozoravaju da se ova negativna pojava itekako već danas oseća u svim sferama i oblastima društva, i da se već postavlja pitanje opstanka države.
Članak je objavljen u sklopu projekta „Karta u jednom pravcu“ koji je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja po osnovu Javnog konkursa za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
__________________________________________________________________