Kićanović počasni građanin Čačka
Grad Čačak obeležio je danas 606 godina postojanja. Tim povodom u Domu kulture je održana svečana sednica Skupštine grada na kojoj su uručena priznanja i zahvalnice, a događaju su pored lokalnog rukovodstva i odbornika, prisustvovali predstavnici društveno-političkog života grada, okruga i države.
Na početku svečane sednice obratio se gradonačelnik Čačka koji se ukratko osvrnuo na godinu za nama, ističući da je ona bila jedna od najtežih, kako zbog ekonomske krize tako i zbog poplava koje su nas zadesile u nekoliko navrata.
– Zahvlajujući lokalnom budžetu, Vladi Srbije i brojnim donatorima iz zemlje i inostranstva uspeli smo da ublažimo posledice poplava. Nažalost, sve posledice neće biti lako sanirati još nekoliko godina. Učinili smo sve da grad funkcioniše. Proširili smo vodovod na seoskom području, sagradili smo Muzičku školu, gradi se sportska hala u Mrčajevcima, rekonstruisali smo gradski stadion, dograđen je Dom studenata. Uradili smo prvu fazu azila za nezbrinute životinje. Pomagali smo poljoprivredu, otvaranje novih radnih mesta. Rekonstruisali smo odmaralište u Ulcinju, uložili trećinu budžeta u obrazovanje, podsetio je gradonačelnik Ilić.
Gradonačelnik Čačka uručio je potom Draganu Kićanoviću priznanje Počasni građanin grada.
Dragan Kićanović uspešnu karijeru započeo je 1969, kada je sa nepunih 17 godina odigrao utakmicu kao prvotimac KK Železničar. Potom prelazi u KK Borac, a odatle u beogradski Partizan, gde je doživeo zvezdane trenutke svoje karijere.
Sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio je brojna odličja na olimpijskim igrama, svetskim i evropskim prvenstvima. Proglašen je za najboljeg srpskog košarkaša svih vremena.
U obraćanju Čačanima, rekao je da titula počasnog građanina rodnog grada za njega predstavlja životno priznanje.
– Kada sam imao 17 godina životni put me naveo da odem iz ovog grada u beli svet. Sinoć sam došao iz Italije, a sa 17 godina sam otišao baš u Italiju. Za mene je ovo životno priznanje i sigurno je da mi je čast velika. Neizmerno mi je zadovoljstvo jer mislim da je za jednog čoveka najlepše u životu kada dobija priznanje od svojih. To je retko u Srbiji. Dobijajući priznanje ja nemam veću obavezu prema Čačku nego kada sam imao 17 godina, jer je i tad pored mene, uz mene i sa mnom bio Čačak. Ovo priznanje će uvek biti pored mene, trudiću se da i dalje budemo zajedno. Ja i moj grad. Zahvaljujem se svim Čačanima, mojim roditeljima koji nisu više sa nama, Železničaru i Borcu gde sam napravio prve košarkaške korake, rekao je Kićanović koji se posebno zahvalio Radmilu Mišoviću, što su prisutni pozdravili velikim aplauzom..
Skupština grada je odlučila da ove godine Decembarske nagrade grada Čačka budu dodeljene partijarhu srpskom Irineju, prof. dr Dragutinu Đukiću i KUD “Dule Milosavljević – Žele”.
Patrijarh Irinej je čestitao dan grada Čačka, podsećajući da je njegova istorija mnogo duža kada se vratimo u period kada se Čačak zvao Gradac.
– Čačak kao grad pripada epohi slavnih Nemanjića. Od tada postoji i nadamo se da će postojati danas i sutra i još mnogo milenijuma. Grad Čačak je jedan od naših drevnih gradova koji je imao veliku ulogu u istoriji, dao je veliki broj ličnosti značajnih za našu istoriju i kulturu. Podneblje grada Čačka je ono za koje je naš vladika Nikolaj rekao da je blagoslovena Zapadnomoravska dolina. Rođen sam u podnožju našeg divnog Kablara, koji u svome okrilju čuva veliki broj manastira i oni su učinili i doprineli da sam se još u mladim godinama opredelio za jedan put koji, u to vreme i to doba, nije bio nimalo popularan. Moram da priznam da tada nisam imao nikavih problema zbog svog izbora i svog puta. Prošao sam dosta mesta, ali kako naš narod kaže: Svuda podji ali svome dome dođi. Bio sam u SAD, Australiji, Evropi ali lepote našeg podneblja ima malo u svetu. Treba da budemo ponosni što pripadamo ovom gradu i ovim divnim prostorima pod nebeskim svodom. Odavde se vide sve naše svetnje, a ponajbolje se vidi Kosovo sa Metohijom koje nosimo svi u svojim grudima i srcima. Zahvaljujem se gradu Čačku na ovom priznanju, rekao je patrijarh Irinej, pozvavši sve da doprinesu da ovaj kraj procevta i da bude centar Srbije i srpstva.
Profesor Dragutin Đukić je podsetio da je bio dug i tegoban put od detinjstva, od zabiti pa do najprestižnijih mesta u oblasti visokog obrazovanja i nauke.
– Želeo bih da u ovom trenutku u našoj svesti budu svi oni koji su predloženi za ovu nagradu, ali i svi oni sugrađani koji vredno rade, predstavljaju se u nekom drugom svetlu na ne tako javan način kako bi mogli mirno da spavaju. Da bi vas ljudi ostavili na miru, važnije je izgleda da skrivate svoju vrednost nego mane, rekao je Đukić koji se zahvalio svojim kolegama koji su ga jednoglasno predložili za ovo priznanje.
Iz KUD “Dule Milosavljević – Žele” kažu da će ovo priznanje biti podstrek da nastave da i dalje u dobrom svetlu predstavljaju srpsku mkulturu i običaje, grad Čačak i državu.
Zahvalnice za pomoć u otklanjanju posledica poplava dobili su ambasador Srbije u Belorusiji Veljko Kovačević, vladika Žički, pripadnici policije i Vojske Srbije načelnik Generalštaba general Ljubiša Diković, kao i predstavnici bratskog grada iz Češke Valaški Mezeriči. Zahvalnicu grada dobio je i Ognjen Perovanović naš mladi sugrađanin koji je nagrađen za najplementiji podvig godine.
Kakva glupost! Pocasni gradjanin covek koji je rodjeni Cacanin i koji je 30 godina ziveo u Cacku. A Irinej posle feste sa Veljom u kafanu!
Kako može da se pošaljew komentra
Nije obeleženo 606 godina postojanja Čačka nego datum pod kojim je u Dubrovačkom arhivu nađen jedan sudski spis u kome se naš grad pominje. On je,inače,mnogo stariji, a 1992.godine, uz prisustvo patrijarha Pavla i drugih uglednih zvanica,proslavljeno je osam vekova postojanja Crkve Bogodrodice Gradačke i naselja oko nje.
Nije obeleženo 606 godina postojanja Čačka nego datum pod kojim je u jednom dubrovačkom spisu naš grad pod ovim inemom prvi put pomenut. Časčak je mnogo stariji,a 1992, godine oo je osam vekova Crkve Bogorodice Gradačke i naselja oko
nje.