Čačak deo međunarodnog projekta za rano upozoravanje
Predstavnici regionalne hidrometeorološke i klimatske službe Agencija za zaštitu životne sredine iz Italije, danas su bili u radnoj poseti u Čačku. Na radnom sastanku prisustvoli su i predstavnici Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, a prijem je upriličio gradonačelnik Vojislav Ilić sa saradnicima.
Kako se moglo čuti tokom sastanka, u velikom međunarodnom projektu koji će povezati zemlje koje pripadaju Jadransko-jonskog regiona, a čiji je cilj praćenje meteoroloških uslova i rano upozoravanje, biće uključen i Čačak. Projekat će se razvijati u 2015. i 2016. godini, kaže načelnica Gradskog štaba za vanredne situacije Bojana Ikodinović.
– Cilj današnjeg sastanka je unapređenje saradnje koja bi trebalo da se realizuje između Srbije i Italije, odnosno povezivanje nacionalnih, regionalnih i lokalnih nivoa u budućoj saradnji i dobijanja informacija od Republičkog hidrometeorloškog zavoda u cilju ranog upozoravanja na vremenske i hidrološke probleme. Danas smo gostima iz Bolonje predstavili kako smo mi reagovali u maju mesecu kada sun as zahvatile poplave. Oni su predstavili kako to funkcioniše u Italiji. Mogu da kažem da radimo veoma slično, odnosno da i njihove lokalne samouprave dobijaju rana upozorenja koja i mi dobijamo. Jedina je razlika u monitoringu pojava koje se dese, jer su prosto finansijski dobrostojeći. Nadamo se da ćemo i mi početi da pratimo razvoj situacije nakon dobijanja upozorenja. U pitanju je projekat koji će se realizovati u 2015 i 2016. godini. Zahvajujući projektu biće postavljena stanica u Valjevu za praćenje meterorloških uslova, a planira se veliki međunrodni projekat koji će povezati Jadransko-jonsku regiju i u tom kontekstu su predložili da Parma i Čačak budu izabrani gradovi, najavila je Bojana Ikodinović.
Rukovodilac Regionalne hidrometeorološke i klimatološke službe i rukovodilac projekta, Karlo Kočiomane, potvrdio je da njegova služba i Hidrometeorološki zavod Srbije zajedno rade na projektima umrežavanja rizika i prevencije vezano za vremenske nepogode.
– Ovaj projekat se bavi razmenom znanja i iskustava u oblasti prevencije rizika od prirodnih nepogoda. Jako je bitno da se tu razmenjuju ideje i mogućnosti od nacionalnog do lokalnog nivoa što je jako bitno. Nadam se da ćemo u budućnosti još više sarađivati, i da će neke ideje koje su primenjene na teritoriji Čačka biri primenjene u drugim krajevima u Italiji i Srbiji, rekao je Kočiomane.
boze dajda se i u cacku postavi met.stanica. pa nas nigde nema na meto karti srbije kao da smo neko malo selo a spadamo u vece gradove srbije.mismo uvek bili siroce drzave.
Nažalost zadesila nas katastrofalna poplava u maju. Umesto da cela godina bude proglašena za godinu preventive od poplave, mi nismo vrdnuli od same konstatacije. Zašto nismo očistili korito Morave,Nismo izgradili ni jedan metar zaštitnog bedema, nismo upravili krivine gde se najviše zadržava voda. Samo ovogodišnja šteta je veća od svih tih troškova. Jer uglavnom voda koja dođe od pritoka potrebno je da otekne Moravom. Moravu treba upraviti, očistiti i napraviti zaštitne bedeme. To sve mogu da urade ovi što kopaju šoder iz Morave. Neka se uradi projekat uređenja Morave i neka se da Kneževiću i ostalima i eto besplatnog uređenja korita Morave.
Sad imamo novog pomoćnika za zaštitu životne sredine, on će sve to da sredi. I on je sa plavnog područja-donela ga Dičina u Čačak.