Čačak deo pilot projekta za dijabetes
Ministarstvo zdravlja Republike Srbije krajem prošle godine ponovo je uvelo u rad primarnih zdravstvenih ustanova posebne savetovališne jedinice za pacijente sa šećernom bolešću, odnosno savetovališta za dijabetes. Otvaranjem savetovališta u domovima zdravlja pacijenti koji boluju od šećerene bolesti od lekara specijalizovanih za savetovališni rad moći će da dobiju sve informacije o bolesti i terapiji, pravovremenu negu i higijensko-dijetetske savete, a sve u cilju ranog otkrivanja, dobre kontrole i sprečavanju razvoja komplikacija ove hronične bolesti.
U okviru obnavljanja savetovališta, pokrenut je pilot projekat za dijabetes u dva Doma zdravlja (Čačak i Savski Venac-Beograd), a pod pokroviteljstvom Republičke stručne komisije za dijabetes i Ministarstva zdravlja, s primarnim ciljem uvida u kontolu dijabetesa kod reprezentativnog uzorka pacijenata sa dijabetesom tipa 2 koji se već nalaze na oralnoj terapiji. Merenjem glikoziliranog hemoglobina (HbA1c) iz kapilarne krvi kod hiljadu pacijenata dobiće se bolji uvid u to da li se kod pacijenata postiže dobra kontrola bolesti, odnosno da li im odgovara postojeća oralna terapija
Uređaji i testovi uz pomoć kojih će se obavljati merenja HbA1c obezbeđeni su donacijom farmaceutske kompanije „Merck Sharp and Dome“, a rezultati projekta treba da ukažu na uspešnost u regulaciji šećera u krvi, kao i mogućnosti poboljšanja dijagnostike na nivou primarne zdravstvene zaštite u cilju bolje kontrole bolesti. Na osnovu rezultata mogu se u drugoj polovini 2015. očekivati i nove smernice u radu savetovališta za dijabetes.
Zbog opšteg teškog ekonomskog stanja i ukidanja savetovališta za dijabetičare koji su postojali u svim domovima zdravlja, situacija je izuzetno teška, reči su Ernea Lazara, predsednika Saveza društava Vojvodine za borbu protiv šećerne bolesti. Kako je istakao, ukoliko se odmah ne preduzmu efikasne mere prevencije i edukacije celokupnog stanovništva, imaćemo ne samo povećane zdravstvene probleme nego i povećane finansijske izdatke za lečenje teških zdravstvenih komplikacija koje neblagovremeno otkriveni dijabetes i neregulisani otkriveni dijabetes izazivaju. Povratak savetovališta uliva nadu da se stvari pokreću s mrtve tačke.
Trećina dijabetičara sa komplikacijama
Prethodnih godina broj obolelih od dijabetesa je povećan, pa je danas u Srbiji 8,5 odsto stanovništva obolelo od te bolesti. U Vojvodini je do sada registrovano 270 hiljada dijabetičara. Međutim, posebno zabrinjava podatak da na jednog obolelog postoji po jedna osoba koja ne zna da ima šećernu bolest, te da kod jedne trećine osoba koje su otkrile da imaju dijabetes, već postoje komplikacije.