Čačak ne spada u transparentne lokalne samouprave
Novi Pazar, Sombor i Veliko Gradište su najtransparentnije lokalne samouprave u ovoj godini prema Indeksu lokalne transparentnosti čije je rezultate danas objavila Transparentnost Srbija, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Od 2015. godine Indeks meri i prati kretanje trendova transparentnost svih 145 lokalnih samouprava i 25 gradskih opština u Srbiji.
– Ove tri lokalne samouprave uložile su napor u unapređenje transparentnost svog rada… Ja se iskreno nadam da će i druge lokalne vlasti biti u mogućnosti da sprovedu promene i poboljšanja kako bi bolje služili svojim zajednicama – jer kao što znamo – mesta za napredovanje uvek ima – rekla je gđa Bruk Ajšam, direktorka misije USAID-a u Srbiji.
Kao i u 2022-oj godini, najbolje ukupne rezultate ostvarili su gradovi Novi Pazar i Sombor, sa 94, odnosno 84 poena. Na trećem mestu pridružila im se opština Veliko Gradište sa 82 poena. Jedan od trendova koji najviše zabrinjavaju odnosi se na smanjenje transparentnost u radu organa lokalne samouprave u najvećim gradovima u Srbiji (Beograd, Niš, Novi Sad) koji opslužuju najveći broj stanovnika i upravljaju najvećim lokalnim budžetima.
Rezultati od ove godine pokazuju unapređenje transparentnosti u gotovo dve trećine opština (65%) u poređenju sa prošlom godinom. Najznačajniji porast zabeležen je u kategorijama lokalnog budžeta i informatora o radu. S druge strane, trećina opština beleži niže rezultate nego prošle godine. Najveći pad zabeležen je u kategoriji javnih nabavki i posledica je izmena zakona iz 2020. godine prema kojima su lokalne samouprave u obavezi da informacije o javnim nabavkama objavljuju samo na Portalu javnih nabavki a ne više i na svojim internet stranicama. Rad lokalnih skupština i veća i dalje je najmanje transparentan među organima lokalne samouprave.
– Važnost transparentnosti za prevenciju korupcije je izuzetna. S druge strane, podjednako je važno imati na umu da čak i najviši nivo transparentnosti ne garantuje da do korupcije neće doći – on samo omogućava utvrđivanje potencijalnih rizika od korupcije. Transparentnost Srbija izražava zadovoljstvo što nacrt nove nacionalne Strategije za borbu protiv korupcije prepoznaje značaj kako transparentnosti lokalnih samouprava tako i Indeksa lokalne transparentnosti kao instrumenta kojim se ona meri. Zadovoljstvo bi bilo još veće ukoliko bi se dobre prakse koje smo identifikovali u nekim gradovima i opštinama prenele i na državni nivo, naročito kada su u pitanju podaci o trošenju budžeta i informacije o javnim nabavkama male vrednosti – rekao je gdin Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija.
Poverenik za Informacije od javnog znacaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović, koji se obratio prisutnima putem video linka, konstatovao je da indeksi transparentnosti lokalnih samouprava iz godinu u godinu rastu, da istraživanje TS očigledno daje rezultate i da su lokalne samouprave sve transparentnije.
Na listi lokalnih samouprava po indeksu transparentnosti Čačak zauzima 39. mesto u Srbiji.
Posebno raduju, dodao je, sve bolji rezultati u oblasti Informatora u radu koje je više od 7.000 organa vlasti, u prvoj celoj kalendarskoj godini primene novog jedinstvenog informacionog Sistema informatora, objavilo na sajtu Poverenika, čime su informacije o njihovom radu postale dostupnije i transparentnije svima.
Nihat Biševac, gradonačelnik Novog Pazara, drugu godinu za redom prvoplasirane lokalne samouprave, ocenio je da, uprkos kontinuitetu u rezultatima, i dalje ima prostora za poboljšanje.
– Uz povećanje transparentnosti stičemo poverenje građana i želimo da i oni učestvuju u donošenju odluka, pre svega kada je donošenje budžeta i način trošenja njihovog novca u pitanju.
Ljiljana Tica, zamenica gradonačelnika Sombora koji je treći put za redom na drugoj poziciji, rekla je da su ona i njeni saradnici “uvideli koliko transparentnost u njihovom radu znači građanima, pogotovo kada je budžet u pitanju”. U donošenje odluka o tome na šta će se budžet trošiti, osim javnih rasprava, uključili su sada i učenike kao i mesne zajednice, koji imaju mogućnost da direktno glasaju kako je najbolje potrošiti njima namenjen novac.
Prvi put član “velike LTI trojke”, i to sa najboljim rezultatima u nekim oblastima – Veliko Gradište, samouprava je u kojoj, po rečima predsednika opštine Dragana Milića, motiv zaposlenih nije bilo samo takmičenje već želja da sa građanima uspostave saradnju, takođe pre svega kada je budžet u pitanju.
– Cilj nam je da nema zida između nas i građana, ne doživljavamo sebe kao vlast već kao radnike za dobrobit građana, i transparentnost je za nas mehanizam da drugi vide način na koji radimo.
___________________________________________________________
Leglo korupcije i pranja para! Čačak je slobodarski grad, čekamo lokane izbore.
NA KOM MESTU JE OPŠTINA LUČANI?ZA NJIH NE POSTOJI JRDINICA ZA MERENJE NETRANSPARENTNOSTI !
Logicno Behaton nije transparentan
IZVEŠTAJ O KVALITETU VOĐENJA POLITIKE LOKALNE UPRAVE OPŠTINE IVANJICA
Najlošiji rezultati ostvareni u oblastima „Strateški okvir za unapređenje rada lokalne uprave“ i „Izrada i koordinacija politika “ budućeg razvoja. Za Postojanje planskog dokumenta za unapređenje rada lokalne uprave i uključenost civilnog društva u proces izrade i struktura za praćenje i koordinaciju, u okviru oblasti „Strateški okvir za unapređenje rada lokalne uprave“ i „Izrada i koordinacija politika“, osvojeno je 0 od 26 mogućih bodova. U okviru oblasti „Izrada i koordinacija politika“, za Transparentnost rada veća i pripreme nacrta i predloga odluka u lokalnoj upravi, osvojeno je 2 od 12 bodova, dok je za Inkluzivnost i otvorenost u kreiranju dokumenata javnih politika u lokalnoj upravi, osvojeno 3 od mogućih 18 bodova.
To sve govori o kvalitetu lokalne uprave.