Centar za socijalni rad u nemogućim uslovima
Centar za socijalni rad Grada Čačka obeležio je danas 57 godina postojanja i rada. Ustanova je počela sa radom 1959. godine sa samo četiri zaposlena radnika koji su trebali da sagledaju problem socijalne zaštite čačanskog kraja. Danas ova ustanova ima 40 zaposlenih ali, kao i na početku svog rada, ima problem sa nedostatkom prostora, iako rade sa osetljivom populacijom.
Narodni odbor opštine Čačak osnovao je Centar za socijalno-medicinski rad na današnji dan 1959, a današnji naziv Centar za socijalni rad dobija 1963. godine. Od osnivanja pa do danas osnovni zadatak ustanove bio je socijalna zaštita stanovništva.
-Osnovni zadatak je bio da sagleda probleme u socijalnoj zaštiti tadašnjeg stanovništva i da pored sprovođenja mera socijalne zaštite radi na zdravstvenom prosvećivanju. U okviru ustanove postoji prihvatilište kao posebna organizaciona jedinicica, i ono je služilo za prihvat dece koja su se našla ili boravila na teritoriji čačanskog kraja. Kasnije ova ustanova nastoji da uoči i mapira osnovne socijalne probleme koji se javljaju. Tako dolazi do popisa maloletnika koji su pod starateljstvom i njihovih staratelja. Konstuje se da te 1961. godine u Čačku postoji 12 porodica u koje su smešteni maloletnici. Kasnije ustanova počinje da se bavi samo socijalnom zaštitom, navodi Branimirka Radosavčević, direktor Centra za socijalni rad grada Čačka.
Danas na brojnim i složenim poslovima u socijalnoj zaštiti u Centru za socijalni rad radi 35 zaposlenih, četiri radnika na privremenim i povremenim poslovima i 35 volontera koji su angažovani na pružanju usluga u socijalnoj zaštiti. Na javnim radovima, proširenje usluge pomoć u kući na seosko područje i personalnu asistenciju angažovano je 25 radnika. Međutim, ni to nije dovoljan broj za sve veći broj korisnika usluga.
– Da bi mogli da na blagovremen i efikasan način odgovorimo na potrebe osetljivih kategorija, veoma jevažno da za to posedujemo odgovarajuće resurse. Resursi koji su centru nedostajali od samog osnivanja jesu nedostajući broj stručnih radnika i neadekvatan prostor. Centru po rešenju Ministarstva iz 2008.godine nedostaje pet stručnih radnika, a na poslovima socijalne zaštite iz nadležnosti lokalne samouprave dva radnika. Problematika se produbila, obim prava se proširio, stručni postupci su postali sve složeniji i to stvara realan rizik da li će se blagovremeno odgovoriti na potrebe korisnika, upozorava direktorka Radosavčević.
Posebno su alarmantni uslovi u kojima rade zaposleni Centra za socijalni rad i gde se pružaju usluge korisnicima. Iako su skoro sva gradska rukovodstva obećavala rešenje problema, u stvarnosti se nije daleko odmaklo, pa su zaposleni danas raspoređeni na čak tri lokacije u gradu, a korisnici pomoć preuzimaju u prostoriji gde se oseća buđ i mem.
– Sama fizička odvojenost komplikuje svakodnevan rad centra i zaposlenih. Veoma je teško organizovati stručnu podršku jer se poslovi u socijalnoj zaštiti rade timski i potrebno je da se stručni timovi sastaju kako bi razrešili određenu kriznu situaciju. Ne postoji fizička dostupnost osobama sa invaliditetom, a recimo, u jednoj kancelariji sedi po pet stručnih radnika. U takvim uslovima ne možemo da obezbedimo pravo na privatnost, kaže na kraju direktorka Centra za socijalni rad.
I pored svih ovih teškoća zaposleni u Centru za socijalni rad se trude da stručno odgovore na sve zahteve posla ali i da unaprede rad u svim segmentima. Kako su nam rekli, njihova vrata će uvek biti otvorena svima koji imaju problem, uz uvođenje novih usluga i širenja prava u oblasti socijalne zaštite.
Gradonačelnik: Rešićemo problem
Gradska uprava je svesna problema sa kojim se suočava Centar za socijalni rad i rešena je da se on konačno reši tokom sledeće godine, rekao je za Ozonpress i TV Telemark gradonačelnik Čačka Milun Todorović. Todorović je rekao da će se pristupiti izradi projektne dokumentacije za izgradnju novog i dogradnju postojećeg objekta u ulici Kneza Miloša kako bi se sve službe centra našle pod istim krovom, što je u interesu pre svega korisnika usluga.
-Veoma brzo ću posetiti Centar za socijalni rad gde ću razgovarati sa menadžmentom ali i zaposlenima. Kada smo došli na ovu funkciju videli smo da je prethodno rukvodstvo imalo u planu da Centar za socijalni rad pređe u zgradu nekadašnjeg 1. oktobra. Međutim, to nije sprovedeno zbog raznoranih opterećenja. Mi smo kao privremeno rešenje obezbedili deo prostora u ulici Župana Stracimira koju koristi Centar za socijalni rad. Nažalost, oni danas rade na tri lokacije. Važno je da oni svi budu pod jednim krovom jer se nadležnosti prepliću. Želja menadžmenta i zaposlenih je da se dogradi i rekonstruiše postojeći objekat u ulici Kneza Miloša. Radićemo studiju da vidimo šta sve tu može da se uradi, koliko je novca za to potrebno. Uradićemo projekat, idejno rešenje a potom krenuti u obezbeđivanje sredstva za izgradnju, rekao je gradonačelnik MilunTodorović.
Zelja menadzmenta i zaposlenih je da se dogradi i rekonstruise postojeci objekat u ulici Kneza Milosa!!! Aha, da se bude u centru grada, da zaposleni ne putuju mnogo! Gospodo draga, kako vas nije srsmota, vi vas posao radite sablonski, vase mesto nije u kancelarijama, vec na terenu, svakog dana, puno radno vreme. Nijedan deo posla ne radite kako treba! Menadzment je jako los. Socijalna karta- nema je, ali izadjite bar na lice mesta da vidite kome dajete socijalnu pomoc! Vama socijalnu pomoc primaju mnoge porodice koje poseduju kuce od 2-3 sprata, skupe dzipove, zakon propisao dokumentaciju…ali sprecite to, zalozite se za izmenu zakona. Mnogo gladnih ima,a nemaju pravo na socijalnu pomoc jer imaju zemlju na svoje ime, npr.ali zato skupi dzipovi i trospratnice prolaze,vi to mozete da sprecite ali necete, vi sedite u vasim kancelarijama. A da ne pisem i o mnogim drugim temama…
Postovana Ana,ako ste Ana uopste. Ova prica nema veze ni sa zaposlenima ni sa menadzmentom Centra. U pitanju su korisnici koji sa velikom problemima dolaze u Centar i ne treba da idu na periferiju, vec da im usluge budu dostupne kao sto je i Policija, Opstina, Sud, Uprava prihoda, Katastar… U svim gradovima su ovakve ustanove u uzim gradskim zonama i na jednom mestu.
Takodje, radila sam u Centru za socijalni rad i znam da nije u pitanju samo socijalna pomoc, vec i mnogi drugi problemi koje imaju deca, odrasli i stari u nasem gradu: nasilje u porodici,razvodi, zlostavljanje i zanemarivanje, smestaji u ustanove, starateljstva, hraniteljstvo, usvojenje… Sigurna sam da bi jedan dan koji bi proveli u Centru promenio vase misljenje i odnos prema ovoj ustanovi.
Bravo Dragana
Bravo Dragana, potpuno se slazem sa vama.