Četiri čuvena ruska hakera
Ноћна мора банкара и политичара: Четири чувена руска хакера
Хакери из Русије су у последње време у центру пажње, јер су оптужени за мешање у председничке изборе у САД, за напад на сервере ОЕБС-а и друге незаконите радње. Присетимо се овом приликом четворице најпознатијих руских хакера.
Илустрација: Силас Штеин/DPA/Global Look Press
- Владимир Љевин
У освит ере интернета, 1994. године, радник скромне трговачке фирме Владимир Љевин провалио је у гигантски рачунарски систем City Bank Of America. Он је помоћу обичног стандардног PC-386 хаковао заштиту једног од најсавршенијих платних система на свету.
Љевин је дејствовао опрезно, пребацујући релативно мале суме са рачуна великих инвеститора банке својим саучесницима у целом свету. Укупна сума украденог новца износила је 10.700.952 долара. Служба електронске безбедности банке ипак је успела да открије трагове хакерског напада, тако да је ФБИ пронашао Љевина.
Ухапшен је у Лондону, а суђено му је у САД, јер у Русији током 1990-их још увек није постојала кривична одговорност за сајбер-криминал. Руски хакер је пристао на нагодбу са истрагом, тако да је скоро сав украдени новац (осим 400.000 долара) враћен банци. Љевин је три године провео у затвору, а затим је изашао на слободу и још увек је симбол вештине руских хакера. Он се први међу њима прочуо у целом свету.
- Игор Клопов
24-годишњи дипломац економског факултета Московског државног универзитета Игор Клопов није крао новац, него финансијске податке америчких милијардера са Форбсовог списка. Клопов и његови саучесници су проваљивали у кредитне базе богаташа и у њихово име склапали уговоре на интернету. Тако су украли 1,5 милиона долара.
Преварант је „проваљен“ 2007. године, када је покушао да се представи као милијардер Чарлс Вајли. Помоћу фалсификованих чекова наручио је златне украсе вредне око 7 милиона долара, али је радник златаре одлучио да провери чек и телефонирао је правом Вајлију. Тако је превара откривена, а Клопов је ухапшен када је дошао у Њујорк да подигне купљено злато. Издржао је прописану казну, а затим прешао на „светлу страну Силе“ и сада ради као један од главних експерата компаније за сајбер-безбедност CyberSec.
- „Шалтај-Болтај“ / „Анонимна интернационала“
14. августа 2014. године сви пратиоци налога руског премијера Дмитрија Медведева на Твитеру нашли су се у чуду када је званични премијеров налог почео да шаље чудне твитове. „Дајем оставку. Срамота ме је потеза владе. Опростите“, почео је Медведев. Затим је рекао „Вови“ (Владимиру Путину) да овај „није у праву“ и написао је да ће после поднете оставке постати слободни фотограф, о чему одавно сања.
Наравно, то није писао Медведев. Премијеров налог на Твитеру су цео сат контролисали хакери из групе „Анонимна интернационала“, познате и под називом „Шалтај-Болтај“. То је једна од најпознатијих хакерских група везаних за политику. Ова њихова акција је имала највише одјека у јавности, али су они познати и по другим активностима. Од 2014. године поменута група с времена на време избацује на интернет електронску преписку руских функционера и политичара.
У анонимном интервјуу за портал „Медуза“ један од оснивача „Интернационале“ рекао је да подсмевање функционерима и објављивање њихове преписке није једино чиме се бави та група хакера. Њихов главни посао је прикупљање података, поготово компромитујућег материјала, по наруџбини. По речима оснивача, „Шалтај-Болтај“ објављује само оно што се не може добро продати.
- Јевгениј Богачов
У децембру 2016. године Јевгениј Богачов родом из Анапе (1.471 км јужно од Москве) нашао се на списку нових санкција САД, јер је оптужен за мешање у изборе америчког председника. Додуше, Богачов је навикао на пажњу америчких власти и обавештајних служби. Још у фебруару 2015. године, далеко пре председничких избора у САД, ФБИ је обећао 3 милиона долара за информацију о томе где се хакер тренутно налази.
Агенти ФБИ су тако високо оценили Богачовљеву „главу“ зато што је он створио потпуно нову врсту вируса „Gameover Zeus“. Наиме, група хакера којом је руководио поменути Рус написала је најмоћнији „банковни тројанац“ на свету. Овај вирус може неприметно да копира бројеве банковних картица, шифре и друге податке. ФБИ сматра да је Gameover Zeus већ обезбедио својим творцима преко 100 милиона долара.
И поред тога што ФБИ тражи Богачова скоро две године, још увек није установљено где се он налази. Претпоставља се да се налази у Русији.
Аутор: Олег Јегоров
___________________________________________________________