CIA: Srbiji prete starenje i zemljotresi
SRPSKA ekonomija je ranjiva na pranje novca, a Srbija je tačka na balkanskoj ruti gde se pretovara heroin koji se kreće iz jugozapadne Azije ka zapadnoj Evropi. Od januara 2015. do decembra 2016. procenjeno je da je u zemlju ušlo 678.493 izbeglica i migranata.
Ovo su samo neke od činjenica o Srbiji koje američka CIA navodi u The world factbook, svojoj publikaciji o svim državama sveta, koju su poslednji put osvežili novim informacijama krajem avgusta.
CIA svake godine objavljuje podatke o zemljama, a sav sadržaj se nalazi na njihovom sajtu i bilo ko može besplatno da ga pročita i preuzme. Srbiju ukratko opisuju od vremena Kraljevine SHS do najskorijih političkih promena.
– Slobodan Milošević postao je predsednik Republike Srbije 1989. godine a njegovi ultranacionalistički pozivi za srpsku dominaciju doveli su do nasilnog raspada Jugoslavije duž etničkih linija – stoji na sajtu CIA.
Pod vođstvom Miloševića, navode u publikaciji, Srbija je vodila nekoliko različitih vojnih kampanja da ujedini Srbe u susednim republikama u tzv. Veliku Srbiju. Ove akcije su na kraju propale, što je dovelo do potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine.
Potom spominju „albansku pobunu 1998. na Kosovu, koja je izazvala srpsku antipobunjeničku kampanju“. NATO bombardovanje usledilo je 1999, nakon što je Miloševićeva vlada odbacila međunarodni sporazum.
– Izbori u SRJ krajem 2000. doveli su do pada Miloševića i instalacije demokratske vlasti – navodi se u publikaciji, kao i da nakon dve godine neubedljivih pregovora Kosovo proglašava nezavisnost u februaru 2008.
Na kraju dela u kom predstavljaju Srbiju piše da je Aleksandar Vučić promovisao ambiciozan cilj – Srbija u EU do 2020. godine.
U poglavlju o ekonomiji objašnjavaju da se srpska privreda oslanja na proizvodnju i izvoz i uglavnom je vođena stranim investicijama. Pogrešno upravljanje ekonomijom u Miloševićevo vreme, sankcije, građanski rat i oštećenja infrastrukture i industrije tokom NATO bombardovanja doveli su ekonomiju u gore stanje nego 1990.
– Glavni predstojeći ekonomski izazovi u Srbiji uključuju: visoke stope nezaposlenosti i potrebu za stvaranjem radnih mesta u privatnom sektoru, reforme državnih preduzeća i potrebe za novim stranim direktnim ulaganjima – stoji u knjizi CIA.
Osim toga, drugi ozbiljni izazovi odnose se na neefikasan pravosudni sistem, visok nivo korupcije i starenje stanovništva. Kao faktore koji su povoljni za privredni rast Srbije nabrajaju ekonomske reforme u procesu pristupanja EU i sporazum MMF-a, stratešku lokaciju, relativno jeftinu i kvalifikovanu radnu snagu i sporazume o slobodnoj trgovini sa EU, Rusijom, Turskom…
Prema CIA, 57,7 procenata zemljišta se koristi za potrebe poljoprivrede, 31,6 čine šume, deset odsto služi za ostale namene. Prirodna katastrofa, koja preti Srbiji, kaže CIA, jesu – zemljotresi.
IZMERILI I MOKRE ČVOROVE
CIA navodi da Srbija ima tačno 3.809 kilometara pruga, 44.248 kilometara drumskih puteva i 587 kilometara vodnih puteva (uglavnom na Savi i Dunavu). Detaljno su analizirane etničke grupe, religiozne, starosna struktura stanovništva, mortalitet i natalitet, uhranjenost, pismenost, koliko dugo traje školovanje, kolika je nezaposlenost mladih, koliki procenat Srba ima mokri čvor i pristup pijaćoj vodi, pa čak i broj obolelih od HIV-a.
ANA I VUČIĆ
U DELU o vladi može se pronaći spisak svih opština i gradova, sa onima koji se nalaze na teritoriji Vojvodine, koji su obeleženi zvezdicom, i pojašnjenje kakav je pravni sistem države. Da se podaci redovno ažuriraju govore i datumi promene vlasti, pa se tako navodi da je Aleksandar Vučić predsednik od 31. maja, a Ana Brnabić premijerka od 29. juna ove godine.
Novosti
.i.