Civilno društvo zahteva hitno povlačenje nacrta novog Zakona parničnom postupku
Ministarstvo pravde je krajem prošlog meseca stavilo na javnu raspravu Nacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku.
Ovaj Nacrt sadrži brojna štetna rešenja koja pristup pravdi svode na plaćanje sudskih taksi. Takođe sam proces izrade ovakvog nacrta bio je veoma problematičan, imajući u vidu da u sastavu radne grupe nije bilo predstavnika relevantnih aktera poput advokatskih komora i specijalizovanih organizacija civilnog društva.
– Smatramo da amandmanima nije moguće popraviti ovakav nacrt i zato vas pozivamo da se pridružite apelu koji ćemo uputiti Ministarstvu pravde da hitno povuče iz procedure predloženi Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku zbog brojnih propusta, kako u načinu njegove izrade, tako i u tekstu zakonskih rešenja koja nas udaljavaju od željenog stanja u oblasti vladavine prava – poručuju iz Građanskih inicijativa.
Podršku apelu možete dati upisivanjem imena vašeg udruženja na listu potpisnika ovde, do utorka, 8. juna.
Civilno društvo zahteva hitno povlačenje nacrta novog Zakona o parničnom postupku
Mi, dolepotpisane organizacije civilnog društva, apelujemo na Ministarstvo pravde da hitno povuče iz procedure predloženi Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku zbog brojnih propusta, kako u načinu njegove izrade, tako i u tekstu zakonskih rešenja koja nas udaljavaju od željenog stanja u oblasti vladavine prava.
Naime, predloženi nacrt predviđa da će se, u slučaju neplaćanja sudske takse u zakonskom roku od osam dana, smatrati da je stranka odustala od podnetog podneska (tužbe, odgovora na tužbu, ili žalbe), čime građani koji nisu u mogućnosti da plate takse gube Ustavom zagarantovano pravo na zaštitu svojih interesa pred sudom. Smatramo da je nedopustivo da se ideja povećanja efikasnosti pravosuđa sprovodi ograničavanjem pristupa sudu građanima nametanjem administrativnih i finansijskih prepreka. Takvo rešenje nije u skladu sa civilizacijskim tekovinama kojima Srbija teži, a naročito nije prilagođeno aktuelnom socijalnom kontekstu našeg društva, i njegova primena u praksi bi mogla imati katastrofalne posledice.
Takođe ukazujemo na to da proces izrade Nacrta nije sproveden u skladu sa standardima transparentnosti i participativnosti, propisanim, između ostalog, i Zakonom o planskom sistemu RS. Tako, u sastavu radne grupe nije bilo predstavnika specijalizovanih organizacija civilnog društva, koje imaju svakodnevnu direktnu komunikaciju sa građanima, i zastupaju njihove interese u svom radu.
Iz tih razloga smatramo da postojeći nacrt nije moguće popravljati amandmanima, zbog čega i zahtevamo njegovo povlačenje. Pored toga, tražimo od nadležnog ministarstva da se u osnivanju nove radne grupe vode principima inkluzivnosti i participativnosti, i da u njenom sastavu budu zastupljeni predstavnici svih relevantnih i zainteresovanih društvenih grupa kako bismo zajedničkim naporima došli do kvalitetnog zakonskog teksta.
Potpisnice:
Kuća ljudskih prava
- Yucom – Komitet pravnika za ljudska prava
- Beogradski centar za ljudska prava
- Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji
- Građanske inicijative
- Centar za prakičnu politiku
- Asocijacija DUGA
- Nepušački edukativni centar – RP
- Media i reform centar Niš
- Udruženje Lilit, Beograd
- Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata
- Beogradski centar za bezbednosnu politiku
- Fond B92
- Glas građana Šumadije
- Nezavisno udruženje novinara Srbije
- Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda
- Trag fondacija
- CRTA
- Inicijativa mladih za ljudska prava
- Ekološki pokret Vrbasa
- Udruženje Res Publika
- Centar za razvoj demokratskog društva Europolis
- Praxis
- Kvalitetno pokrećemo zajednicu – KPZ Užice
- Udruženje Fenomena
- Catalyst Balkans
- Arhus centar Novi Sad
- Udruženje žena Peščanik
- N2 media
- PROTECTA
____________________________________________________________________