Da grad bude čistiji i lepši
Врло често у нашу редакцију стижу приговори грађана да ЈП Комуналац нередовно односи смеће из контејнера, са јавних површина и индивидуалних домаћинстава. Постоје и бројне рекламације на околност да камиони за превоз смећа за собом остављају отпатке или да из њих цури течност.
На другој страни надлежни у Комуналцу тврде да су поједини грађани немарни и да врло често у контејнере одлажу стари намештај, грађевински отпад, зими ужарени пепео и сл. Тврде и да ЈП Комуналац ради максималним људским и техничким капацитетима са којима располаже, али да је град од 115.000 становника давно превазишао те капацитете.
Истина је и на једној и на другој страни, а да би јавност боље упознали са реалним стањем када је ова комунална услуга у питању, замолили смо директора ЈП Комуналац, Петра Домановића, да одговори на неколико наших питања.
* Да ли тренутни људски и технички капацитети РЈ „Чистоћа“ могу да одговоре потребама одржавања чистоће за град од 115.000 становника?
– Што се тиче кадровске структуре, могу рећи да је ЈКП „Комуналац“, са око 250 запослених, од којих две трећине припадају оперативним радним јединицама „Чистоћа“ и „Хигијена“, суочен са проблемима у старосној и здравственој структури запослених, у обављању тешког и веома захтевног посла. Просечна старост запослених на пословима радника на сакупљању отпада износи око 50 година.
Као други већи проблем са којим се суочавамо је недостатак запослених, односно возача и радника на сакупљању отпада. Такође, мањак извршилаца се даље манифестује кроз непланирана и учестала одсуствовања запослених са рада, услед болести и повреда на раду и последично учестала боловања, што нам представља озбиљан проблем у процесу рада.
Тако постоји један број запослених који имају смањену радну способност, по одговарајућој лекарској документацији. Врши се провера оспособљености за безбедан и здрав рад радника распоређених на радна места са повећаним ризиком а то су радник на смећару и фекалној цистерни, радник-перач. Уз предузете све прописане мере безбедности, у току 2017. године, догодило се девет повреда на раду – седам лаких повреда и две тешке. Наравни, врши се редовно пријављивање свих повреда на раду Министарству рада запошљавања и социјалне политике.
Наведени проблем решавамо повећаним ангажовањем и продуженим радом, пријемом лица на рад на привременим и повременим пословима. Ту се опет јавља проблем обуке, заштите на раду и повећаног ризика на раду за новозапослене без радног искуства. Радним данима, ради најмање 20 екипа на сакупљању мокрог и сувог отпада, док викендом поменуту делетност обављају најмање шест екипа, у складу са потребама. Запослени у овој РЈ раде преко целе године, свих 365 дана, за време државних и верских празника, по свим временским приликама. Тако је изузетно тежак задатак задовољити потребе града ове величине у тежњи да крајњи корисници буду задовољни.
Посао је додатно отежан прилично дотрајалим возним парком, са око 50 возила, од којих нека раде у две смене, односно техничком опремом која је специфична у овој делатности и захтева константно одржавање, резервне делове, посебне надградње и прилагођавања како би се сложен процес изношења, транспорта и депоновања смећа обављао без застоја, а у складу са прописаним стандардима. Права реткост у комуналној делатности је да су шест возила смећара старија од двадесет година, а технички су исправна и свакодневно раде. Неке цистерне за прање улица су старе и 30 година. Ако се зна да је стопа амортизације комуналних возила 18% на годишњем нивоу, онда се види са каквим се проблемима сусреће ова радна јединица у извршавању редовних и ванредних радних задатака.
* Шта Комуналац и градска власт планирају да предузму како би се капацитети Комуналца повећали у складу са потребама?
– Обављање комуналне делатности у области одржавања чистоће града захтева сталне анализе и праћење у циљу подизања квалитета услуге. У сарадњи са оснивачем, набавка нових комуналних возила је свакако један од приоритета у овом тренутку. Комунална возила су веома скупа, али свакако апсолутно неопходна за даљи несметан рад, јер је наш возни парк у просеку стар 17 година. Ових дана су набављена два мања комунална возила за тзв „суви“ отпад.
Јавна набавка у току је за три специјална возила- смећара за комунални отпад капацитета 22m3, 16 m3 и једног од 12 m3, са дизалицом за подземне контејнере и грајфером. Крајем јула месеца се очекује испорука ових возила. План који смо усагласили са основачем предвиђа да се у наредне три године набави 9-10 специјалних комуналних возила разних намена.
Наше опредељење, као и опредељење Града, је да се категоризацијом по врсти отпада и начином одлагања смећа укључимо у најновије трендове, што опет подразумева набавку специфичних посуда за одлагање смећа.
Уже градско подручје смо планирали да покријемо подземним контејнерима, који својом конструкцијом знатно олакшавају читав процес вршења услуге. Тренутно је постављено 15 подземних контејнера углавном на подручју ширег центра града, ове године у плану је постављање још девет. Тачне локације се одређују и зависе од катастра подземних инсталација и општих урбанистичких услова. И то у фомацији по два контејнера на једној локацији са јасно назначеном врстом смећа за коју је намењен, односно да ли је за мокру или суву фракцију смећа. Тиме се постиже повећање капацитета – запремине за одлагање отпада, стварају услови за наставак примарне селекције, као и уклањање надземних контејнера који ометају саобраћај, а и из подземних контејнера се не шири непријатан мирис.
Приградско и сеоско подручје је у програму постављања рециклажних платоа које планирамо и постављамо у сарадњи са Градом. Рециклажни плато је ограђен и независан простор у коме је смештено више врста контејнера, разврстаних по категоријама отпада за одлагање. Број и структура контејнера конкретног рециклажног платоа одређује се на основу укупног броја корисника услуга и у складу са окружењем и структуром отпада. Постављамо и јасне визуелне путоказе. Рециклажним платоом временом мењамо навике мештана, тако што би се медијским наступима и кампањом на терену утицало да селекција крене из куће сваког појединца, односно, примарна селекција се врши у сваком домаћинству, са циљем да грађани допремају већ класификовани отпад на рециклажни плато. Тешко је покрити сеоско подручје са 59 месних заједница и преко 14.000 домаћинстава, на веома широком подручју.
Што се тиче примарне селекције, током 2017. године, од концепције две канте (за мокри и суви отпад) прешло се на систем канте за мокри и црне полиетиленске кесе за суви – рециклабилни отпад. Утрошена количина кеса у току 2017. године је 900.000 за домаћинства и 150.000 за привреду и учешћа у акцијама.
У току ове године се интензивно радило на едукацији, подели кеса и проширењу реона као и подели PVC посуда од 120 литара за мокар отпад, грађанима који су поднели захтев за добијање на коришћење исте. Једини услов за добијање посуде је био да корисник редовно измирује обавезе. Код колективног становања у делу примарне селекције отпада је оргнизовано прикупљањем суве фракције отпада путем тзв. “црних кеса” где се по утврђеном распореду, одређеним данима, возилима намењеним за то врсту услуге. У осталим деловима града се ова врста отпада одлаже у посебно постављене жичане контејенере. На овај начин се месечно прикупи око 250 – 300 тона „суве фракције“ односно рециклабилног отпада, у односу на око 3000 тона „мокрог“ осталог отпада.
* Шта грађани треба да ураде да би изношење смећа било ефикасније ?
– Наше предузеће велику пажњу поклања едукацији суграђана, јер је правилно одлагање смећа основ за несметано вршење услуге.
Честим медијским обраћањем, саопштењима, илустрацијама покушавамо да грађанима предочимо значај правилног одлагања смећа у одговарајуће посуде за ту намену.
Стоји стални апел на кориснике наших услуга да учине додатни напор и одвајају смеће на месту настанка, односно да одлажу суви отпад у за то предвиђене посуде или кесе и тако својим ангажовањем учествују у процесу примарне селекције.
Веома је важно да наши суграђани редовно измирују своје обавезе према нашем предузећу, како би могли да покријемо велике трошкове пословања, али и да планирамо динамику инвестиција.
* Шта радници Комуналца затичу на терену приликом одношења смећа?
– Ту долазимо до једног од највећих проблема у процесу рада. Неадекватно одлагање смећа често може да наруши континуитет у вршењу услуге, да знатно смањи капацитет контејнера. Често контејнери буду испуњене кабастим отпадом, који брзо попуни запремину, запречи улаз па грађани своје смеће остављају поред контејнера. Наши радници приликом вршења услуге затекну скоро празну посуду. Не може сваки смећар покупити сваки отпад, посебно не кабасти….. Онда смеће разноси ветар, пси луталице и слично, што све ствара ружну слику.
Даље, честа појава су непрописно паркирана возила која спречавају прилаз контејнерима и онемогућавају вршење услуге. Возило мора ићи даље. А враћање на „прескочену“ исту локацију је велики проблем. Проблем представљају и наши добро познати „скупљачи секундарних сировина“, који несмотреним претурањем по контејнерима иза себе остављају поприличан неред и смеће разбацају око посуда. Зашто не рећи да је типично у улицама Цигларска, Приштинска, Данице Марковић на Кеју одлагање смећа „у пролазу“, тако што појединци своје смеће остављају у контејнере у тим улицама иако нису из тих зона града.
Како се сваког априла отвара акција „Пролећно чишћење“, то се суочавамо са увећаним количинама отпада и нетипичним отпадом за ту врсту посуда попут траве, грања, лишћа и слично. Крајем априла и почетком маја је било невероватних по 150 – 160 тона отпада дневно, мада је просечна количина око 100 – 120 тона.
У грејној сезони, проблематично је несавесно одлагање жара у контејнере, који запали смеће, чиме се доводе у опасност људски животи, околни објекти и паркирана возила.
Неадекватним одлагањем грађевинског отпада у посуде наша возила нису у могућности да изврше услугу када је контејнер напуњен бетоном и шутом, па се ангажују специјална возила за ту намену, што опет проузрокује застоје и повећава трошкове.
Класичних контејнера од 1,1 m3 има близу 2.000, што на градском што на сеоском подручју, а велики контејнери од 7 м3се празне уз помоћ „подизача“. У граду је распоређено и преко 15.000 пластичних канти за отпад….. треба напоменути да се понекад, непосредно пред пражњење у неким деловима града могу видети пуни контејнери, или се једноставно услед великих количина отпада напуне раније.
Понекад указивање грађана или медија на ову ситуацију није у складу са адекватном сликом пружања услуге, односно стиче се погрешан утисак да радници „комуналца“ не раде увек или на време свој посао. Догоди се да грађани сликом дају примедбу на пуне контејнере, а услуга се изврши непосредно по том. Сматрамо да није алармантно да неко слика и пошаље у медије слике 7-8 контејнера, од преко 2.000, колико их празнимо….
Санација дивљих депонија врши се по налогу ЈП „Градац“ или Комуналне инспекције на целој територији града, приградских и сеоских насеља. Број дивљих депонија се смањује, али апелујемо на грађане да увек пријаве стварање и постојање дивљих депонија, било нама, било комуналној инспекцији или комуналној полицији.
* Који су екстерни проблеми у функционисању Комуналца?
– Има их више, али…. Наше предузеће очекује још ефикаснију сарадњу са комуналном полицијом и комуналном инспекцијом, на сталном задатку отклањања и санкционисања несавесног и неодговорног понашања појединаца.
„Комуналац“ прикупља и допрема комунални отпад до Трансфер станице која се налази у зони бивше депоније „Прелићи“, а потом празни возила директно у „роло“ контејнере ЈКП „Дубоко“. Током ове године неколико пута се десило да касни достава „роло“ контејнера од 32 м3, па се ланчано нижу наши камиони на Трансфер станици, јер немају где да истоваре отпад. Потом наше екипе касне на терену због чега се ствара незадовољство код корисника услуга. Посебно наглашавамо проблем код застоја у процесу преузимања смећа за депонију „Дубоко“ када се деси између смена, где обе смене остају блокиране, па возила чекају на Трансфер станици пуна смећа, што такође за последицу има кашењење у вршењу услуге.
Како би то избегли, морамо да уведимо додатне екипе у другу, евентуално и у трећу смену, што изискује прековремене сате, ноћни рад и остале проблеме. Наравно, и ЈКП „Дубоко“ понекад има своје проблеме, као што је на пример квар на возилу, или недовољан број возача, али ово се решава.
Наравно, сви ови проблеми никако не треба да се одразе на квалитет вршења услуге према крајњем кориснику, којих наши суграђани, на крају, не морају ни да буду свесни, али стоји чињеница да смо сви на истом задатку и да је заједнички интерес несметано функционисање процеса изношења, транспорта и депоновања смећа.
ЈКП „Комуналац“ је наше највеће јавно предузеће и за разлику од осталих јавних предузећа обавља више комуналних делатности. Послује на више локација, са значајним бројем запослених, што у знатној мери отежава квалитетно руковођење, планирање, реализацију и контролу.
– Трудимо се максимално да додељене делатности, у границама расположивих људских и материјалних ресурса, обављамо одговорно и квалитетно. У сарадњи са оснивачем, стално радимо на томе да систем вршења услуге из домена делатности нашег предузећа подигнемо на виши ниво, што би допринело стабилним условима пословања и резултирало задовољством крајњег корисника. Даљи ефекти би били унапређење квалитета живота локалне заједнице, што је основни задатак Јавног предузећа, односно да као сервис грађана омогући да град одржимо чистијим и бољим местом живот – каже Петар Домановић, директор ЈКП Комуналац.
______________________________________________________________
Kad ce ulica Dragisa Misovic, deo od Car Lazar kafane pa do Vavilona da dobije kante i da se konacno 5 kontejnera od kojih ne moze da se dise uklone iz centra grada??? Ili vam se placa da KMN iako po zakonu mora da ima veliki kontejner u svom prostoru isti NEMA nego otpatke od hrane, koske od stoke ubacuje u kontejnere!
Idu tamo podzemni kontejneri, nece biti kanti uskoro
Da li će Ljubićski kej dobiti podzemne kontejnere?
Skupi su i prvo ide centar grada, u parnoj steukturi. 2019 ceo Ljubicki kej
Skupi su i prvo ide centar grada, u parnoj strukturi. 2019 ceo Ljubicki kej se pokriva podzemnim kontejnerima. Takav je plan nadamo se da cemo obezbwditi novac. Izbacujemo nadzemne kontejnere od centra prema velikim gradskim naseljima. Pa onda Avenija lipa donji deo.
Opet kontiljeri problem u Cackogradu.
Bravo Pero druze precizan posvecen i odgovoran. Znam dobro ovog coveka radili smo zajedno da ga posaljes na hirusko odelenje bio bi tata mata za par meseci. Neverovatno posvecen i pametan covek. Srecno bilo druze i puno uspeha
Šta je sa reciklažinim ostrvom u Viljuši sto je planiran još prošle godine da se postavi?
U junu – do kraj iduceg meseca gradimo reciklazni plato u Viljusi, Ovcar banji, Milicevcima, Trbusanima, Trnavi..Zablacu..,
Cekamo ovih dana saglasnosti saveta mesnih zajednica.
Од како је Домановић дошао за директора град је прилично чистији. Сам Чачак, иначе,по последњем попису имо је око 74.ооо становника, а подручје Града, некадашње општине, око 116.ооо.Не верујем да ЈКП“Комуналац“ брине о чистоћи свих седамдесет и нешто месних заједница, од Овчар Бање до Бреснице.
I ja mu zelim sve najbolje skolski davne neke
Grad ima 99.000 a ne 115.000 stanovnika !!!!