Da li će papa uputiti izvinjenje
Ove godine svetska javnost se uzburkala kada je otkriveno skoro 1.000 dečjih leševa na imanjima rezidencijalnih škola za Indijance u Britanskoj Kolumbiji, a potom i u provinciji Saskačuan, a premijer Džastin Trudo je brže-bolje zatražio od pape Franciska da dođe u Kanadu i uputi izvinjenje kanadskim Indijancima zbog uloge Katoličke crkve u vođenju internata za domorodačku decu.
Premijer Trudo je 2018. priznao „kulturni genocid“ nad indijanskim narodom, ali je izbegao pominjanje ubijanja dece. U vreme školskog sistema koji je postojao sve do 1996., oko 150.000 dece indijanskih starosedelaca, odvajano je od porodica i prebacivano u crkvene škole.
Katolička i Anglikanska crkva su od polovine 19. veka zajedno sa kanadskom državom krenule u proces „socijalizacije“ Indijanaca.
Sudbina indijanske dece veoma podseća na sudbinu stradale srpske dece tokom Drugog svetskog rata. A šta o događajima u Jasenovcu i Jastrebarskom, ali i Srebenici i Sinđijangu – kažu zvaničnici Kanade na čelu sa premijerom?
Zapadne zemlje, među kojima i Kanada, zatvaraju oči pred događajima u Jasenovcu, gde su srpska deca, baš kao i indijanska – po dolasku u logor odmah razdvajana od majki, a potom bila izložena fizičkom, seksualnom, psihološkom nasilju i na kraju ubijana. Svedočanstva preživele dece iz logora Jasenovac su potresna: „Najstrašnije čega se sećam bili su krici kada su živu decu bacali u peć“; „Samo sam se molio da me odvedu i streljaju, a ne da me zakolju„; „Decu bi bacali u vis i dočekivali ih na bajonete.“
Logor Jasenovac u Nezavisnoj državi Hrvatskoj (Republika Hrvatska je članica EU) prema ocenama istoričara bio je još užasniji od Aušvica.
U Zapadnoj javnosti malo je poznato da je u julu 1942. u mestu Jastrebarsko kod Zagreba formiran ustaški koncentracioni logor za decu, jedini takav u Evropi.
Srpska pravoslavna deca uzrasta od 10 do 14 godina bila su smeštena u zgradama crkvenih ustanova. Tu su ih ‘prevaspitavali’ u ustašku mladež, učili ih ustaške pesme, mučili i svirepo kažnjavali. Devojčice su uglavnom bile smeštene u tadašnji franjevački samostan. One su terane na rad, ali i na redovnu molitvu i odlaske u (katoličku) crkvu.
Tačan broj stradale srpske dece u ovom logoru ostaje pod znakom pitanja do danas. Ali pod znakom pitanja nije Katolička crkva ni njena prilično aktivna uloga u ovim užasnim događajima.
Kanadski premijer Trudo nikada nije spomenuo, niti odao počast stradaloj nedužnoj srpskoj deci, niti pokazao empatiju za počinjene teške zločine nad Srbima u oba svetska rata u kojima su Kanada i Srbija bili saveznici.
Dr Arčibald Rajs, profesor Univerziteta u Lozani i švajcarski kriminolog, početkom Prvog svetskog rata, došao je u Srbiju kako bi napravio uviđaj i dokumentovao za istoriju nedela austrougarske vojske nad srpskim stanovništvom. Njegovi izveštaji su uticali na zapadno Evropsko javno mnjenje i poboljšali medijsku sliku o Srbiji tokom rata. U jednom kratkom vremenskom periodu, Srbi su smatrani ‘dobrim momcima’, čak i na Zapadu.
Zaborav ili sistematsko zatiranje istine?
Na sednici Saveta bezbednosti UN 2015. Rusija je uložila veto na Britanski predlog rezolucije o Srebrenici, a ruski ambasador Vitalij Čurkin, predlog rezolucije je nazvao „politički motivisanim“ – naglašavajući: „da Britanski nacrt nije konstruktivan jer optužuje samo jedan narod. Takav pristup nije legitiman i ne služi napretku u BiH.“
Ali bez obzira na odluku SB UN, kanadski premijer Trudo, prošle godine se oglasio i javno odao počast stradalim Bošnjacima u Srebrenici. Premijer se obratio naciji, povodom 25. godišnjice „genocida“ u Srebrenici, i rekao da su dešavanja iz jula 1995. tamni period istorije koji nikada ne smemo zaboraviti. (Ali je zaboravio na jednu „sitnicu“: u Bosni i Hercegovini rat se završio 1995, a „kulturni genocid“ nad Indijancima trajao je još godinu dana nakon toga, u periodu mira i prosperiteta u Kanadi).
Trudo je 2020. izjavio: „…Svim Bošnjacima u Kanadi i širom sveta: Kanada je uz vas i danas tuguje sa vama…„
Bilo kako bilo, zvaničnici Kanade se ne obaziru na činjenicu da SB UN nije usvojio rezoluciju o Srebrenici, ali se očajnički trude – sa premijerom koji je predvodio brojne neuspešne kandidature Kanade za privremeno članstvo u SB Ujedinjenih nacija – da sednu za glavni sto UN.
Koliko daleko idu u tom pokušaju govore podaci da su prošle godine kao mali znak pažnje javno nudili razglednice, čokolade i maske za lice sa grbom Kanade – a diplomate Ujedinjenih nacija dobili su i besplatne karte za koncert kanadske pevačice Selin Dion.
Trudo je tokom 2020. boravio na brojnim putovanjima, u sklopu lobiranja za privremeno mesto u SB UN, pokušavajući da osigura glasove karipskih i afričkih zemalja.
Kako je poznat po tome što voli da se javno izvinjava, Trudo se 2019. izvinuo i braon/crnom čoveku.
Naime, on se 2001. maskirao – lice i ruke je ofarbao u crno, obukao se u arapsku odeću, što je prepoznato kao rasizam. U javnosti su osvanule fotografije iz godišnjaka, privatne srednje škole „West Point Grey Academy“ u Vankuveru, gde je Trudo u to vreme predavao. Aktuelni premijer je izjavio da (sada) shvata da je njegova odluka, da se tako maskira, bila rasistička i da zbog toga „duboko žali“. Ali izgleda da afričke i karipske zemlje nisu prihvatile njegovo izvinjenje, pa je lobiranje propalo, a stolica u SB UN se ponovo izmakla.
Kina i Republika Srpska
Donji dom Kanade u februaru 2021. glasao je i proglasio da se u Kini događa genocid nad više od milion Ujgura u zapadnom regionu Sinđijang, ali premijer Trudo i njegov kabinet bili su uzdržani od glasanja.
Neobavezujući predlog usvojen je jednoglasno pošto su svi, osim Trudoa i njegovog kabineta, glasali za meru kojom se poziva Međunarodni olimpijski komitet da premesti Zimske olimpijske igre 2022. iz Pekinga.
Visoki vladin zvaničnik rekao je da proglašavanje nečega u parlamentu Kanade neće dati adekvatne rezultate u Kini i da je zato potrebna saradnja sa međunarodnim saveznicima i partnerima (o satanizaciji Kine). Ovaj zvaničnik je uslovio medije da ostane anoniman.
Liberalni ministar inostranih poslova Mark Garno (Marc Garneau) bio je uzdržan kao i ostatak kabineta prilikom glasanja; ali je u izjavi rekao da bi trebalo pokrenuti kredibilnu međunarodnu istragu kao odgovor Kini za negiranje optužbe o genocidu.
– I dalje smo duboko uznemireni užasnim izveštajima o kršenju ljudskih prava u Sinđijangu: političko prevaspitavanje, prinudni rad, mučenja … – rekao je Garno.
Kineski izaslanik u Kanadi poručio je kanadskim parlamentarcima da se ne mešaju u unutrašnje poslove Kine. Zvanična Kina negira bilo kakve zloupotrebe i insistira da su koraci koje je preduzela neophodni za borbu protiv terorizma i separatističkog pokreta.
U junu 2021. nezavisna međunarodna komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. zaključila je da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte. Komisija je saopštila: da je u Srebrenici stradalo ne više od 3.500 Bošnjaka i 2.000 Srba (i to u ratnim uslovima – dok su deca Indijanaca stradala u razdoblju mira, a broj usmrćene indijanske dece u procesu „socijalizacije“ i nasilnog pokrštavanja se procenjuje na više od 60.000 – prema rečima Kevina Aneta (Dr Kevin D. Annett), teologa i kanadskog pisaca).
Predstavnici vlasti u Kanadi nisu komentarisali Izveštaj međunarodne komisije o Srebrenici, niti se Trudo ikada oglasio povodom toga. Izveštaj Komsije koji ima više od 1.000 strana dostupan je na njihovom sajtu na engleskom i srpskom jeziku: www.incomfis-srebrenica.org
U svetlu najnovijih skandaloznih otkrića dečjih leševa u Kanadi, za očekivati je da se oglase predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Milorad Dodik srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine sledećim rečima: „…Svim Indijancima u Kanadi i širom sveta: Srbija i Republika Srpska su uz vas i tuguju sa vama…“ Jer ko može bolje od nas (žrtava genocida) da razume i saoseća sa patnjama Indijanaca.
Naravno, ostaje da se vidi da li će papa uputiti izvinjenje kanadskim Indijancima zbog uloge koju je Katolička crkva imala u vođenju internata za domorodačku decu; a potom da li će uslediti izvinjenje Srbima zbog stradanja srpske dece širom Nezavisne Države Hrvatske u kojoj je Katolička crkva bila saučesnik, a posle rata spašavala i krila ustaške zlikovce.
Piše: Marina Bulatović
________________________________________________________________
Eto Marina, vrati se ti kod nas u Srbiju, ovde srećom niko ne poriče nijedan genocid i zločin počinjen nad bilo kime.