Да ли је одзвонило штампаним медијима? Будућност је дефинитивно дигитална
– Будућност штампаних медија је дефинитвно дигитална, али то не значи да ће штампа у потпуности нестати – оценио је Веселин Вачков, директор „Лидове новини“ из Чешке на панелу посвећеном будућности новина и портала на конференцији коју у хотелу Хилтон организује Нова економија уз подршку USAID, ОЕБС, MDIF, ЕУ Делегације, Нова.рс и Direct Media.
Вачков каже да штампани медији нису ни будућност, ни прошлост.
Он сматра да ће у годинама пред нама бити штампаних медија, те добро профилисаних магазина који имају одређену нишу, али да је дигитална трансформација и развој онлајн претплате за такве медије „питање живота и смрти„.
Јелена Тушуп, директорка дигиталног развоја са Нова.рс, не сматра да је таблоид ружна реч, већ други начин представљана стварности који је „people oriented“.
– Нова.рс је еволуирала у један коцнепт који има јак информативни бренд где истражујемо приче. Сваких месец дана имамо једну ексклузиву, врло нам је важно да информативни део буде релевантна ауторска истраживачка прича, са друге стране смо у прилици да понудимо корисницима и други садржај као што је „Show“ и спортски – рекла је она.
Додаје да Нова има хард њуз пристип за инфо, али да има много тога још – лајфстал протал и забавни портал.
Бојан Цвејић, директор и главни уредник портала Данас, каже да озбиљан садржај може да се спакује тако да одговара новим потребама публике.
– Сваки наслов треба да буде клик бејт, али то не мора да буде погрдан појам, то је суштина новинарства. Ако наслов није такав да привлачи пажњу, нећемо доћи ни до те наше публике, која неће хтети да прочита нашу вест – каже.
Он сматра да и таблоид и клик бејт имају погрдно значење, јер већина таблоида није „таблоид“ већ шире пропаганду.
Сања Лалевић, глобал Meta Comms & Education Lead, каже да многи бизниси и медији посматрају платформу на начин да она треба да претпостави и да им да оно што очекују, а без адекватних улаза са њихове стране.
Када се ради о бустовању, Лалевић сматра да се „наравно улудо троши новац ако нису дефинисани бизнис циљеве до којих желимо да дођемо“.
– Уколико сами нисмо схватили шта желимо да постигнемо позиционирањен на платформама и да ли је то тај чувени „reach“, односно да дођемо до већег броја људи – ајде да размислимо што нам је важан тај reach. Онда ћемо доћи до адекватног решења, да онда заиста кажемо ‘да ово је добро иневстиран новац“. Када иневстирамо новац у неки садржај, онда резултат треба да се врати – рекла је она.
Вачков каже да постоје истраживања која кажу да сајтови који имају алатке за персонализацију бележе раст времена који читаоци проводе на њима. Са стране бизниса, персонализација је добра за медије, сматра.
Међутим треба избегавати екстереме и ту је добар хибридни модел – комбинација персонализације и људског елемента, каже он.
– То значи да нећу дозволити роботима да одлуче шта је на врху мог вебсајта, на пример 6 првих позција треба да је уређивачка одлука – рекао је он.
Извор: Нова економија / УНС
___________________________________________________