Dan Užica: Slavlje vlasti i protest građana
U užičkom Narodnom pozorištu slavlje predstavnika lokalne i republičke vlasti. Veličaju se uspesi, sviraju violine i dodeljuju nagrade, povodom 9. oktobra – Dana grada. A, ispred te iste zgrade-nemi protest Užičana.
Nekoliko desetina aktivista, sa velikim transparentima „Da (ne) dišemo Duboko“ i „Deponiju nećete širiti“, u tišini, sinoć su dočekali političku svitu, koja je pored njih, žureći na slavlje, prolazila, takođe, u tišini.
– Našim simboličnim zidom ćutnje pokazujemo nezadovoljstvo dosadašnjim potezima gradskog rukovodstva i svih državnih institucija u rešavanju problema na deponiji Duboko. I mi smo građani ovoga grada, samo što smo mi nezadovoljni građani – kazao je za OzonPress Jovan Topalović iz udruženja „Da (ne)dišemo Duboko“.
Za to vreme, u pozorišnoj sali, u prvom redu sede predsednik Skupštine grada, gradonačelnica i izalasnik predsednika Srbije i nekadašnji direktor srpske policije Milorad Veljović.
Tu je i Čajetinac Đorđe Dabić, državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samoprave, njegove kolege iz Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek i Ministarstva za rad i zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Đorđe Todorov, poslanici koalicije oko SNS i mnogi drugi.
Među gostima su predstavnici ambasada Tunisa, Kazahstana, Rusije, zbratimjenih gradova, vojske, policije, Srpske pravoslavne crkve…
Sklavko i Užice
Prvi poznati pisani trag o Užicu potiče iz spisa od 9. oktobra 1329. godine, koji se čuva u dubrovačkom arhivu, i taj dan je, devedestih godina dvadesetog veka, ustanovljen kao Dan grada. „1329. indikata dvanaestog, 9. oktobra, Mila, žena Sklavka iz Užica, dala je aptagi uz milost za Radoslavu Biserku za četiri perpera i osam groša, zadržavajući pravo za taj iznos nad kućom rečene Biserke sve do sledećeg Uskrsa“, piše u tom dokumentu-priznanici. U knjizi „Užice sa vranama“, književnik i akademik Ljubomir Simović navodi da je „pomenuti Sklavko, koji u ovom postupku i dokumentu samo služi za identifikaciju svoje žene, stekao, pukim slučajem i bez ikakve svoje zasluge, neočekivanu i sve do danas neosporenu slavu prvog Užičanina za koga se zvanično zna, lično i poimenice“.
Na sceni su se nizali igrokazi o Iliji Narandžiću, užičkom trgovcu, knjižaru i osnivaču prve osnovne škole u gradu, Stojanu Stivu Tešiću, oskarovcu i, takođe, Užičaninu, kao i o Crkvi Svetog Đorđa, uz nastupe beogradskog violinskog trija „Dinamika music“ koji je muzicirao uz ritam podršku iz laptopa. Moglo je to mnogo kalitetnije i primerenije gradu koji je ove godine nacionalna prestonica kulture.
Niko od predstavnika republičke vlasti nije govorio. Prisutne je pozdravio Branislav Mitrović, predsednik Skupštine grada, a gradonačelnica dr Jelena Raković Radivojević je govorila o završenim projektima i obećala one ranije obećane koji se godnama ne realizuju, poput obilaznice oko grada, rekonstrukcije Zdravstvenog centra, rešavanja problema deponije Duboko.
Oboje su uručili najviša gradska priznanja zaslužnim pojednicima, ustanovama i organizacijama za ravoj Užica. Povelja grada je pripala Crkvi Svetog Đorđa, povodom 185 godina tog hrama, preduzeću Putevi Užice, kao i Prvoj osnovnoj školi kralja Petra Drugog, osnovanoj pre 195 godina.
Plaketama su nagrađeni Sportski savez Užica, Atletski klub osoba sa invaliditetom „Pora“ čiji članovi su Nebojša Đurić i Miloš Zarić ,koji su osvojili srebrne medalje na Paraolimpijskim igrama u Parizu, Marko Sekulić, kondicioni trener košarkaške reprezentacije Srbije, kao i TV 5 za 30 godina rada.
Isto priznanje je pripalo Udruženju gluvih i nagluvih Zlatiborskog okruga, Umetničkoj školi, Muzičkoj školi „Vojislav Lale Stefanović“, Slobodanki Cvijović Sarvan, profesorki i defektološkinji, Božidaru M. Neškoviću, sportskom radniku, i Darku Vukojičiću, direktoru preduzeća Prehrana.
Nastavlja se blokada
Aktivisti udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ su, od 18. avgusta, blokirali prilaz deponiji i, osim iz Užica, ne dozvoljavaju da se na njoj odlaže smeće iz drugih gradova. Kažu da nastavljaju blokadu i traže da odgovaraju krivci za veliki požar od 3. maja na deponiji, koja već dve godine nema potrebne dozvole za rad, pretrpana je smećem i godinama zagađuje vodotokove i zemljište.
Nagrade grada uručene su dr Bojanu Maričiću, kardiologu, Vuku Šiljkoviću, đaku generacije Užičke gimnazije, Urošu Burliću, studentu Medicinskog fakulteta u Beogradu, Vladimiru Kurćubiću, reditelju, Nikoli Radosavljeviću, grafičkom umetniku, Radovanu Pavloviću, učitelju, i poljoprivrednici Dragici Dimitrijević.
U ime nagrađenih zahvalila se Nina Vukić, direktorka Prve osnovne škole kralja Petra Drugog. – Naš rad i posvećenost su primećeni i vrednovani. Svako priznanje sa sobom nosi odgovornost i to je podstrek da i dalje doprinosimo razvoju našeg grada – poručila je direktroka.
Tekst i foto: Nenad Kovačević
______________________________________________________________________