Delegacija Ujedinjenih nacija posetila Čačak
Čačak je posetila stalna predstavnica UN Irena Vojačkov Solorano u Srbiji i Žarko Petrović iz UNDP (Program Ujedinjenih nacija za razvoj). Cilj posete visokih predstavnika Ujedinjenih nacija je sagledavanje stanja posle najnovije poplave koja je opet prouzrokovala velike štete u čačanskom kraju. Gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić je gostima predočio šta je sve uništeno u poplavama pre dve godine i u najnovijem talasu, kao i o tome šta treba sve uraditi kako bi se delovalo preventivno. Nakon razgovora u gradskoj upravi, predstavnici UN su sa gradskim rukovodstvom obišli najkritičnije delove – branu i jezero u Međuvršju, Parmenac, deo oko „Borčeve“ hale, kao i poplavljene delove u Konjevićima i Preljinskoj Baluzi, gde su posebno velike štete na stambenim objektima.
– Program UN za razvoj je pomagao Srbiji u prošlosti kada su bile velike katastrofe. Sada pratimo situaciju kako bismo videli gde su najveći problemi. Mi smo spremni da pomognemo ukoliko to bude potrebno i u Čačku – rekla je Irena Vojačkov Solorano i pohvalila grad Čačak u kome se, prema njenim rečima, investiralo u prevenciju i naglasila da se još više mora uraditi na tom planu, posebno kada je u pitanju čišćenje korita reka i jezera na teritoriji grada, kao i u pogledu izgradnje još viših bedema. Ona je pozvala nadležne da se što pre pristupi legalizaciji objekata, jer se to pokazalo kao najveći problem u postupku dodele pomoći od medjunarodnih institucija, podsetivši da je Italija proces legalizacije trajao čak deset godina.
Žarko Petrović podsetio je da je UNDP od poplava 2014. fokusiran na prevenciju i jačanju „otpornosti“ lokalnih samouprava od elementarnih nepogoda. Petrović je naveo da ova organizacija u saradnji sa nadležnim državnim institucijama i preduzećima, radi studiju celog sliva Kolubare, ali da je ovakva studija neophodna za još pet slivova u Srbiji, pa i sliva Zapadne Morave, gde će se tačno utvrditi gde je potrebno izgraditi bedeme a gde podići brane koje će zaustaviti udarni talas vode. UNDP je pomogao i izradu katastra klizišta za područje Čačka, koji je veoma važan za neke buduće investicije
– Cilj posete je bio da predstavnici UN vide šta bi moglo da se uradi još kao preventiva u nekom budućem periodu. Mi smo zahvalni za pomoć koju su nam UN u prethodnom periodu uputile, a očekujemo pomoć i posle najnovije poplave – rekao je Ilić i dodao da su predstavnici UNDP izrazili spremnost da pomognu oko izmuljavanja jezera u Međuvršju i da će o tome voditi razgovore sa predstavnicima JP „Srbija vode“ i Vlade Srbije.
Sa predstavnicima UN razgovaralo se i o projektima za nadgradnju bedema oko Čemernice, izmuljivanju jezera u Medjuvršju kao i o potrebi i mogućnostima izgradnje novog trajnog bedema u Parmencu, čija bi dužina trebalo da bude oko 1,5 kilometara, kako bi se potpuno zaštitio taj deo grada. Pomoćnik gradonačelnika Milan Bojović podsetio je da je grad konkurisao kod UNDP-a projektom za odvođenje površnskih voda u blizini Trnavske reke, a pokrenuo je pitanje nabavke metalnih zaštitnih ograda kako bi se trajno zaštitila hala Borac.
Ujedinjene nacije su nakon poplava 2014. godine pomogle Čačak obezbedivši hranu za stoku a nakon toga zajedničkim sredstvima pomogle obnovu bedema na Čemernici.