Дијалогом и толеранцијом до разумевања и поштовања
Поводом обележавања Међународног дана људских права у организацији Центра за подстицање дијалога и толеранције организована је онлајн трибина на тему „Дијалогом и толеранцијом до разумевања и поштовања“ у којој су учествовали млади узраста од 20 до 24 године. Циљ трибине је био да се води конструктиван дијалог без увреда и грубих речи, да се промовише толеранција међу саговорницима и да се на тај начин утиче на промену понашања у комуникацији међу неистомишљеницима.
На почетку онлајн састанка Милица Ђоковић, једна од учесница, изјаснила се о личном ставу у односу на различитост међу половима о чему се развила дискусија и међу другим учесницима. Иако пријатељски расположени према бројним различитостима, позивајући се на традиционалне вредности, изјаве које су се чуле на почетку састанка обележило је присуство бројних предрасуда.
То је био разлог да се говори о важности дијалога, размени и уважавању критичког мишљења међу саговорницима, подстицању толеранције у вербалној комуникацији и предрасудама као најчешћем „камену спотицања“ у пријатељској комуникацији међу људима.
-Без обзира на то што су ставови поткрепљени аргументима у појединим ситуацијама били супротни, задовољан сам што је закључак на крају трибине био да неистомишљеника у разговору треба поштовати, чак и када је оно што он заступа, према мишљењу супротне стране, потпуно погрешно или чак бесмислено изјавио је Давид Атељевић.
Да није свака ситуација онаква како изгледа на први поглед, након два сата међусобне размене мишљења и ставова, Тамара Луковић је поручила да не постоји јединствен поглед на свет. Она је навела да је људима потребно да покушају да разумеју једни друге и да повремено „обују ципеле“ човека са којим се не слажу у мишљењу, како би се због бројних различитости избегла дискриминација, конфликти и друге непријатности.
Учесник трибине Урош Глишић је рекао да су дијалог и толеранција основни захтеви модерног друштва јер се људи разликују на више начина, наводећи полне, родне, верске, културне, расне, политичке и друге разлике.
-Толеранција није и не треба да буде само компромис, али увек треба имати на уму да је све што постоји рођено сусретом различитих идеја- рекао је Глишић.
Учесници трибине су јединствени у ставу да медији имају значајну улогу у промоцији толеранције и поштовања, јер како наводе, нико не воли да буде изложен подсмеху због рецимо физичког изледа, верске, националне, политичке и сваке друге различитости. У прилог томе цитиран је први члан Универзалне декларације о људским правима: „Сва људска бића рађају се слободна и једнака у достојанству и правима“.
Да потсетимо, пре 70 година Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је 10. децембар за Дан људских права како би скренула пажњу „народа света“ на две године раније потписну Универзалну декларацију о људским правима, као први свеобухватни инструмент заштите људских права. Декларација по први пут у историји човечанстава прокламује заједничке стандарде људских права које треба да постигну сви народи и све нације света.
Активности младих у оквиру теме „Дијалогом и толеранцијом до разумевања и поштовања“ подржао је град Чачак.
Sva ljudska prava bolesnoj osobi ometene u umnom razvoju u Čačku su oduzele tri žene iz tri različite institucije Čačka:K.V,N.Č,D.M ,oduzele mu pravo na lečenje,hranu,nasilja ekonomska ,psihička i drugi vidovi mučenja,da bi lice što pre umrlo a monstrumi došli do više desetina hiljada vredne njegove imovine,dok nisu te tri žene uradile gnusan čin,bolesno lice je imalo i koristilo sledeće usluge:dva puta besplatno godišnje banjsko lečenje,uslugu narodne kuhinje,jednokratne pomoći,besplatan prevoz….lice je najzad trebalo da ide u dom za stara lica u Guču,ali mu to tri žene zabranjuju,i predaju ga monstrumima,slučaj se sudski zataškava,a lice zverski mučeno,gde na kraju i nasilno umire