Dobitnica priznanja „Branislav Mane Šakić“
Naša poznata spikerka Ljiljana Marković ovogodišnja je dobitnica priznanja „Branislav Mane Šakić“ za životno delo i celokupni radni doprinos u elektronskim medijima Srbije.
Iako je već dugo nema u programima Radio televizije Srbije, ostaje u sećanju izuzetno prijatan glas kojim je više od 40 godina odmereno a sugestivno, jasno i sa besprekornom dikcijom, uz istančan i iznivelisan osećaj za sadržaj teksta, saopštavala najvažnije vesti milionima slušalaca i gledalaca.Bila je uvek i samo vrhunski interpretator vesti, smatrajući da je obaveza spikera da pročita napis a ne da unosi osećaje u njegovo saopštavanje.
Osim pravilnog i uhu prijatnog kazivanja, krasi je i lični stil, šarm, elegancija, prisebnost, duhovnost i kultura. Ljiljana Marković je 1959. diplomirala glumu na Akademiji za pozorište, radio, film i televiziju u klasi prof Jovana Kulundžića. Igrala je u nekoliko filmova, pozorišnih predstava i serija, ostvarivši zapaženu ulogu u filmu „Pogon B“ sa Pavlom Vujisićem.
Prvi nastup pred mikrofonom Radio Beograda beleži kao trogodišnja devojčica, a nakon rata postaje stalni član dečjeg hora i dramske grupe Bate Miladinovića. Vezu nastavlja honorarnim spikerskim radom, a produbljuje profesionalnim od 1962., da bi dve godine kasnije prešla u Televiziju Beograd, najpre kao najavljivačica a potom i voditelj i autor brojnih sadržaja.
Bila je prvi spiker eksperimentalnog televizijskog programa jula 1956., emitovanog iz zgrade Elektrotehničkog fakulteta tokom sajma tehnike. Po formiranju TV Beograda učestvuje u malim dramskim pričama Radivoja Lole Đukića, vodi emisije iz kulture „Spektar“, emisije za selo, a veliki uspeh beleži i kao narator u „Ženskim razgovorima“ Duška Radovića, kao i u TV serijalu „Kika Bibić“. Uspešnu karijeru je okončala 2000. odlaskom u penziju.
Pripada nezaboravnoj generaciji pionira televizijske profesije koju su činili Dušanka Kalanj, Miodrag Zdravković, Branislav Surutka, Mića Orlović, Branko Ilić.
Dobitnik je u više navrata nagrade „Gordana Boneti“, koja se dodeljivala najboljim spikerima na nivou bivše SFRJ.
Imajući sve to u vidu žiri je procenio da je 18. nagrada Fonda „Branislav Mane Šakić“ sasvim sigurno pristigla u prave ruke, da bi i sama nagrada dobila na značaju jer je njen nosilac doajen Ljiljana Marković.
Фонд за очување српског језика и неговање културе говора у електронским медијима Србије “Бранислав Мане Шакић”Желећи да подстакнемо очување нашег језика, штитећи га од страних утицаја неговањем правилног говора, посебно у електронским медијима Србије, где је улога спикера, водитеља и новинара од посебне важности, подсећамо да је управо тим поводом 1998. године установљена награда „Бранислав Мане Шакић“, са намером да се додељује за врхунски домет и високи професионализам у овом послу.Ово признање носи печат сећања и дужног поштовања према Браниславу Манету Шакићу, човеку-заљубљенику у чистоту језика и лепоту изговорене речи, чији су живот и четврт века спикерског рада остали уткани у битисање смедеревског радија.Имајући поменуто у виду, на иницијативу супруге Јадранке Нићин, новинара, и уз свесрдну подршку ове медијске куће формирани су Фонд и одличје који носе Шакићево име.Закључно са 2010.г. Плакета и новчани део награде додељивани су 16. октобра у Радио Смедереву, на дан његовог оснивања (1972.), да би након приватизације и одлуком власника овог медија да више не буду суорганизатори, целокупни ток уручења овог признања остао у надлежности оснивача Фонда и обавља се у Народној библиотеци Смедерева 5. јуна, на дан рођења Бранислава Манета Шакића.Стручни жири, у чијем саставу су представници Фонда, Радио Смедерева и неколико бивших добитника награде, од 1998. до 2015. изабрао је 18 најбољих за које сматра да су својим радом оправдали сврху постојања овог одличја.Подсећања ради, признање су добили : Даница Лекић, спикер Радио Смедерева, која је са колегом Шакићем у овој кући била од њеног оснивања, потом Драга Јонаш (Радио Београд), Марија Славковић (Радио Београд), Душко Марковић (Радио Београд), Снежана Живковић (РТВ Нови Сад), Винка Кнежевић (РТВ Крагујевац), Жарко Обраћевић (Радио Београд) и Томислав Богдановић (РТВ Крушевац). Међу добитницима су и Душанка Калањ (Радио телевизија Србије), Светлана Алексић (РТВ Панонија, Нови Сад), Александар Гајшек (Телевизија Студио Б, Београд), Стево Обрић (РТВ Крагујевац), Милоје Мића Орловић (Радио телевизија Србије), Мирослав Војводић (Радио Београд), Десанка Милосављевић (Радио Косовска Митровица), Дина Чолић (Радио телевизија Србије), Светлана Младеновић (Радио Београд 202), а ове године одличје је припало Љиљани Марковић (Радио телевизија Србије).Значај награде је утолико већи уколико се зна да јепрва и до скора једина те врсте на подручју бивших држава СРЈ и СЦГ, као и Србије, чему у прилог говори и континуитет доделе овог признања.
__________________________________________________________________