Dodeljen stan na korišćenje ratnom vojnom invalidu
Direktor Gradske stambene agencije Milan Draškić potpisao je danas ugovor sa ratnim vojnim invalidom Nikolom Maljkovićem koji će koristiti socijalni stan u narednih deset godina. Četvoročlana porodica Maljković izbegla je iz Hrvatske 1995. godine, i do nedavno su živeli u kućici od 20 m2 u selu Katrga. Socijalni stan koji su dobili na korišćene, plaćaće mesečno 7.000 dinara.
Ratni vojni invalid Nikola Maljković od danas ima krov nad glavom. Tužna životna priča njegove četvoročlane porodice počela je 1995. godine kada su prognani iz Gospića u Hrvatskoj. Pre toga, Maljković je bio teško ranjen kada je zadobio 60 odsto invaliditeta. Do sada su živeli u selu Katrga u kući koja ima 20 m2.
-Izbegli smo 1995. godine kada smo došli u Beograd kod svojih rođaka. Krajem te godine došli smo u Čačak, odnosno u selo Katrga, gde smo na koriščćenje dobili kuću od 20 m2. Kućicu smo dobili od dobrih ljudi i u njoj je živelo nas šestoro. Tu kuću obilazimo i dan danas, sređujemo čistimo, i obrađujemo zemlju, priča Nikolа Maljković.
Stan koji je dobila porodica Maljković bio je upražnjen tri godine nakon što ga je vratio stopostni ratni vojni invalid Dejan Stevanović. Nakon što su rešeni birokratski problemi, raspisan je oglas za izdavanje stana, na koji se, prema rečima direktora Draškića, nije javilo mnogo zainteresovanih lica.
-Mi smo bezuspešno pokušavali skoro tri godine da dođemo do situacije da raspišemo konurs. Zahvaljujući ličnoj inicijativi gradonačelnika Todorovića i Gradskog veća uspeli smo stvari da pomerimo sa mrtve tačke i da Skupština grada izglasa pravilnik koji definiše kriterijume za rapsodelu jedinice. Sprovedena je konkursna procedura i mogu reći da nije bilo neke veće zainteresovanosti ratnih vojnih invalida za konkurisanje i dobijanje stana, što svedoči da je grad Čačak u proteklom periodu dosta vodio brigu o ovoj kategoriji naših sugrađana. Danas useljavamo gospodina Maljkovića i mu želimo da u zdravlju i sreći koristi stan u narednih 10 godina, na koliko je potpisan ugovor, uz mogućnost produženja ugovora ako dve strane budu poštovale ugovorne klauzule, ali bez mogućnosti otkupa, barem ne u ovom trenutku, rekao je Milan Draškić, direktor Gradske stambene agencije.
Porodica Maljković plaćaće mesečnu zakupninu stana od 48 m2 oko 7.000 dinara. Iako on i njegova supruga nigde ne rade, ne očekuju da će biti problema u plaćanju obaveza.
-Živeli smo i živimo tako što idemo u nadnicu, radimo u tuđim njivama, kućama. Uskoro bi trebalo da dobijemo penziju jer u Hrvatskoj imamo 20 godina radnog staža, a punimo 65 godina života. Nadam se da će biti bolje. Što se tiče troškova moje pravilo je da se prvo plate računi državi, a meni što ostane. Tako će biti i dalje. Kirija će iznositi oko sedam hiljada mesečno. U današnje vreme je sve mnogo, ali dok me služi zdravlje ne plašim se, kaže Maljković.
Za potrebe ratnih vojnih invalida Gradska stambena agencija je obezbedila 15 stambenih jedinica, od kojih samo jedna nije izdata.
Bravo
BRAVO za opštinu i državu kad ratnim invalidima naplaćuje bilo kakav krov nad glavom.Od Rimskog carstva do današnjeg dana svaka ozbiljna država se oduživala svojim braniocima i invalidima,davajući zemlju,kuće,zdrastveno zbrinjavanje,zapošljavanje i itd.BRAVO i za ovog NESREĆNIKA,po njegovoj sadašnjoj životnoj priči smatram da bi bio srećniji da je poginuo tamo.BRAVO i za njegovu PORODICU kad je sve to istrpela i ostala koliko toliko čitava.BRAVO i za opštinu Čačak,JEDNU OD RETKIH OPŠTINA U SRBIJI KOJA NIJE BILA U STANJU DA URADI STUDIJU O ZBRINJAVANJU IZBEGLICA I RASELJENIH.EVROPSKA UNIJA I MEĐUNARODNI CRVENI KRST SU SRBIJI PRE VIŠE GODINI PONUDILI POMOĆ U REŠAVANJU TRAJNOG SMEŠTAJA IZBEGLICA I RASELJENIH.Sredstva su odobrena a Vlada Srbije je to spustila na opštine.Opštine po Vojvodini,Beograd i oko Beograda uveliko zadnjih par godina su to odradile stručno i omogućile ovim nesretnicima da se koliko toliko skuće:montažne kuće,napuštena seoska domaćinstva,socijalna stanovanja i itd.Sela oko Čačka iz godine u godinu su sve pustija,škole se zatvaraju,stanovništvo sve starije i starije,mladi se ne uzimaju,propast opšta.Organi opštine Čačak iz mandata u mandat (poverenik za izbeglice i raseljene,predsednici skupštine opštine,predsednik)nisu bili zainteresovani za ovako vrlo bitan problem ovih časnih i poštenih ljudi.Ali kod njih cvetaju ruže,oni su dobro i to VIŠESTRUKO SKUĆENI,oni su uspešni i oni mogu sve.SRAM MOŽE DA IH BUDE!!! Ovim putem pozivam Ozon press da proveri moje navode,jer ovaj problem na opštini Čačak obuhvata veliki broj naših građana.Možemo li nazvati nekog našim građaninom bez adrese a živi među nama? Veliki pozdrav redakciji!
Opstina Cacak pomaze onoliko koliko dobije od republike.Zajednickim naporima resena su stambena pitanja pojedinih izbeglih i raseljenih lica,kupovinom seoskih domacinstava,doniranjem gradjevinskog materijala.Slazem se da moze vise,ali to ne zavisi samo od gradskih otaca i poverenistva za izbegla i raseljena lica.POLITIKA KOMSIJA.Gledaj u svoje dvoriste i pomozi i ti koliko mozes.Redakcija treba da proveri tvoje tvrdnje.Videces da nisi upucen u potpunosti.