Dragačevo nestaje
Поводом рапидног смањивања броја пунолетних становника општине Лучани у периоду 2012-2019, те укупног броја становника општине Лучани од пописа 2011. до данас, огласило се Удружење „Наше Драгачево“ из Гуче. Као разлози са смањење становништва наводи се пре свега негативни природни прираштај, као и велико одсељавање ка другим срединама, често читавих породица. Саопштење преносимо у целости.
Имајући у виду расположиве податке о кретању броја пунолетног становништва у општини Лучани, базиране на броју гласача уписаних у бирачки списак, у периоду мај 2012 – мај 2019. године, долазимо до забрињавајућих података који нам говоре да је око 2.000 пунолетних становника мање у нашој општини у кратком периоду од само 7 година. Разлози су пре свега негативни природни прираштај, као и велико одсељавање ка другим срединама, често читавих породица.
Подаци које даје Републички завод за статистику говоре да је на Попису становништва 2011. године, општина Лучани имала 20.894 становника, док су процене РЗС за 2017. годину биле на 18.918 становника, при чему би тим трендом стање у 2019. години било на нивоу од неких 18.350 становника. Попис становништва који ће бити спроведен 2021. године даће коначан одговор на питање за колико се смањио број становника наше општине за десет година, од пописа до пописа, али већ сада расположиви показатељи јасно говоре да је смањење око 12 %, у односу на број из 2011. године, т.ј. смањење за једну осмину.
Поједина насеља у општини Лучани бележе у периоду мај 2012 – мај 2019 године драстично велика смањења пунолетног становништва, имајући у виду податке из закључених бирачких спискова пред сваке изборе одржане у општини Лучани, са којима располаже наше Удружење. Смањење броја пунолетних лица изнад просека за целу општину је у Горњем Дубцу (са Ливадама) 23,04 %, Зеокама 21,35 %, Тијању 20,38 %, Лису 20,11 %, Марковици 19,22 %, Ртарима 17,49 %, Грабу 17,05 %, Губеревцима 17,11 %, Вичи 15,69 % (посебно драстично смањење у делу Горњег и Доњег Бреста од преко 30 %), Негришорима 14,46 %, до смањења у Турици од 10,11 %, Драгачици од 11,61 % Вучковици 11, 63 %, Милатовићима 9,79 % Живици 10,14 % Горњој Краварици 11,60 %, што је око просека за целу општину.
Постоји један својеврстан парадокс да је у Лучанима (без Села Лучани) забележено веће смањење броја пунолетних лица у посматраном периоду за 279 људи (9,30 %), него у Гучи (без Велеса), где их је мање за 259 лица, (8,10 %), што је веома необично имајући у виду тренутну драстично бољу привредну ситуацију у Лучанима него у Гучи и околини, чија је привреда десеткована. Можда би разлог оваг парадокса могла бити чињеница да Гуча има приличан број фиктивно пријављених лица која не живе дужи низ година у Гучи, а нису се одјавили. Томе у прилог говори и чињеница да је у мају 2019. забележено чак 2935 пунолетних лица у Гучи, док је у Лучанима тај број био 2719.
Треће по величини насељено место наше општине – Котража (са Белим Каменом и Пшаником, без Луковића), имало је у посматраних седам година смањење броја пунолетних становника од свега 2,65 %, што је последица ранијег дугогодишњег позитивног природног прираштаја и мање миграције са породичних имања, али што се сада, на жалост, драстично погоршава лошим стањем у аграру и све већим одласком младих из Котраже, због лоше опште привредне ситуације и све тежих услова и безперспективност живота на селу.
Велико је питање колико је људи на територији целе општине фиктивно пријављено, а да живе широм Србије или по иностранству, а сасвим је сигурно да је тај број далеко већи од оних који су пријављени по другим градовима и општинама, а живе овде. Такве статистика не препознаје, али би битно утицали на још лошији скор у посматраном периоду за целу општину.
Годишње се у нашој општини у посматраном периоду роди од 120 до 150 беба, док умре око 400 становника. Само на негативној разлици рођених и умрлих, око 250 људи мање је годишње, док нас је по оптимистичној процени, још минимум око 150 мање због већег одсељавања из општине, него досељавања. Огроман проблем је и постојање више стотина мушкараца, у средњим годинама који нису имали услове, прилику и могућност да женидбом заснују своје породице и стекну потомство, а остали су на селу, на својим прадедовским имањима. Ти људи су велике жртве пропадања наших руралних подручја и има их на десетине у сваком селу.
Ово су веома драматични подаци и трендови који су на жалост присутни у целој Србији, тамо где је већинско српско становништво. Општина Лучани мора овај проблем озбиљно схватити јер ће се он само погоршавати, а наши „људски ресурси“ све више топити.
Предлажемо да се по хитном поступку од општине Лучани покрене програм откупа напуштених сеоских домаћинстава за заинтересоване младе српске парове и породице који би се населили на територији општине Лучани, првенствено на сеоском подручју, како би смо у наредних неколико година ублажили ове негативне трендове. Такође је веома битно да општина у партнерству са привредом и Државом покуша усмеравати инвестиције ка отварању малих и средњих производних и прерађивачких капацитета на сеоском подручју. Некада и једна мала фирма, са 10-15 радника, отворена на сеском подручју зна да преокрене судбину једног села и спречи његово даље одумирање и задржи бар један део младих на својим имањима и у свом месту. Даље повећавање накнада за свако новорођенче и покривање трошкова вантелесне оплодње је такође једна од мера које локалана самоупрва може предузети ради побољшања стања које је све неповољније.
Времена јесу тешка у континиутету деценијама, али морао повлачити потезе који гледају у будућност, спашавајући што се спасити да. Мере попут израде асфалтних путева у размери суфинансирања: 2 динара општина – 1 динар грађани, које смо и сами раније предлагали, су добре и корисне, али није само инфраструктура та која решава проблем опстанка и останка људи у нашој општини. Проблем је далеко сложенији и дубљи. Драгачево не сме постати напуштено подручје из кога су људи отишли. Све расположиве снаге треба усмерити у прављење Стратегије опстанка . За нека драгачевска села можда је већ прекасно.
(Удружење „Наше Драгачево”из Гуче је невладино и непрофитно удружење, основано на неодређено време ради остваривања циљева у области одрживог и равномерног локалног развоја, проучавања националне историје, културе, језика и писма, заштите животне средине и науке).
М. Парезановић, Удружење „Наше Драгачево“
Znaci za Vucica ce na sledecim izborima glasati samo ona zena iz Kotraze sto sva ushicena kaze „bio nam je Vucic“😂😂😂
Ako postoje uslovi I razlozi za zivot u drgacevu,zivota ce biti I obrnyto.Kupovati napystena imanja da bi we naselili mladi bracni parovi,a da nemogy da obezbede egzistencijy je bzv.Uzmi zeny pod ryky pa y selo pa probajte da zivite od poljoprivrede.Lako je sa budzeta soliti pamet,ali to je nerealno.Srbija je moralno,bankrotirano drystvo,ljydi sy bezverni I zato nestajemo.,
Jedva stigoh do kraja komentara, oči mi ispadoše kako pišeš brate…
Само полагачкиц док нестане ране у маркетима и огреје сунашце. Има се врну експрес брзо, само ако им се у међувремену не сруше ђедовске куће имаће и да прениће под кровом.