Droga za silovanje
U proteklom periodu, svedoci smo sve učestalijih slučajeva upotreba takozvanih „droga za silovanje i omamljivanje“, pitanje je koliko znamo o njima i o krajnjem cilju njihove upotrebe. Poražavajuća činjenica govori da u Srbiji aktuelno cirkuliše preko 600 vrsta psihoaktivnih supstanci. Neke od njih poput Flunitrazepama ili poznatiji kao Rohypnol, Fentalin, GHB (gama hidroksibuterna kiselina), MDMA (metilendioksimetamfetamin) i brojne druge supstance koje su i do 100 puta jače od kanabisa, neke čak isto toliko snažnije i od samog morfijuma. Uglavnom nemaju miris, ukus i boju pa se kao takve mogu podmetnuti sipanjem u običnu vodu. Sintetički kanabinoidi su sve popularniji, pa kao takvi se mogu naći prodajom u „šopovima“ i na dark webu kao osveživači prostora, uljane tinkture, čajevi, mirišljave cigarete, nargila kocke, smole, prah i kristali, pa je njihov uticaj moguć i kroz egzotične štapiće za osvežavanje prostora, pod znacima navoda.
Pod uticajem istih, žrtva se uglavnom ne seća većeg dela dana ili večeri, rupe u pamćenju su osnov takve vrste neželjenih omamljivanja. Osoba uglavnom ne pruža otpor, ne vlada razumno i gubi orjentaciju, nema opiranja, uglavnom su likovi mutni ili ih se uopšte ne mogu setiti. Na taj način su silovanja i otmice u velikoj meri olakšane, potrebno je samo pronaći žrtvu. Proces uvođenja u trgovinu ljudima, prostituciju i seksualnu eksploataciju kroz psihoaktivne supstance je daleko brži. Pre svega jer su mnoge devojke ucenjivane eksplicitnim sadržajem za koji se ne mogu setiti kako i gde je nastao, pod pretnjom da će isti biti poslat porodici, prijateljima i javno objavljen, mnoge od njih na taj način bivaju uvučene u eksploataciju, pre svega iz straha i osude, pod pretnjama i ucenom uz brojna ovisništva o narkotike.
Moramo da naglasimo jako važnu činjenicu, da su na dark webu dostupni i prodaju se, čak i recepti za pravljenje takozvane „droge za silovanje“ u kućnim uslovima, jer su supstance za pripremu iste dobro poznate i dostupne. Uzevši u obzir ovako bitan podatak, biva potpuno jasno da smo u daleko većem problemu nego što možemo i da zamislimo. Pre svega moramo naglasiti da su maloletnici sve češće dileri ovakvih droga koje mešaju sa alkoholnim i energetskim pićima, pa su nam poznati brojni slučajevi silovanja i podvođenja kod uzrasta između 11 i 17 godina. Želja za provodom, izlascima, pubertet, nezrelost, naivnost, jurenje lajkova i dokazivanje… samo su neki od momenata koji se koriste za lako dostupne potencijalne žrtve.
Moramo biti dobro informisani kao roditelji i društvo, kako bi smo pre svega navedene informacije preneli na naše najmlađe i na taj način preventivno delovali u cilju suzbijanja takvih negativnih društvenih pojava, koje im u velikoj meri mogu ugroziti živote i dalju budućnost.
Da bi smo se borili protiv ovakvog neprijatelja sadašnjice, moramo nešto i naučiti o njemu. Isto tako praćenjem ponašanja naše dece, možemo blagovremeno reagovati i sprečiti najgore. Kada sve udružimo i skupimo u jednu celinu, daleko su nam veće šanse za ozbiljnu borbu koju vodimo zarad bezbrižnije budućnosti naših mladih. Jedna reč više, jedna žrtva manje!!!
Maja Jovanović (Raković), portparol „IBSSA-Biroa za borbu protiv trgovine ljudima“
_________________________________________________________