Država će izaći iz medija u toku ove godine
U toku ove godine država će izaći iz vlasničke strukture medija u Srbiji, kaže državni sekretar u ministarstvu kulture Saša Mirković.
Na tribini o privatizaciji medija, on je naveo da je u prošloj godini prodato 34 medija, da će u 17 kapital biti podeljen zaposlenima, a da u 22 slučaja privatizacija je obustavljena.
– U 2016. godini je podvučena crta i država više neće biti u vlasničkoj strukturi medija – kazao je Mirković.
Predstavnica Agencije za privredne registre Ružica Mačukat kazala je da je po službeno dužnosti podaci o javnim glasilima preneti u registar medija, ali da značaj broj medija nije podneo dodatne podatke i uskladio ih u registru medija.
Predstavnici medijskih udruženja, međutim, upozoravaju da proces privatizacije nije doveo do veće transparentnosti vlasništva nad medijima u Srbiji.
Predsednik Upravnog odbora Anema Miša Tadić kazao je da je nakon privatizacije glavno pitanje ko su novi vlasnici medija, i kako je „čovek koji se do juče bavio proizvodnjom plastike postao vlasnik sedam ili osam medija u Srbiji„.
On je dodao da postoje i odredjene nepravilnosti kod projektnog finansiranja medija.
– Neko je platio televiziju 14.000 evra, a već sutra mu je na konkursu za sufinansiranje dodeljeno 20.000 evra – kazao je Tadić.
On je dodao da iako se očekivalo, registar medija nije pružio bolji uvid u vlasničku strukturu.
APR: Tanjug izbrisati kao javno preduzeće, pa kao medij
Predstavnica Agencije za privredne registre Ružica Mačukat izjavila je da Novinska agencija Tanjug koja je ugašena Vladinom odlukom, iz registra mora biti brisana kao javno preduzeće, a potom i kao medij.
– Status Tanjuga propisan je odlukom Vlade i prestao je da postoji prestankom zakona. Mora biti brisan kao javno preduzeće, a onda i kao medij. To mora da uradi zakonski zastupnik – rekla je Ružica Mačakut u Beogradu na skupu o privatizaciji medija, koji je organizovala Asocijacija medija.
Ona je kazala da Tanjug mora da isplati zaposlene i ispuni obaveze propisane zakonom, a da je Vlada Srbije, kao njegov osnivač, dužna da pozove zastupnike i upita ih da li su ispunii obaveze, da potom donese zaključak i da onda Tanjug bude izbrisan iz registra.
Upitana da li Tanjug može da sklapa ugovore, Ružica Mačakut je kazala da agencija Tanjug ne sme da radi van onog posla koji joj je propisan zakonom.
Ona je dodala da zakonski zastupnik mora da potpiše i finansijske izveštaje za prošlu godinu.
Državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Saša Mirković kazao je da ove godine ne postoji „budžetski razdel za Tanjug“ u tom Ministarstvu.
Tanjug je odlukom Vlade Srbije u skladu sa Zakonom o javnom informisanju i medijima prestao da radi 31. oktobra prošle godine, jer u postupku privatizacije u dva kruga nije bilo zainteresovanih kupaca za tu agenciju.
Od odluke o prestanku rada, država je iz budžeta uplatila Tanjugu nešto više od 76 miliona dinara za otpremnine za 152 zaposlena, kao i za rešavanje pravnih posledica prestanka rada agencije. Agencija je nastavila da emituje vesti i posle odluke o prestanku rada.
Izvor: Beta / Medija centar
_________________________________________________________