Državi nedostaje 1.364 inspektora
TRENUTAN broj republičkih inspektora u Srbiji se kreće oko 2.200, u lokalnim samoupravama je bezmalo 1.800 njihovih kolega, a nedavno obavljena analiza je pokazala da bi broj stručnjaka zaduženih za kontrolu zakonitosti rada u državnoj nadležnosti trebalo da bude najmanje 3.564.
Tokom konferencije „Inspekcije u Srbiji – vek u zakonitosti“, održane u Čačku – druge u okviru „Dana zakonitost“ – načelnik Mačvanskog upravnog okruga Vladan Krasavac je podsetio da su prve institucije ovog tipa u Srbiji nastale još daleke 1921, a najpre suformirani Inspektorat rada i Sanitarna inspekcija.
– Cilj konferencije je unapređenje rada inspekcijskih službi i statusa inspektora, a predlozi za nastavak započetih reformi će biti dostavljeni Vladi Srbije. Jer, trenutno deluje 46 inspekcija koje će, u narednom periodu, biti grupisane u inspektorate, u skladu sa nadležnostima postupanja – objašnjava Krasavac.
Inače, upravo u Čačku je, 2017, osnovana Mreža inspektora Srbije (MINS), pa ova nevladina i nestranačka organizacija danas okuplja oko 2.000 članova – lokalnih, pokrajinskih i republičkih inspektora. Od tada, svi oni aktivno učestvuju u procesu reformi čiji je cilj unapređenje kompetencija, materijalnog statusa i uslova rada inspektora – uz zaštitu njihovog ugleda.
Tokom skupa u gradu na Moravi, pomoćnik direktora Inspektorata rada dr Saša Perišić je govorio o istorijatu, pomoćnik ministra rudarstva i energetike Zoran Pavlović o aspektima rada republičkih inspekcija, a načelnik ove službe u Užicu Zoran Militarov o radu na lokalnom nivou.
Čulo se i da je uloga inspektora posebno bila značajna i odgovorna tokom pandemije, pri kontroli primene mera za zaštitu od kovida 19. Iskustva iz tog segmenta je preneo pomoćnik ministra zdravlja dr Goran Stamenković, naglašavajući da je akcenat bio na preventivnom radu.
Na kraju, posle preseka dosadašnjeg rada koji je izneo prvi čovek MINS Dragoman Paunović, razgovaralo se i o stanju inspekcija danas, odnosno pravcima razvoja.
Konferenciji je, inače, prisustvovao veliki broj inspektora iz čitave Srbije, sa svih nivoa vlasti, te načelnici gradskih i opštinskih uprava, čelnici upravnih okruga…
________________________________________________________
E ovo je biser serpskog ludila.
Državni trutovi se ugoili neće da dignu guzice sa fotelja i da uzađu na teren da uvedu red i poredak već traže da zaposle nove neradnike. Srbija je najskuplja država na svetu. Neće nama doći glave Šiptari ni ustaše i balije već naša pokvarena državna uprava, koju Vučić ne sme ni da opomene. Ko pobedi tu sedmoglavu aždaju i hidru koja uništi sve čega se dotakne a narodu poslednji cvancik uz džepa izvuče taj neka vlada pa bio to Amerikanac, Namac ili Dritan. Meni je svejedno ionako sam sve svoje snove sahranio i dotakao dno dna.
Iz nekada ugledne porodice srednje klasa spadoh na socijalni sličaj, a rezultat je – Jalovo školova životno promašen pa je rezultanta toga jaka destruktivnost. Sve to mi se dešavalo zadnje tri decenije.
Zamislite od sadašnjih 20 minostarstava oni proširuju na 25. Razlog je, za naivni narod, u okruženju ratni uslovi pa kontrolu moramo da pojačano.
Kakvo drsko i glupavo obrazloženje.
Na zapadu državni sližbenici imaju tako male plate i niko sa uglednih svetskih univerziteta neće u državnu slušbu već u industriju,IT sektor ili pak u nauku.
Tako da je ovde bog rekao – zbogom naša draga pameti.
Samo za bandu iz Sekte koja se obogatila preko noci treba milion ljudi da ih preceslja za sve lopovluke!
Ovo je najbolja vlast,zadnjih 200 god.
Ja radim za deset njih
Mnogi traže posao a mole se Bogu da ga nenađu,ja se rasturih od posla.