Električni trotineti neće skoro u Čačak
Poslednjih godina u razvijenom delu sveta električni trotineti su postali pravi hit, i oni već uveliko zamenjuju ili dopunjuju ponudu rent a bika. Njihovo korišćenje je krajnje jednostavno: iznajmljuju se pomoću aplikacije koju ste skinuli na telefon ili QR koda. Trotinet možete ostaviti bilo gde u gradu i uzeti ga ako ga zeteknete u nekoj ulici, a nadležno preduzeće ih lako pronalazi preko aplikacije i GPS-a i vraća na predviđene stanice.
Međutim, u Srbiji iznajmljivanje trotineta još uvek nije zaživelo, delom jer i zakonski ovaj vid prevoza nije prepoznat. Osim toga, kako kaže direktor Parking servisa Zoran Blagojević, problem je i prateća infrastruktura, pre svega postavljanje punjača zbog čega se akcenat trenutno stavlja na promociju iznajmljivanja bicikala, kako bi Čačani stekli naviku.
— Razmišljali smo o uvođenju elektroskutera. Međutim, oni su jako skupi pa nam je ideja o elektro-trotinetima zanimljivija. Međutim, oni još uvek nisu adekvatno tretirani zakonski. Koliko čujem to će se tek naći na dnevnom redu zakonodavstva u narednom periodu. Ne bi smeli da uđemo u neku kupovinu a da se to ne koristi i da imamo zakonskih problema kako bi se to tretiralo u saobraćaju. Tu je potrebna i druga prateća infratruktura, pre svega postavljanje elektropunjača. Svakako da ćemo razmišljati o tome u narednom periodu. Za sada testiramo svest sugrađana na rentabajku, da je sve to naše i da savesno koristimo. Imali smo problem da otuđenjem bicikala a šta bi se desilo sa trotinetom, da li bi ih videli uopšte — pita direktor Blagojević.
Cena električnog trotineta se kreće od 250 do 450 evra, što zavisi od marke i snage. Rukovanje je prilično lako: pritiskom na dugme se ubrzava, a kočnica je kao na biciklu. Jednim punjenjem sa njim može da se pređe i do 30 kilometara, a kada se baterija isprazni trotinet se gura nogom.
Međutim, diskusija se vodi kuda ga voziti.
Neki ga voze po trotoarima, neki po biciklističkim stazama, a neki po kolovozu. Ko je u pravu – ne zna se, jer je i dalje sve novo i nije deo Zakona o bezbednosti saobraćaja.
Damir Okanović se ne slaže sa navodima Uprave saobraćajne policije koja predlaže da se trotineti voze po pešačkim stazama i trotoarima.
— Čini mi se da to nije najbolje rešenje — kaže on, ističući da je to „teritorija koja pripada pešacima“.
— Trotineti mogu da se kreću prilično brzo, mogu da povrede ili čak usmrte pešaka, a ubrzo će biti sve jeftiniji i sve brži.
Okanović kaže da bi jedno od zakonskih rešenja bilo dozvoliti električnim trotinetima kretanje po trotoaru, ali uz ograničenu brzinu.
Gornji dom nemačkog parlamenta nedavno je izglasao zakon kojim je dozvoljeno da se električni trotineti koriste na javnim putevima, ali i na biciklističkim stazama.
Novim zakonom je dozvoljeno da se e-trotineti kreću brzinama do 20 km na sat, a ovim vozilima mogu upravljati osobe uzrasta od 14 godina pa naviše. Oni do 12 kilometara na sat mogu na trotoar, a brži na staze za bicikliste.
Vest je obradovala kompanije kao što su Bird Rides, Lime, pa i Volkswagen, koji se nedavno uključio u biznis proizvodnje ovih dvotočkaša.
Pariz je za to vreme „pokrenuo rat protiv električnih trotineta“ – tako barem pišu mediji u Srbiji. Kako navode, tamo gde ima dosta ljudi, ograničenje je šest kilometara na čas, a gde nema 25 kilometara na čas. Novčane kazne su od 35 do 135 evra. U Britaniji je zabranjeno po trotoaru voziti električne trotinete koji idu brže od 30 kilometara na čas., ali bi to uskoro moglo da bude promenjeno. U Americi je takođe bilo apela da se pooštre pravila za električne trotinete, a nakon više od 1.500 nezgoda u saobraćaju i povreda. Za to vreme električni trotineti u Austriji koji mogu idu do 25 kilometara na čas – imaju status bicikla.
Kakvi bre trotineti pored ovakvih kolovoza i trotoara, ulice moraju biti idealne za voznju trotineta, a tek kultura vozaca, nema od ta posla nista!
Mi nismo u stanju ni bicikl.stazu da napravimo kako treba kao sto su nasi saobracajni inzenjeri uradili bicikl.stazu oko kruznog toka Moravice pa vam treba planinski bicikl da predjete sa kolovoza na trotoar,divno!Mi imamo grad ideolan za bicikle ali dzaba!
Da izgine neko po rupama
Ako se to dogodi u Cacku, pod hitno zaposliti 10 ortopeda i naruciti sleper gipsa,ovi dodjosi i brdjani što okupirase grad ,jedva naucili da hodaju,a sa trotineta ima da izginu
O plemiću moravski!
Koji je tvoj problem da prozivaš ljude. Sram te bilo, nauči malo odakle su došli tvoji.