Električni trotineti se sele na biciklističke staze i trake
Procenjuje se da u Srbiji ima oko 250.000 električnih trotineta, a novi Zakon o bezbednosti saobraćaja donosi važne promene – trotineti se sa trotoara sele na biciklističke staze i trake. Moraće da imaju i nalepnice. Ko će i kako moći da vozi električne trotinete?
Igračka ili način da se rastereti saobraćaj, tek slalom između pešaka na trotoaru više neće biti dozvoljen. Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja nalaže da se trotineti sele na biciklističke staze i trake, a ako njih nema tek onda na kolovoz, ali pod određenim uslovima.
„Inicijalni predlog zakona je bio takav da trotineti mogu da se voze i trotoarom i pešačkom zonom, ali nažalost u ovoj verziji zakona to je izbačeno. Smatramo da to nije dobro, jer pre svega trebalo je ograničiti brzinu trotineta, ali dopustiti da može da se vozi trotoarima, jer po ovakvom predlogu zakona oni koji su između 14 i 18 godina praktično nemaju gde ni da ga voze“, navodi Zoran Bukvić sa Instituta za urbanu mobilnost Srbije.
Izdavaće se nalepnice
Maloletni vozači moći će da voze po kolovozu isključivo na mestima gde je dovzvoljena brzina kretanja do 30 kilometara na čas. Ostali do 50, ali samo na udaljenosti jedan metar od ivice puta. Biće obavezna zaštitna oprema, kacige i u uslovima slabije vidljivosti fluorescentni prsluk. Maksimalna brzina trotineta biće ograničena na 25 kilometara na sat, a jačina do 0,6 kilovata.
„Na tržištu će se morati pojaviti samo oni koji ispunjavaju uslove iz člana 7 Zakona o bezbednosti saobraćaja. Agencija za bezbednost saobraćaja izdavaće nalepnice. Podvlačim – ovo nije registracija vozila, već da vozila ispunjavaju uslove koji su predviđeni iz Zakona o bezbednosti saobraćaja. Moraće biti nalepljena na lako električno vozilo upravo da bi se sprečilo eventualno učestvovanje onih vozila koja nisu definisana u Zakonu o bezbednosti saobraćaja“, objašnjava Zlatko Belencan, pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije.
Kazne od 10.000 do 120.000 dinara
U Parizu je od 1. septembra zabranjeno iznajmljivanje električnih trotineta. U Italiji bi trebalo da imaju registarsku tablicu, u Luksemburgu i Poljskoj dozvoljena je vožnja i deci od 10 godina, a u Irskoj, Španiji i Belgiji tek sa 16.
„Koncept urbane mobilnosti koji je podržan u celoj Evropi i celom svetu podrazumeva da je bezbednost pešaka na prvom mestu. Ukoliko vi dozvolite da se električni trotineti kao motorna vozila kreću trotoarima i ostalim površinama, vi narušavate koncept nepovredivosti pešaka na pešačkim površinama“, ističe Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
Novi zakon predviđa i kazne od 10.000 do 120.000, pa čak i zatvor. Prema nekim podacima, u Srbiji ima oko 250.000 električnih trotineta.
rts
Pametna odluka na vreme.
Bandaa sami sebi uskacu u jadac, a i bas ce da stigne da ga zaustavi na trotinetu da mu pise kaznu 😂😂😂😂
Jos nam samo staze fale.
Zakon donesen na budak što bi rekli, uzmi deo onde deo ovde, nešto izmisli i eto ga zakon. Ako preslikavate zakone i težite Evropi zašto radite ovako nešto, ujedno osuđujem da deca sa 18 mogu da voze kamion..
Samo jako prema hipster divljacima. Voze kružnim tokom iako ima biciklistička staza pored, pa u kontrasmeru u jednosmernoj ulici, misle da mogu kuda hoće i kad hoće… Malo su se zahebali.
Posto ima 250.000 trotineta uvesti regisraciju