Elektronska prijava beba funkcioniše i u Čačku
Brzo, lako i besplatno. Tako za sada funkcioniše novi način prijave novorođenčadi. Umesto popunjavanja formulara, dovoljno je poslati SMS, a sve ostalo bi trebalo da uradi država.
Elektronski servis „Bebo dobrodošla na svet“ počeo je da funkcionše sredinom 2016. godine, od početka godine on je implementiran u svim porodilištima u Srbiji. Servis funkcioniše tako da roditelji elektronski prijavljuju rođenje deteta, a u roku od 7 dana na njihovu adresu stiže sva potrebna dokumentacija.
Čačanska bolnica počela je sa elektronskom prijavom beba još od juna prošle godine. Jedina dokumenta koja su majci potrebna prilikom prijave novorođenčeta su važeća lične karte roditelja.
– Kod nas je to lepo zaživelo. Za 10-15 minuta roditelji mogu da urade prijavu rođenja, a na kućnu adresu dobijaju izvod iz knjige rođenih, dobijaju potvrdu o prebivalištu od MUP-a, i dobijaju zdravstvenu knjižicu na adresu na koju prijave bebu. Do sada je ovim putem prijavljeno 910 beba, dok je zbog nevažeće lične karte ili neprisustva oca, oko 100 mladih sugrađana dobilo dokumenta na stari način. Roditelji treba da znaju ime deteta. Ako se nisu dogovorili ostavimo im 2-3 dana, ili ostane da naknadno urade prijavu – objašnjava proceduru Mirjana Petković, ovlašćeno lice za prijavu beba u čačanskom porodilištu, navodeći da lice koje unosi podatke mora biti posvećeno i pažljivo jer ponovnog ulaska u bazu nema.
Roditelji su ranije trošili i po nekoliko sati obilazeći šaltere prilikom prijavljivanja bebe, što nam je potvrdila Dragica Lončarević.
– Sada je sve lakše, pogotovo jer imam iskustva od ranije. To je bilo grozno. Sada ne moramo da idemo kod matičara, u MUP da prijavimo prebivalište, RFZO da uzmemo zdravstvenu knjižicu. Sve se završava za par minuta. Ovo je pravi pogodak – kaže nam Dragica Lončarević, koja se porodila pre par dana i koja je nanovi način prijavila bebu.
Da elektronski servis Bebo dobrodošla na svet funkcioniše i u Gradskoj upravi (GU) potvrdio nam je načelnik Gradske uprave za opšte i zajedničke poslove Nebojša Bežanić.
– Jedna smo od prvih lokalnih samouprava koja je uvela softver. Računari u GU su umreženi sa računarima u bolnici. Prijava rođenja deteta se radi elektronski i podatke po rođenju unosi radnik u porodilištu koji je za to obučen. Prednost je u uštedi vremena i oni od nas dobijaju izvod na kućnu adresu – navodi Bežanić.
Ipak, roditelji moraju da posete šaltere Gradske uprave kako bi ostvarili finansijsku podršku za rođenje deteta. Zahtev se predaje na šalteru pisarnice.
__________________________________________________________
Porodila sam se pre tri meseca,jos uvek nisam dobila zdravstenu knjizicu za bebu,a za prijavu prebivalista morala sam u MUP jer ko zna kad bi mi stigla potvrda..